program na podawanie preta zabierakiem

Dyskusje na temat systemu Faunc
Awatar użytkownika

Autor tematu
misiek2lucky
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 66
Rejestracja: 02 lut 2011, 01:42
Lokalizacja: Świdnik

program na podawanie preta zabierakiem

#1

Post napisał: misiek2lucky » 23 lut 2012, 23:34

Witam. Chciałbym się podzielić soją pracą. Nie wiem czy to dobry dział, najwyżej go przeniesiecie. Fanuca na tokarkach ucze sie od jakiegos czasu, najwieksza frajde sprawia mi programowanie, powoli ale sukcesywnie wprowadzam nowe rzeczy do moich programow, wtedy gdy musze rozwiazac jakis problem lub zautomatyzowac sobie jakas czynnosc. Mam hopla na tym punkcie:):).

Ostatnio na mojej doosan lynx 300 musialem sobie uproscic sprawe w kwestii podawania pręta, nie miałem podajnika tylko zabierak, uchwyt na wode o zaciskowych trzech ramionach, mocowany na glowicy z narzedziami, sprobuje na koncu umiescic jakies zdjecie.

Napotkałem wiele problemow a potrzeba jest matka wynalazkow, jak obliczyc dlugosc preta i resztek, niby proste kalkulator suwmiarka i zaprogramowac ilosc sztuk w maszynie ale to mi nie wystarczalo, chcialem zrobic cos co bedzie uniewersalne do kazdej srednicy preta, kazdego programu, cos co automatycznie wyliczy mi ilosc sztuk, zatrzyma program w odpowiednim momencie i uwzgledni jeszce wiele innych czynnikow.

Napisalem sobie program ktory podam poniżej, być może komuś to się przyda o ile połapie się co i jak w tym moim bałaganie, a może ktoś to wysmieje twierdząc że kompilkuje sobie życie, ale ja lubie bajery:) . Program ciagle ewoluuje bo mam rozne potrzeby i sa rozne nieprzewidziane sytuacje ale w tej chwili jest na dobrym etapie jak dla mnie i sprawdza mi sie prawie bezbłędnie:).

Dla przykladu wiele maszynowych cykli jest dla mnie nie wystarczajacych, mam wlasne cykle oparte na zmienny np wiercenia, gdze kontroluje kazdy ruch wjazd wyjazd predkosci posuwy glebokosci itd. Cykle gotowe czasem maja ograniczenia.

Piszac to jestem przygotowany na krytyke:):):)

A co do tej pętil poniżej....

Wkladam nowego preta obojetnie jak dlugo i nie martwie sie o nic. Niedlugo postaram sie umiescic filmik..

OSTRZEGAM JA W SWOJEJ MASZYNIE NIE MUSIALEM UZYWAC KROPEK.

F1 = F1. X200 = X200. TAK DLA PRZYKLADU:):)

O3000(@@@@@@@@PETLA@@@@@@)
(10.1.2012 LYNX 300)
(##########################)
(######START NOWY PRET#####) /stad puszczamy program gdy włozymy nowy pręt
(##########################)
GOTO11
(#########################)
(##KONTYNUACJA GDY PRET###)
(##POZOSTAL W POZYCJI###) /stad gdy z jakiegos powodu przerwiemy program
(## PO PRZECIECIU#####) /ale pret jest nie ruszony i chcemy kontynuawac zliczanie
(######################)
GOTO44
N11#883=1(RESET DL. PRETA) /ta linijka resetuje licznik sztuk z preta, zwykle jest pomijana, nowy pret
(######################)
(#KONTYNUACJA GDY PRET#) / stad puszczamy gdy zatrzymalismy program zruszylismy pret
(#ZMIENIL POZYCJE ###) /lecz chcemy kontynuwac zliczanie sztuk z jego dlugosci
(######################)
N22G99G21

(W.P.R.O.W.A.D.Z..D.A.N.E.) / Ponizej operator musi wprowadzic dane

(DLUGOSC PRETA W MM)
#880=550

(SREDNICA PRETA)
#878=30

(DL SZTUKI+SZER PLYTKI MM ) /szerokos plytki na odciecie, potrzebne do wyliczenia ilosc sztuk przez program
#881=28

(NADDATEK LUB BEZ) /naddatek na planowanie, ma wplyw na planowanie za kazdym razem
#879=0.5

