Tolerancja R0.5max

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Huski
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 10
Rejestracja: 03 lis 2010, 13:55
Lokalizacja: Warszawa

#11

Post napisał: Huski » 20 cze 2015, 12:59

Tak. I wymiar rysunkowy R0,5max ( gdzie max jest nadaną tolerancją) oznacza, że wymiar ten nie może przekroczyć R0,5. Czyli może być R0,46 ale nie może być R0,56 ani nawet R0,51. Tolerancje to nie jest nic skomplikowanego ani interpretowalnego.
Tak mnie uczyli na politechnice i tak zawsze wykonywali wykonawcy z którymi współpracowałem oraz ja wykonuje jak ktoś mi coś zleca.
Ja osobiście oznaczenie takie stosuje wtedy w projektach gdy tolerancja nie jest dla mnie ważna ale wymiar nie może przekroczyć ustalonego bo np. wtedy coś się nie zmieści.
Nie ma sensu więc pisać tolerancji do dychy tylko oznaczam że to ma być mniejsze lub większe niż dany wymiar i nie ma problemu.

Interpretacja jest zawsze bardzo prosta. Jeśli ktoś mówi że chce max 10mm to nie toczymy na 11mm.
Tolerancję max należy rozumieć że wymiar ma być wykonany w minusie.
Tolerancję min należy rozymieć że wymiar ma być wykonany w plusie.

Nie wnikając w żadne czemu tak a nie inaczej. Klient tak chce i tak ma być.
Mimo że w mojej praktyce spotkałem się z otworami tolerowanymi do 0,01mm, które klient tolerował aby ładnie wyglądały.


DUTY AND HONOUR

Tagi:


CE
Posty w temacie: 3

#12

Post napisał: CE » 20 cze 2015, 14:24

Ciekawe pytanie się z tego zrobiło
Nikt nie polemizuje z tym że R= 0,56 jest większe od R=0,5
ale przekładając sytuację na wymiar liniowy, pomiaru dokonujemy suwmiarką, mamy np. wymiar graniczny górny 10,2 - pytanie czy możemy dokonać pomiaru suwmiarką z dokładnością do 0,1 mm?
Mierzymy i jest 10,2
bierzemy suwmiarkę mierzącą z dokładnością do 0,01 mm i odczytujemy wymiar 10,26 mm
co w takiej sytuacji?

Awatar użytkownika

zista
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 109
Rejestracja: 12 kwie 2012, 20:56
Lokalizacja: A12

#13

Post napisał: zista » 20 cze 2015, 14:30

CE pisze:co w takiej sytuacji?
nie brać/używać takiej suwmiarki :mrgreen:


Huski
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 10
Rejestracja: 03 lis 2010, 13:55
Lokalizacja: Warszawa

#14

Post napisał: Huski » 20 cze 2015, 15:13

CE pisze:Ciekawe pytanie się z tego zrobiło
Nikt nie polemizuje z tym że R= 0,56 jest większe od R=0,5
ale przekładając sytuację na wymiar liniowy, pomiaru dokonujemy suwmiarką, mamy np. wymiar graniczny górny 10,2 - pytanie czy możemy dokonać pomiaru suwmiarką z dokładnością do 0,1 mm?
Mierzymy i jest 10,2
bierzemy suwmiarkę mierzącą z dokładnością do 0,01 mm i odczytujemy wymiar 10,26 mm
co w takiej sytuacji?
Przekładając na wymiar liniowy nie widziałem jeszcze suwmiarki, na której mimo podziałki co 0,1mm nie dało by się odczytać że wymiar jest większy niż 10,2. Przecież w przypadku 10.26 wskazanie będzie w połowie pomiedzy 10.2 a 10.3 tak więc od razu widać że coś jest nie tak ( że wymiar jest większy) i nie potrzeba dokładniejszej suwmiarki.
Chyba, że kolega używa suwmiarki elektronicznej z wyświetlaniem do 0,1mm ale takiej jeszcze nie widziałem i jeśli taką kolega posiada to radziłbym jej w tym i innych przypadkach związanych z pomiarami elementów toczonych / frezowanych po prostu nie używać i użyć zwykłej suwmiarki bez odczytu elektronicznego o dowolnej dokładności.

Pozatym pytanie było jasne.
Zmierzono R0,56 i czy mieści się w wymiarze R0,5max - odpowiedz - nie
I nie ma co tutaj prowadzić dywagacji i szukać sposobów aby było inaczej czy to komuś się podoba czy nie.

