Dobór podzespołów do własnej małej frezarki stołowej

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Hack
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 31 sie 2006, 22:51
Lokalizacja: wawa

Dobór podzespołów do własnej małej frezarki stołowej

#1

Post napisał: Hack » 07 mar 2015, 14:52

Witam wszystkich w pierwszym poście i od razu przechodzę do tematu.
Chciał bym wytworzyć swoją własną frezarkę niewielkich rozmiarów sterowaną CNC.
Zanim zrobię zakupy prosił bym o poradę w doborze elementów do jej skonstruowania.
Opiszę kryteria dla doboru elementów:
-Koszt możliwie najmniejszy (maszyna ma jednak spełniać kryteria)
-Zastosowanie hobbystyczne, wydajność bez znaczenia
-Frezowanie w stali narzędziowej
-Frez od najmniejszego do 8-max 10mm
-Dokładność około 0,02 mm
-Pole robocze 250x120x100
Chciał bym się poruszać w obrębie: silników krokowych, elektrowrzeciona do 1,1 KW ze zwykłym łożyskowaniem, zasilaniem jednofazowym 240V. Czy jest to możliwe?
Będę wdzięczny za dobór wszystkich kluczowych elementów i oprogramowania.
Mam oczywiście swoje własne przemyślenia, ale nie jestem fachowcem a rozwiązanie powinno być efektywne by nie wyrzucić pieniędzy w błoto.
Zwróciłem się z taką prośbą do serwisu tutejszego, jednak nie dostałem dotąd odpowiedzi.
Dziękuję z góry a w ramach wdzięczności chętnie pomogę w doradztwie gdyby ktoś budował np. turbinę gazową.

Pozdrawiam



Tagi:


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#2

Post napisał: kubus838 » 07 mar 2015, 15:15

Witam

Z racji tego, że piszesz o stali narzędziowej ta na wstępie musisz mieć bardzo mocne wrzeciono, czyli powinno mieć około 1,5KW. Następnie musisz już mysleć o chłodzeniu obrabianego materiały. Następna sprawą jest stół o określonych wymiarach pod Twoje wymiary pola roboczego. Moim zdaniem cała konstrukcja powinna być wykonana ze stali przy odpowiedniej obróbce. Kosztów nikt Ci nie poda nawet orientacyjnych bo nie przedstawiłes projektu. Takie wrzeciono widziałem za 4200zł razem z zasilaczem i chłodzeniem samego wrzeciona. Układ chłodzenia materiału tzw. "samoprzeróbka" to koszt około 600zł. Reszty nie mogę podać bo nie znam wymiarów np prowadnice śruby napędowe. Cen silników to Ci nie jestem wstanie podać bo ich nie znam. Poczytaj tu na forum jest zakładka o silnikach krokowych i doborze elektroniki oraz zasilania. I to tak na wstępie. Może inni coś Ci podpowiedzą.

robert


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#3

Post napisał: dance1 » 07 mar 2015, 16:52

proponuję wzorować się na sprawdzonych konstrukcjach, tu np maleństwo a ze stalą nie ma problemu, jakbym nie widział to bym nie wierzył.
http://www.ebay.co.uk/itm/Boxford-190VM ... 234b3a6808


Co do silników, wrzeciona itp przedstaw projekt bo tak to zgadywanie i tylko można Ciebie w błąd wprowadzić. Wrzeciono mokry chińczyk odpada ze względów na szybkie obroty, do stali potrzebujesz wolnoobrotowe.
I don't like principles, I prefer prejudices


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#4

Post napisał: Zbych07 » 07 mar 2015, 22:39

Możesz tez rozważyć pójście śladami Kol. tomcat65 .
Kupił klasyka OUS1 ( tokarka, wiertarka, frezarka ) i przerobił na CNC ---> Link

Plusem jest to, że nawet gdy jeszcze nie przerobisz jej na CNC już jest działający klasyk, który
w stali daje radę. Co prawda żeby móc jej użyć z zasilaniem 240V potrzebny będzie falownik

:???:


Autor tematu
Hack
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 31 sie 2006, 22:51
Lokalizacja: wawa

#5

Post napisał: Hack » 11 mar 2015, 12:43

Dziękuję za podpowiedzi. Firma przysłała mi w końcu zestawienie, podziękowałem i to na tyle. Skorzystam z podpowiedzi rezygnując z elektrowrzeciona (czytając forum dostrzegłem brak zaufania do tego rozwiązania). Silnik 1 fazowy o mocy ~2KW i zwykłe wrzeciono. Rozglądam się po złomach technicznych w poszukiwaniu elementów które można wykorzystać, znalazłem prowadnice w świetnym stanie i komplet posuwów. Spróbuje zarządzać projektem uwzględniając pozyskane części. Nie satysfakcjonuje mnie kupno gotowej maszyny pomimo posiadanych środków, wolę sam...
Pojawiają się w związku z tym pytania.

-skąd wziąć odpowiednie wrzeciono z łożyskami?
-przekładnia czy falownik?
-zakładam zabudowanie stołu krzyżowego , jednak na forum niektórzy krytykują to rozwiązanie a mi wydaje się to mało uzasadnione i chcę dociec czy ta niechęć to wpływ lobby czy pragmatyki?
-czy istnieją metody na skuteczne skasowanie luzów tego stołu?

Jestem zdania, że maszyna która jest zbudowana w jednym celu lepiej się wywiązuje z zadań, dlatego nie skorzystam z podpowiedzi Zbych07 a tokarkę posiadam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”