#800=3005(NR PROGRAMU) /numer programu z obrobka glowna jaki ten progam ma wywolac pozniej

(BAZA Z PROGRAMU) /tu podajemy baze z progamu glownego obrobki jaka sobie ustalimy
G10L2P1X0Z225

(--------------------------) /koniec wprowadzania danych ponizej robota maszyny


#880=#880-50 /tutaj odejmuje od preta bezpieczny wymiar na trzymanie w szczekach
#882=[#880/[#881+#879]] / tu dzialanie ktore wylicza z danych ilosc sztuk z preta by wiedziec kiedy skonczyc
G0X200Z200

(USTAWIENIE NOWEGO PRETA) /w tej czesci nasz chwytak dopchnie pret na odpowiednia dlugosc
T1010
M19 /dlugosc ta bedzie rowna dlugosci preta wystajacego po odcieciu sztuki,
M08
G0X10 / wiec dosc krotko po to by wykonac pierwsze planowanie
G98
M31
M69
G1Z50F4000 /tu jest bezpieczne najechanie z wiekszej odleglosci. dopychanie
G1F2000
Z-[#881-1]

W1
M9
G4X2
X0 /w tych linijkach dopchniety pret chwytak zacciska by przy docisku szczek
W-15
M08 /pret nam nie uciekl razem z tuleja wrzeciona
G4X2
M68
M09
G4X2
G99

G0X200Z200


(PLANOWANIE)
T0404 /tutaj jest pierwsze planowanie, wyrownaniu preta np po pile
G0
Z-[#881+0.5] /Nalezy zmienic sobie narzedzia na jakis noz zgrubny
X[#878+1]
M03S1000
M08
G1X#878F0.05
Z-[#881]X[#878-1]
X-1
W1
M05
M09
N44G0X200Z200

(START PROGRAMU I PETLA) / od tego miejsca zaczyna sie petla, program ten bedzie wywolywal
WHILE[#883LT#882]DO2 /podprogram wykona go czyli jedna sztuke, po czym wroci do tego miejsca
G54 / by wyciagnac pret i wykonac kolejna sztuke z podprogramu
/az liczki zrobi przewidziana liczbe sztuk przez program

(UCHWYT PODAJACY) /tu znowu nasz uchwyt ale tym razem wyciagnie nam pret do obrobki
M19
T1010
G0X0Z-[#881+15]
M8
G4X3
M31
M69
G4X1
G98
G1W[#881+#879]F3000
G99
M68
M09
G4X2
G0Z200



M98P#800 /wywolanie podprogramu, tu zacznie sie wlasciwa obrobka detalu po skonczeniu



#883=#883+1 /licznik dodaje jedna sztuke


G0X200Z200
M19
M54
M25 /to wylaczenie mojego przenosnika wiorow, wlaczam go recznie w dowolnej chwili
#870=#870+1 /a tu sa maje prywatne liczniki zamias maszynowych, ten byl zmianowy
#871=#871+1 / a ten calosciowy
M01

END2
#883=1
M30



pewnie beda jakies pytania i niejasnosci, napewno o wielu rzeczach zapomnialem, bede odpisywal i poprawial w miare mozliwosc, dlugo sie nosilem zeby to napisac. Przepraszam za błedy ort pisałem to troche od niechcenia.

I prosze o wyrozumiałość :D:D




Tu jest adres obrazowy, starszej wersji mojej petli, tu z potrzeby bez planowania wstepnego
widac na nim chwytak i jak to mniej wiecej dziala w skrocie.


Fanuc 0i t DOOSAN Lynx 220 LM & 300

Nie ma złych obrabiarek, są one tylko źle wykorzystywane.....

Tagi:


mario11
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 27 kwie 2015, 19:54
Lokalizacja: Śląsk

#2

Post napisał: mario11 » 27 kwie 2015, 20:13

witam Misiek spoko programik na podawanie pręta.
Mam pytanie jak go zmodernizować gdy mam dodatkowo oś B (czyli przeciw wrzeciono) które może później wyciągać sobie pręta dalej zamiast stosować zabierak
Liczę na pomoc pozdrawiam mario.
Pracuję również na fanuc.

