Zakup poziomego centrum tokarkiego

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
dan-cnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 20
Rejestracja: 25 sty 2007, 10:41
Lokalizacja: Nakło

Zakup poziomego centrum tokarkiego

#1

Post napisał: dan-cnc » 29 gru 2015, 21:10

Witam,
Przymierzem się do zakupu jak w temacie "Poziomego centrum tokarkiego" zastosowanie narzędziownia.
Posiadam konwencjonalne tokarki lecz czas na bardziej zaawansowaną maszynę i będzie to pierwsza taka maszyna.

W grę wchodzą:

- Okuma LB2000 EX II MW sterowanie OSP P300L max. średnica toczenia 360mm. odległość między czołami wrzecion 791 mm.
wrzeciono główne otwór wrzeciona 62 mm moc 190Nm obroty 50-6000 obr./min. C1 0,001 stopnia.
wrzeciono przechwytujące otwór wrzeciona 62 mm moc 88Nm obroty 100-6000 obr./min. C2 0,001 stopnia.
Okuma posiada elektrowrzeciona
zajmowana pow. 2740x1734 mm. waga 4600kg.


- Nakamura Tome AS-200L sterowanie FANUC max. średnica toczenia 320mm. odległość między czołami wrzecion 570 mm.
wrzeciono główne otwór wrzeciona 65 mm. moc 258Nm obroty 0-4500 obr./min. oś C1.
wrzeciono przechwytujące otwór wrzeciona 45 mm. obroty 0-6000 obr./min. oś C2.
Nakamura posiada główne wrzeciono napędzane pasami klinowymi.
zajmowana pow. 3160x1805 mm. waga 6500kg.

Obie maszyny posiadają prowadnice ślizgowe, wrzeciono przechwytujące możliwość założenia 12 narzędzi obrotowych.

Zaletą Nakamury jest dostępna oś Y w takiej konfigutacji.
W Okumie mam do wyboru albo wrzeciono przechwytujące albo oś Y. (Oś Y z wrzecionem przechwytującym dostępna jest przy maszynie wiekszej LB3000)

Tokarka ma wykonywać bardzo dokładną obróbkę w materiałach hartowanych.
Większość prac w średnicach poniżej 60 mm.
Tolerancja obr. kołowość 0,001 mm. długości 0,002/0,004 mm.

Przedstawiciel Okumy przy takich tolerancjach proponuje liniały pomiarowe dla gwarancji powtarzalności.
Nakamury mówi że są niepotrzebne?
Do maszyny będzie dołączony podajnik pręta, maszyna będzie wyposażona w odbiór detaku obrobionego.

Dodatkowa oś "Y" jest dodana w stylu może kiedyś się przyda, przy obecnych pracach nie jest potrzebna.

Czy ktoś z Forumowiczów zna ww. tokarki.

Pozdrawiam.



Tagi:


RdkMjr
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 27 cze 2013, 18:33
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: RdkMjr » 29 gru 2015, 22:34

Oś Y sprawi, że maszyna będzie dużo mniej sztywna wiec zastanów się czy na pewno chcesz mieć dodatkową oś za cenę sztywności.
Szczególnie, że tolerancje masz dość wyśrubowane.
Koniecznie zajrzyj do dokumentacji geometrycznej maszyny.
Może okazać się, że np. prostopadłość ustawiania jest firmowo do tolerancji która ci nie będzie odpowiadać - od tego nie ma reklamacji.
Nie wiem jak nakamura ale okuma ma tragiczny serwis, ceny z kosmosu, dostępność części kiepska, wiedza niewielka.
Co prawda to popularna maszyna więc może dadzą sobie z nią radę, ale z punktu widzenia serwisu nie spotkałem gorszego.
Nie wiem jak w tej wielkości cenowo wychodzi mazak ale może warto się nad tą marką pochylić.


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#3

Post napisał: ak47 » 29 gru 2015, 23:01

Jeśli przedstawiciel Nakamury mówi że są niepotrzebne liniały to zapytaj czy jest w stanie zrobić ci ze 4 sztuki twojego detalu przy tobie a potem pomierzyć te 4 sztuki.

Przy takich tolerancjach to szczerze nie wiedziałem nawet że tokarkami można coś zdziałać. Poniżej pół seteczki tolerancje to myślałem że już tylko szlifierki wchodzą w grę.


Autor tematu
dan-cnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 20
Rejestracja: 25 sty 2007, 10:41
Lokalizacja: Nakło

#4

Post napisał: dan-cnc » 29 gru 2015, 23:28

Jeśli tak jak piszesz że oś Y ma tak duże znaczenie co do sztywności maszyny to zgadzam się z Tobą.
Jest to widoczne w wadze maszyn, Nakamura waży 1900 kg. więcej.
A co do serwisu Okumy? masz złe doświadczenie z nim, znane są Tobie tokarki Okumy?
O Mazaku myślałem, lecz nie rozmawiałem z nimi.

