pomoc z okresleniem pytan o rozmowe jako frezer

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
kropek1980
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 230
Rejestracja: 21 lut 2009, 18:45
Lokalizacja: Krotoszyn

pomoc z okresleniem pytan o rozmowe jako frezer

#1

Post napisał: kropek1980 » 29 kwie 2015, 12:06

witam.
szef zlecil mi przygotowanie krotkiego testu dla sprawdzenia wiedzy kandydatow na stanowisko frezer, oraz operator cnc ze sterowaniem Hass. powiem szczerze ze po przygotowaniu pytan kumple stwierdzili ze sa za trudne, gdzie wedlug mnie byly to typowo podstawowe pytania z zakresu znajomosci G kodow oraz pomiarowki i znajomosci rysunku.

Jak przebiegala w waszym przypadku taka rozmowa, o co was pytali?
Dodam iz szef nie do konca sie zna z zakresu obrobki skrawaniem a hala produkcyjna miesci sie w innej miejscowosci i ciezko jest przeprowadzic test praktyczny.
pozdrawiam i bede wdzieczny za jaka kolwiek pomoc ;)



Tagi:


davish88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 244
Rejestracja: 26 gru 2012, 11:06
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

#2

Post napisał: davish88 » 29 kwie 2015, 14:27

Witam, to jakie to są pytania? Wydaje mi się ze prosty geometrycznie rysunek z różnymi rodzajami obróbek (elementy chropowatości, tolerancje)+odpowiednie mocowanie+ napisanie do tego programu wydaje się być rozsądnym testem, ważne żeby kandydat trochę pomyślał. Zależy też co się produkuje.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#3

Post napisał: dance1 » 29 kwie 2015, 20:14

opisz dokładniej czym się firma zajmuje i jakie wymagania są stawiane kandydatom, zapodaj swoje pytania, dodaj ankietę dotyczącą pytań i tak się dowiesz co forumowicze myślą.
Może kumple nie nadają się do Twojej firmy? któż ma wiedzieć. :razz:
I don't like principles, I prefer prejudices


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 914
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

#4

Post napisał: Pneumokok » 29 kwie 2015, 20:25

Moim zdaniem pytania o samo sterowanie nie mają zbytnio sensu, bo tychże jest dziesiątki różnych (choć tylko paru producentów) i tego konkretnego można nie znać. Nauczenie się klikania na panelu to kwestia tygodnia, może dwóch. Ale proste G Kody, narzędzia to jak najbardziej tak. Ja ostatnio na rozmowie miałem coś takiego: Dostałem prosty rysunek i zadano mi pytanie: "Jakby Pan to obrobił." I po kolei mówiłem jakie wymiary bym wyciagał najpierw, jakbym to zamocował. Kiedyś na rozmowie, facet z którym miałem rozmowę wyciągał z pudełka narzędzia po koleji i pytał się co to za narzędzie.
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#5

Post napisał: dance1 » 29 kwie 2015, 20:54

z narzędziami to chyba często bywało, mi kiedyś wysypali na biurko narzędzia dali rysunek i poprosili o opisanie obróbki, dobór narzędzi, parametry (na zasadzie nie znasz producenta, jak jechać żeby nie zajechać :lol: )
I don't like principles, I prefer prejudices


mcnc
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 54
Rejestracja: 25 wrz 2013, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: mcnc » 30 kwie 2015, 08:35

narysuj jakiś kształ z łukami w lewo, w prawo itp i każ mu przerobić na g-code


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#7

Post napisał: jasiu... » 30 kwie 2015, 09:04

Pierwsze pytanie: Jakie obrabiarki i w jakich firmach obsługiwał pan do tej pory.
Drugie - kto z tych firm może potwierdzić pana kompetencje, z kim mógłbym się ewentualnie skontaktować, do kogo zadzwonić.