Awatar użytkownika

Autor tematu
misiek2lucky
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 66
Rejestracja: 02 lut 2011, 01:42
Lokalizacja: Świdnik

#3

Post napisał: misiek2lucky » 27 kwie 2015, 21:19

Hmmmm. Takie wrzeciono tylko ułatwiło by sprawę i skróciło program. Z perspektywy czasu pewnie sporo bym zmienił. Nigdy nie pracowałem na dwóch wrzecionach. Ale znając odpowiednie M-kody sama przyjemność, i większa precyzja. Niestety nie pomogę ponieważ jak już wspomniałem nie miałem do czynienia z przechwytem mam tylko o tym jakieś wyobrażenia. Pozdrawiam i powodzenia.
Fanuc 0i t DOOSAN Lynx 220 LM & 300

Nie ma złych obrabiarek, są one tylko źle wykorzystywane.....


mario11
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 27 kwie 2015, 19:54
Lokalizacja: Śląsk

#4

Post napisał: mario11 » 01 maja 2015, 15:03

Witaj ponownie Misiek mam jeszcze pytanko co do funkcji w Twoim programie co oznacza linijka
N22G99G21
kolejna to M19,M31,M68 i M69(prawdopodobnie otwarcie i zamknięcie szczęk).Czy ten programik działa bez problemu, czy Miałbyś jeszcze jakieś uwagi dla kogoś kto by chciał go wykorzystać.Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Autor tematu
misiek2lucky
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 66
Rejestracja: 02 lut 2011, 01:42
Lokalizacja: Świdnik

#5

Post napisał: misiek2lucky » 01 maja 2015, 15:20

Wiec G99 to posuw na obrót. Msze podawać gdyz w pewnej części programu jest G98
Czyli posuw minutowy, inaczej nie mógłbym przemieszczać magazynu bez obrotów.
G21 programowanie w milimetrach. Tak na wszelki wypadek.
M19 orientacja wrzeciona, żeby np wiertlo obok nie uderzyło w losowa szczękę.
M68 i M69 tak odpowiada u mnie za otwarcie i zamknięcie uchwytu.
A M31 u mnie to taki bypass. Pominięcie chwilowe zabezpieczenia,
Które nie pozwala na dalszą pracę przy poluzowanych szczekach.
Można zrobić to inaczej zdejmujac czujniki z krawcowek:-).
Przejrze program w domu i dodam jeszcze coś jeśli będzie trzeba teraz korzystam
Ze świeżego powietrza :-).
Fanuc 0i t DOOSAN Lynx 220 LM & 300

Nie ma złych obrabiarek, są one tylko źle wykorzystywane.....


mario11
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 27 kwie 2015, 19:54
Lokalizacja: Śląsk

#6

Post napisał: mario11 » 01 maja 2015, 16:51

Ok dzięki. A linijka N22 to raczej do żadnego GOTO się nie odnosi? Czy jest niepotrzebna? Jeszcze jedno co w przypadku gdy resetujemy program w połowie wykonywania detalu, czyli program wraca na początek i będzie musiał odciąć tą powiedzmy połowę zrobionego detalu i może przydał by się na początek jakiś mały podprogramik na odcięcie a dopiero potem cała reszta. Czekam na Twoje cenne uwagi pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Autor tematu
misiek2lucky
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 66
Rejestracja: 02 lut 2011, 01:42
Lokalizacja: Świdnik

#7

Post napisał: misiek2lucky » 01 maja 2015, 17:40

Tak N22 tutaj nie jest potrzebne , w ogóle dziwię się że ktoś sie tym zainteresował:),
a tym bardziej że ktoś chce tego używać pisałem to dawno temu wiele się zmieniło.
Na pewno chcesz tego użyć?:) O tej odcince na początku tez myślałem ale program miał być
uniwersalny i w miarę prosty, jak patrze na to po 3 latach to mam mieszane uczucia. Pracowałem na tym programiku 1.5 roku był bardzo pomocny. W sytuacji przerwania programu a detal jest zły odcinałem ręcznie i kontynuacja według programu.
Pętla ta wydaje mi się dość zagmatwana ale fajnie że ktoś chce jej użyć. :).
Nie mam więcej uwag, musisz praktycznie ją sprawdzić, coś dodać od siebie lub odjąć na swój gust, pisze takie dla niektórych "bzdety" ;) żeby jak najmniej robić ręcznie, przecież mam maszynę od liczenia-myslenia. Robota który ma mnie wyręczyć:).
Fanuc 0i t DOOSAN Lynx 220 LM & 300

Nie ma złych obrabiarek, są one tylko źle wykorzystywane.....

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fanuc”