Odnośnie liniałów pomiarowych to w rozmowie z handlowcem z Nakamury otrzymałem informację że nie sprzedał żadnej tokarki wyposażonej w liniały, a sporo ich maszyn pracuje dla automotive gdzie wiadomo jakie mają wymagania w powtarzalności serii.
Lecz ja uważam że liniał daje gwarancję właśnie powtarzalności.


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1677
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#5

Post napisał: CFA » 29 gru 2015, 23:38

ak47 pisze:Jeśli przedstawiciel Nakamury mówi że są niepotrzebne liniały to zapytaj czy jest w stanie zrobić ci ze 4 sztuki twojego detalu przy tobie a potem pomierzyć te 4 sztuki.

Przy takich tolerancjach to szczerze nie wiedziałem nawet że tokarkami można coś zdziałać. Poniżej pół seteczki tolerancje to myślałem że już tylko szlifierki wchodzą w grę.
Szlifierka nie pomoże na tolerancje na długości rzędu 2 mikronów :-)
Poza tym na kołowość (1-mikronowa) to nie jest kwestia liniałów tylko sztywności,
mocowania i parametrów obróbki. Ja to bym chętnie zobaczył miny tych przedstawicieli handlowych jak kolega im powie czego oczekuje od tych maszyn.


Autor tematu
dan-cnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 20
Rejestracja: 25 sty 2007, 10:41
Lokalizacja: Nakło

#6

Post napisał: dan-cnc » 29 gru 2015, 23:53

Rysunki dostali, stwierdzili że ich maszyny (ww.) nadają się jak najbardziej do takich zadań :wink:

Przeglądam tokarki mazaka i niestety ich maszyny są na prowadnicach liniowych a sztywność dają łoża.
Ostatnio zmieniony 29 gru 2015, 23:57 przez dan-cnc, łącznie zmieniany 1 raz.


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1677
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#7

Post napisał: CFA » 29 gru 2015, 23:55

dan-cnc pisze:Rysunki dostali, stwierdzili że ich maszyny (ww.) nadają się jak najbardziej do takich zadań :wink:
Jakoś sprzedać muszą :-)
Ja w takich wypadkach proponowałem sprzedawcy weksel ze stosowną deklaracją i dopiero wtedy robi się ciekawie i śmiesznie.


Autor tematu
dan-cnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 20
Rejestracja: 25 sty 2007, 10:41
Lokalizacja: Nakło

#8

Post napisał: dan-cnc » 30 gru 2015, 00:12

Zgadza się, w umowie można zastrzec odbiór detalu i jeśli nie osiągniemy oferowanych wartości wówczas dokonać zwrotu maszyny.
Może na poważnie będę musiał na ten temat rozmawiać z handlowcami.


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1677
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#9

Post napisał: CFA » 30 gru 2015, 07:48

dan-cnc pisze:Zgadza się, w umowie można zastrzec odbiór detalu i jeśli nie osiągniemy oferowanych wartości wówczas dokonać zwrotu maszyny.
Może na poważnie będę musiał na ten temat rozmawiać z handlowcami.
A propos odbioru: kto i czym będzie mierzył?


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#10

Post napisał: skoczek » 30 gru 2015, 09:27

Mi też się wydawało że tego typu dokładność to już bardziej pod szlifierki niż pod tokarki. Nawet całkiem dobrze wypoziomowana tokarka może dawać lekki stożek (co prawda o nim Kolega nie wspomina) który zniweczy całą robotę bo te tolerancje strasznie ciasne. Chyba że sztuki są wyjątkowo krótkie.

Mi to wygląda jakby Kolega chciał ominąć etap szlifowania i zastąpić go toczeniem. Jak do tej pory radziłeś sobie z takimi tolerancjami skoro masz konwencjonalne maszyny?

Przy tak ciasnej tolerancji to chyba wyłącznie hydrostatyka się sprawdzi i to zarówno na łożach jak i na wrzecionie. Ze względu na tą kołowatość zapomniałbym o innych producentach i pytałbym np. u Monfortsa. I też nie widzę tej powtarzalności bez liniałów + klimatyzacji na hali, zwłaszcza w dłuższym czasie.

Raczej pomyśl jednak o dobrej szlifierce albo powiększ tolerancje bo te podchodzą prawie pod wymagania dla NASA.

Pozdrawiam serdecznie,
Sylwester
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”