P.S.
Oko ludzkie jest bardzo sprawnym mechanizmem i jest w stanie wyłapać nawet minimalna niezgodnosć 2 linii. Tego uczą na metrologii i to jest podstawą działania suwmiarki i innych przyrządów metrologicznych.
DUTY AND HONOUR

Awatar użytkownika

zista
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 109
Rejestracja: 12 kwie 2012, 20:56
Lokalizacja: A12

#15

Post napisał: zista » 20 cze 2015, 17:56

Huski pisze: nie widziałem jeszcze suwmiarki, na której mimo podziałki co 0,1mm nie dało by się odczytać że wymiar jest większy niż 10,2
Noooo to kalega jeszcze mało widział! :razz:


Huski
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 10
Rejestracja: 03 lis 2010, 13:55
Lokalizacja: Warszawa

#16

Post napisał: Huski » 20 cze 2015, 18:24

Może i mało. Po prostu coś na czym nie da się odczytać wymiaru ciężko nazwać przyrządem pomiarowym i zazwyczaj powinno wylądować w koszu i u mnie w firmie w nim ląduje. Jeśli ktoś używa suwmiarki z której ciężko coś odczytać lub która ma luzy / zużycie większe niż dokładność przyrządu to świadczy to tylko o nim. Ja akurat uważam że na przyrządach pomiarowych nie ma co oszczędzać bo póki się nie zmierzy to nie wie się co się wykonało.
DUTY AND HONOUR


Autor tematu
meadan
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 16 cze 2015, 15:46
Lokalizacja: Brzozów

#17

Post napisał: meadan » 22 cze 2015, 16:59

Dla mnie to nie jest tak oczywiste, bo załóżmy:

wymiar na rysunku: R 0.5max
wynik dla klienta 0.58 jest NOK - tak ?
wynik dla klienta 0.50 jest OK - tak ?
wynik dla klienta 0.501 jest..OK/NOK ??????

przypominam, że wymiar na rysunku jest do jednego miejsca po przecinku.


wackon
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 78
Rejestracja: 29 lip 2008, 01:45
Lokalizacja: Pszów

#18

Post napisał: wackon » 22 cze 2015, 22:43

Nigdy nie słyszałem aby liczba miejsc po przecinku na rysunku miała jakieś znaczenie dla tolerancji...
Według pewnej tezy z którą się zgadzam (choć fizycy atomowi , czy kwantowi itp. być może mają inne zdanie), nie ma w naszym środowisku wymiaru idealnego, (wszystko zależy od dokładności pomiaru ), wymiar może być tylko, albo mniejszy, albo większy, jeśli narzędzie pomiarowe jest sprawne, i wskazuje ,że wymiar jest wewnątrz tolerancji to jest O.K. jeśli wskazuje granicę tolerancji to trzeba zaopatrzyć się w bardziej precyzyjne narzędzie pomiarowe, jeśli oczywiście chcemy być pewni.... takie tam teoretyzowanie...


Huski
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 10
Rejestracja: 03 lis 2010, 13:55
Lokalizacja: Warszawa

#19

Post napisał: Huski » 23 cze 2015, 19:44

meadan pisze:Dla mnie to nie jest tak oczywiste, bo załóżmy:

wymiar na rysunku: R 0.5max
wynik dla klienta 0.58 jest NOK - tak ?
wynik dla klienta 0.50 jest OK - tak ?
wynik dla klienta 0.501 jest..OK/NOK ??????

przypominam, że wymiar na rysunku jest do jednego miejsca po przecinku.
Terez pytanie czym mierzysz. Bo zaczynamy wchodzić w zupełnie bez sensu rozważania teoretyczne.
Ja osobiście gdybym miał podany wymiar rysunkowy R0.5max celowałbym w R0,48 - R0,49 a nie w R0,5 bo zawsze jest ryzyko przejścia powyżej. Po to są tolerację aby nie trafiać w którąś z granic a trafiać najlepiej w środek tolerancji.
Odpowiadając na Twoje zapytanie
0,58 NOK
0,50 - tylko teoretycznie OK bo jest na granicy tolerancji i wypadałoby sprawdzić tak jak pisze wackon gdzie się znajdujemy naprawdę.
0,501 - NOK
ale już
0,49 OK
0,495 OK
0,499 - teoretycznie OK - zależy od dokładności przyrządu pomiarowego.

To do którego miejsca po przecinku jest wymiar nie ma żadnego znaczenia w naszej pracy.
Podążając Twoim tokiem rozumowania jeśli wymiar na rysunku jest np. fi2 to możesz wytoczyć fi2,9 co jest oczywistą bzdurą. A przecież na rysunku jest bez przecinka.
Przestań czepiać się położenia przecinka na rysunku a po prostu przeczytaj jakąś książkę z metrologii.
Wg. tego co napisałeś wykonałeś nieprawidłowo część i lepiej się z tym pogodzić niż na siłę próbować udowadniać wszystkim że jest inaczej.

W swojej praktyce zawodowej widziałem i wymiary np. fi350,349 +/- 0,5 (co jest oczywistą bzdurą) jak i np. R600+/- 0,01 (na korpusie żeliwnym odlewanym). Do wszystkiego należy podchodzić ze zdrowym rozsądkiem.
DUTY AND HONOUR


Autor tematu
meadan
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 16 cze 2015, 15:46
Lokalizacja: Brzozów

#20

Post napisał: meadan » 23 cze 2015, 23:43

Wg. tego co napisałeś wykonałeś nieprawidłowo część i lepiej się z tym pogodzić niż na siłę próbować udowadniać wszystkim że jest inaczej

żeby Cię uspokoić zaznaczam, że detal będzie poprawiony. Poza tym nikomu nie udowadniam że wymiar jest OK.

Posty mówiące o tym jaką kto widział suwmiarkę lub co u kogo w firmie ląduje w koszu dla mnie nie wyjaśniają sprawy.
Dla Ciebie sprawa jest jasna i oczywista - dla mnie nie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”