pomiar prędkości obrotowej

Rozmowy dotyczące budowy, działania i naprawy urządzeń automatyki przemysłowej

Autor tematu
lukasdj08ria.pl
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 29 mar 2015, 00:26
Lokalizacja: katowice

pomiar prędkości obrotowej

#1

Post napisał: lukasdj08ria.pl » 29 mar 2015, 00:58

witam!
ostatnio trafiła do naszego wydziału maszyna bardzo stara, a co za tym idzie bardzo manualna chciałbym uprościć nieco przezbrojenia i mam kilka problemów, na które mam nadzieje znawcy tematu udziela odpowiedzi.

A wiec problem polega na tym ze potrzebuje odczytu prędkości obrotowej z 2 tuleji napędzanych z 2 silników jedna tuleja obraca się wewnątrz drugiej tulei(załączony rysunek)
jakie urządzenie odczyta mi te wartości i pokarze, jakie to prędkości..prędkości te muszą być równe a wiec tuleja jeden i tuleja 2 musi obracać się z ta sama prędkością..następny problem, jaki się pojawia to średnica tuleji zewnętrznej jest większa od tuleji wewnętrznej i ten parametr ulega zmianie(rożnego rodzaju produkcje)
przykład:
tuleja zewnętrzna ma 100mm a tuleja wewnętrzna 89mm jak obliczyć, aby obie tuleje miały synchronizacje i obracały się w tym samym tempie

ja jako laik uważam ze tuleja wewnętrzna musi obracać się nieco szybciej, bo ma mniejsza średnice aby była idealnie zsynchronizowana z tuleja zewnętrzna...proszę o jakąś pomoc dodam tylko ze koszty tez maja znaczenie i nie chodzi mi tutaj o montaż jakiś enkoderów za 10000zł.
Dziękuję za wszelkie wskazówki i pozdrawiam
Załączniki
art1tuleja.jpg
rysunek
art1tuleja.jpg (13.07 KiB) Przejrzano 4977 razy



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11570
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#2

Post napisał: RomanJ4 » 29 mar 2015, 03:05

lukasdj08ria.pl pisze:ja jako laik uważam ze tuleja wewnętrzna musi obracać się nieco szybciej, bo ma mniejsza średnice aby była idealnie zsynchronizowana z tuleja zewnętrzna
Jeżeli tuleje są współosiowe to muszą mieć te same obroty by... mieć te same obroty.. :razz: Niezależnie od średnicy. Inaczej się nie da.. :???:
Chyba, że miał kolega na myśli prędkość kątową?
A mierzyć obroty obu tulei można np umieszczonym przy każdym osobno czujnikiem indukcyjnym czy halotronem, wystarczy na obu tulejach nakleić niewielkie magnesiki (kropki), (lub magnes, "ząbek", czy tarczę z "ząbkiem" do cz. indukcyjnych) do wzbudzania czujnika w czasie obrotu tulei
Obrazek Obrazek

lub cz. optyczne, działające na podobnej zasadzie (otworki)
Obrazek Obrazek

do tego dwa proste czytniki, do każdej z tulei..
Obrazek
http://www.metest.pl/files/pdf/5236f4ff21494
http://www.metest.pl/cat,35,,mierniki_c ... zyne_.html
czy inne
http://www.elektrosystem.zgora.pl/index ... fikator=24
I wszystko...
Jak działa wskaźnik obrotów z czujnikiem indukcyjnym który założyłem do mojej frezareczki możesz kolego zobaczyć tu:
http://przeklej.org/file/upsNjf/M4H05913.MP4 (pobierz plik i wyświetl)
(czujnik po prawej obok wyświetlacza)
Ostatnio zmieniony 29 mar 2015, 19:51 przez RomanJ4, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam,
Roman


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7605
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#3

Post napisał: pukury » 29 mar 2015, 09:05

witam.
a może chodzi o prędkość obwodową ? :shock:
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


lukasdj08
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 27 kwie 2014, 19:03
Lokalizacja: Katowice

;)

#4

Post napisał: lukasdj08 » 29 mar 2015, 10:14

dziękuje kolego za info wniosłeś mi tutaj dużo ciekawych informacji;)

opisze ustawianie maszyny i może ktoś podpowie coś jeszcze, bo nie jestem do końca pewien czy chodzi o prędkość obrotowa czy kątowa

w tej chwili ustawianie wygląda tak ze jedna tuleja pracuje w drugiej i muszą obracać się z ta samom prędkością a wiec operator rysuje kreskę flamastrem na tuleji 1 i tuleji 2 i mechanicznie ustawia obroty obydwóch tuleji, ja chciałbym zacząć od tego żeby nie trzeba było rysować tych kresek tylko, aby odczyt był na wyświetlaczu i aby można to było zsynchronizować w tej chwili operator ma świadomość dobrego ustawienia, jeśli na tuleji 1 i tuleji 2 narysowana kreska nie rozjeżdża się a obraca się równo.
następnym problemem jest to ze tuleja 2 przesuwa się dodatkowo wzdłuż tuleji 1 dlatego myślę ze najlepszym rozwiązaniem była by optyka ale to są tylko moje pomysły mam nadzieje ze coś podpowiecie sensownego koledzy. Dzięki za posty i proszę o ciekawe informacje


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7605
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#5

Post napisał: pukury » 29 mar 2015, 10:31

witam.
więc możesz zrobić jak roman napisał - dwa czujniki i dwa mierniki.
a nie dało by się napędzać tych 2 tulei z jednego silnika ?
wtedy obroty były by idealnie takie same .
albo 2 serwa i układ synchronizacji .
są zdaje się takie układy w wobicie - indekser dwuosiowy - czy jako tak .
ale i tak coś tam się może rozjechać .
generalnie - mało wiadomo co ta maszyna robi - ale to zapewne tajemnica :shock:
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Automatyka przemysłowa”