Uwierz mi, odpowiedź na powyższe pytania da ci wszystkie dane na temat kandydata. Z tym, że około 70 procent kandydatów po pierwszym pytaniu nie będzie chciało już słyszeć drugiego, za to na drugie odpowiedzą nieliczni, no ale ci, co odpowiedzą, będą najlepszymi kandydatami do pracy.

Wierutną bzdurą jest robienie egzaminu, sprawdzającego wiedzę teoretyczną egzaminowanego, w tym kody "G". No ewentualnie mógłbyś spytać (tylko po co?) w którym momencie najlepiej wejść na ścieżkę skompensowaną na konkretny kontur (musisz mieć rysunek). Ewentualnie możesz spytać o parametry obróbki, jakie obroty (zakładając np. stal C45) dla konkretnego narzędzia (proponuję rozwiertak!). Jak chcesz, sprawdź, czy gościu umie mierzyć suwmiarką i czy potrafi otwór zmierzyć średnicówką zegarową (z ustawieniem za pomocą mikromierza), ale to już chyba nie będzie potrzebne.

Pamiętaj, bystry, ale z praktyką szybko wszystkiego się douczy, człowiek, który opanował teorię, ma przed sobą długą drogę, zanim będziesz mógł go do obrabiarki samodzielnie dopuścić.


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 914
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

#8

Post napisał: Pneumokok » 30 kwie 2015, 17:29

jasiu... pisze: Drugie - kto z tych firm może potwierdzić pana kompetencje, z kim mógłbym się ewentualnie skontaktować, do kogo zadzwonić.
No pewnie wyborna rada :evil: . Dzwonić do obecnej firmy kandydata, że był na rozmowie kwalifikacyjnej i stara się o pracę w drugiej firmie. I od tej pory w obecnej firmie patrzą sie na niego krzywo i w razie czego jest pierwszy do wypi-er-dole-nia z pracy, bo "przecież i tak chce stąd odejść". I odpowiadając na zarzut "No skoro nie dostał sie do drugiej pracy to znaczy, że się nie zna na robocie" - nie prawda, zna się na robocie i spełniał wszystkie wymagania, ale druga firma mogła wybrać kandydata z większym doświadczeniem.
Proszę nie dawać takich rad, bo jest to rada bardzo krzywdząca.
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#9

Post napisał: jasiu... » 30 kwie 2015, 18:52

Pneumokok pisze:I od tej pory w obecnej firmie patrzą sie na niego krzywo i w razie czego jest pierwszy do wypi-er-dole-nia z pracy, bo "przecież i tak chce stąd odejść".
O właśnie i tu podałeś jak działa to drugie pytanie!

Jeśli ktoś ma słabiutką pozycję w swojej firmie, boi się że wyleci, to odpowiedzi na pytanie, kto mógłby potwierdzić jego kwalifikacje nie da, bo się będzie bał. No ale przy okazji pokaże, że okno można przy nim otwierać, nie orzeł, nie wyleci.

Jeśli ktoś jest naprawdę dobry, to w firmie, w której pracuje zaczną się zastanawiać, czy rzeczywiście mogą sobie pozwolić na jego odejście i zamiast jak piszesz wypi-er-dole-nia z pracy może skończyć się podwyżką pensji.

Przy okazji, sam tą metodę kiedyś stosowałem i rozmowa przebiega wówczas najczęściej w ten sposób: "Jesteśmy firmą, w której mógłby sobie dorobić wasz pracownik. Mamy kilkanaście godzin w miesiącu wolną maszynę i chcielibyśmy go na zlecenie zatrudnić w weekendy. On mówi, że możecie potwierdzić jego umiejętności, czy rzeczywiście można powierzyć mu taką pracę?"

Oczywiście telefon ma być stacjonarny, możliwy do sprawdzenia! Bo komórkę do kumpla, udającego kierownika każdy podać może.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#10

Post napisał: dance1 » 30 kwie 2015, 19:41

ja bym operatorowi nie dawał rad tego typu (1szy na liście do zwolnienia), ludziom którzy mają super pozycję w firmie także, oni o tym wiedzą.
I don't like principles, I prefer prejudices

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”