Wiedza - gdzie szukać

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
pijana
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 01 sie 2015, 21:39
Lokalizacja: kraków

Wiedza - gdzie szukać

#1

Post napisał: pijana » 01 sie 2015, 23:15

Witam wszystkich.
Chciałem poprosić Państwa abyście jeśli jest taka możliwość polecili mi (i pewnie innym zaczynającym zabawę w konstruowanie) jakieś ciekawe książki czy stronki internetowe (mogą też być obcojęzyczne) związane z budową, sterowaniem i inne maszyn CNC.

Wiem, że mogę sobie wpisać w google jakieś konkretne zagadnienie i coś wyskoczy, ale po prostu pytam co polecilibyście konkretnie - bo się tak na tym nie znam (jeszcze ^^).

Np. ostatnio postanowiłem sobie zrobić notatki typu: wady, zalety, cena (może coś jeszcze) do prowadnic liniowych, tocznych, ślizgowych itd. - wszystko po to, żeby mieć ogólny pogląd co mogę za pomocą danych części zyskać/stracić i dobrać je tak aby osiągnąć zamierzony cel.

Jeszcze raz bardzo proszę, tym bardziej, że myślę, że może się to przydać nie tylko mnie.
Wszelka pomoc będzie doceniona



Tagi:


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: diodas1 » 02 sie 2015, 01:04

Wchodzi policjant do księgarni. Czy są książki?....
Przecież jesteś właśnie w takim miejscu gdzie jest tyle informacji ile potrzeba a archiwum dynamicznego forum sięga ponad 10 lat wstecz. Tutaj znajdziesz też odnośniki chyba do wszystkich innych interesujących źródeł wiedzy w świecie. Tematyka zagadnień związanych z cnc jest podzielona na działy, sprawnie działa wyszukiwarka wewnętrzna forum. Są opisane różne konstrukcje maszyn, dzienniki ich budowy, kolejnych udoskonaleń...Po prostu zacznij czytać. Pojedyncza książka daje w okrojonej formie taką wiedzę jaką dysponuje jeden autor. Często jest ona subiektywna. Poza tym jest już nieaktualna w dniu wydania do sprzedaży.Tu na forum, autorów (praktyków a nie tylko teoretyków) są setki, a stara prawda mówi "wszyscy ludzie wiedzą wszystko" Wiedza jest aktualizowana na bieżąco wraz z postępem technicznym.
Wiem że nowa książka ładnie pachnie farbą drukarską i wydaje się bardzo kompetentna, godna zaufania (...bo przecież w telewizji powiedzieli...). Od kiedy jednak internet stał się powszechny, klasyczne wydawnictwa odchodzą do lamusa. Cena postępu. Trzeba jednak nauczyć się odsiewać informacje rzetelne od śmieci czyli czytać dużo i samemu wyciągać wnioski gdzie leży prawda. Tutaj nie ma oficjalnej erraty.


yacht
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 374
Rejestracja: 18 kwie 2012, 07:50

Re: Wiedza - gdzie szukać

#3

Post napisał: yacht » 02 sie 2015, 08:43

pijana pisze:....polecili mi (i pewnie innym zaczynającym zabawę w konstruowanie) jakieś ciekawe książki czy stronki...
Zacząć od nauki rysunku technicznego-maszynowego...

Awatar użytkownika

wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#4

Post napisał: wojtek30 » 05 sie 2015, 14:15

Oprócz tego forum polecam zajrzeć na stronę projektu ShapeOko. Jest to ploter na licencji Open Hardware. Nie wszystko tam jest godne naśladowania, ale można przestudiować budowę gotowego działającego projektu od A do Z.
Ja najwięcej skorzystałem z działu software, bo są tam opisane niezbędne darmowe i nie tylko programy na każdą okazję.


KoniowataBaraba
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 07 sie 2015, 17:28
Lokalizacja: polska

#5

Post napisał: KoniowataBaraba » 07 sie 2015, 18:07

daj maila to podeślę


Autor tematu
pijana
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 01 sie 2015, 21:39
Lokalizacja: kraków

#6

Post napisał: pijana » 07 sie 2015, 22:48

dzięki wszystkim, szukam czytam, pisze notatki =D

Aż tak źle nie jest że rysunku konstrukcyjnego nie ogarniam ^^

wojtek30
wielkie dzięki za stronkę.
Właśnie zamierzam sobie zbudować taką 'biurkową' maszynkę z nieruchomym stołem. Szukam właśnie zalet i wad różnych rozwiązań. Powinno być to pomocne =)


Bastiat333
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 14
Rejestracja: 29 wrz 2015, 22:35
Lokalizacja: Gdynia

Re: Wiedza - gdzie szukać

#7

Post napisał: Bastiat333 » 30 wrz 2015, 01:12

yacht pisze:
pijana pisze:....polecili mi (i pewnie innym zaczynającym zabawę w konstruowanie) jakieś ciekawe książki czy stronki...
Zacząć od nauki rysunku technicznego-maszynowego...
Rysunki techniczne są tworzone po to aby osoba czytająca je rozumiała co na nich jest !!! Nie da się tego nauczyć !!! To się ma w genach albo widzisz co jest na rysunku albo nie i ewentualnie nie uczysz się tylko zapamiętujesz co oznaczają opisy skrótowe albo symbole jak M8 albo symbole rodzajów spawu !!!


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#8

Post napisał: kubus838 » 09 paź 2015, 21:23

diodas1 pisze:Wchodzi policjant do księgarni. Czy są książki?....
Przecież jesteś właśnie w takim miejscu gdzie jest tyle informacji ile potrzeba a archiwum dynamicznego forum sięga ponad 10 lat wstecz. Tutaj znajdziesz też odnośniki chyba do wszystkich innych interesujących źródeł wiedzy w świecie. Tematyka zagadnień związanych z cnc jest podzielona na działy, sprawnie działa wyszukiwarka wewnętrzna forum. Są opisane różne konstrukcje maszyn, dzienniki ich budowy, kolejnych udoskonaleń...Po prostu zacznij czytać. Pojedyncza książka daje w okrojonej formie taką wiedzę jaką dysponuje jeden autor. Często jest ona subiektywna. Poza tym jest już nieaktualna w dniu wydania do sprzedaży.Tu na forum, autorów (praktyków a nie tylko teoretyków) są setki, a stara prawda mówi "wszyscy ludzie wiedzą wszystko" Wiedza jest aktualizowana na bieżąco wraz z postępem technicznym.
Wiem że nowa książka ładnie pachnie farbą drukarską i wydaje się bardzo kompetentna, godna zaufania (...bo przecież w telewizji powiedzieli...). Od kiedy jednak internet stał się powszechny, klasyczne wydawnictwa odchodzą do lamusa. Cena postępu. Trzeba jednak nauczyć się odsiewać informacje rzetelne od śmieci czyli czytać dużo i samemu wyciągać wnioski gdzie leży prawda. Tutaj nie ma oficjalnej erraty.

Witam

Wiedziełem, że to w końcu napiszesz. Ale fakt masz racje - świętą racje.

Najpierw każdy z nas zaczynał w ten sposób czyli od czytania tego forum a później nauki od osób które mają wiedze. Więc polecam najpierw nauke i praktyke z obróbki skrawaniem a później budowe maszyny ewentualnie zakup takiej obrabiarki. O reszte możesz pytać. Ale jeżeli chcesz taką wiedze zdobywać ze stron "sprzedawców" takich maszyn to od razy powiem abyś dał sobie spokuj. Najpierw poczytaj, popróbuj w praktyce a później zacznij temat cnc.. Innej możliwości nie widze.

robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”