Dobór łożys liniowych do wałków.

Dyskusje na temat przesuwu liniowego stosowanego w maszynach

Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

Dobór łożys liniowych do wałków.

#1

Post napisał: relaxxis » 05 paź 2015, 10:57

Robię frezarkę CNC X1500xY1500xZ15.
Właśnie zamocowałem wałki fi16, SME16 UU
http://www.multiprojekt.pl/Oferta/Mecha ... ej_SME_UU/

z płytą pod wrzeciono, na os ramy X i widzę, że jest dość duża tolerancja mocowania. Wózek przesuwa się lekko, a jak rozszerzę prowadnicę o 0,5mm też przesuwa się , ale troszkę z większym oporem.

Więc zastanawiam się czy takie wózki nie mają za dużej tolerancji mocowania.
Może są jakieś lepsze same łożyska z wkładkami ze stali.? Ktoś zna takie?

I jeszcze zastanawiam się czy łożyska liniowe SME20 UU, też tego dostawcy, dadzą radę przesuwać ramę do 40kg. Po dwa łożyska w obudowie na stronę.
Opisane nośności to taka teoria, a jak to jest u was praktyków?

Czy po prostu nie zatrą się po krótkim czasie pracy.?
Może dać po 4ry na stronę, lub dwa i jedno przedłużone.

Ps jakość wałków na prowadnicach nie jest dobra/ odchyły na długości jak fale/, więc może wózki też słabe...



Tagi:


edenlubawa
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 116
Rejestracja: 23 sie 2015, 10:58
Lokalizacja: Lubawa

#2

Post napisał: edenlubawa » 06 paź 2015, 19:42

W sklepie ebmia.pl masz do wyboru też mocniejsze łożyska renomowanych producentów, tylko ich cena praktycznie dorównuje wózkom hiwina.

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#3

Post napisał: ALZ » 06 paź 2015, 21:44

Dobra para wałek - łożysko można poznać po tym że łozysko na wałku nie da się obrócić ręcznie bez wysiłku.
Jesli łożysko na wałku obraca się swobodnie lub z bardzo lekkim oporem to jest to po prostu fajans.


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#4

Post napisał: relaxxis » 10 paź 2015, 13:49

obracały się się bardzo lekko..., ale z boku jest śruba dociskowa, po dokręceniu nie da się obracać na boki, można troszkę przekręcić, ale nie aż tak, aby dotykały do boków podpór wałka.... po dokręceniu powstały jakby skokowe opory przy rozpoczęciu przesuwania w przeciwnych kierunkach.

Pytanie dla praktyków: jak mocno dokręcić śrubę dociskową..., na maksa, czy może jakoś inaczej z czuciem?


Teoretycznie jedno łożysko 16ka można obciążyć 59kg dynamicznie i 91kg statycznie, ale jakoś nie przemawiało to do mnie i dokupiłem po 2 łożyska 16 i 20, bo sama ruchoma rama Zki będzie ważyć z 50kg..., więc zamontuję po trzy na wałek. Z dopasowaniem nie ma problemu, bo mam małą frezarkę CNC o polu 300x300mm z dokładnością do 0.01mm.

Ps. sama średnica wałka 16ki jest o 0,01 mniejsza, a twardość powierzchni jest mniejsza od innych, które np. kiedyś ściągnąłem z Chin.
... moja rada kupujcie łożyska w obudowie / tylko ze śrubą dociskową/ i wałki u tego samego dostawcy, bo mogą być duże luzy jak u mnie i nic nie pomoże. łożyska w obudowie, które kiedyś ściągnąłem z Chin mają bardzo duże luzy na wałkach z www.multiprojekt.pl, więc trzeba było kupić nowe od nich.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego”