Sterownik TB6600

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

thornet
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 15
Rejestracja: 05 paź 2014, 20:35
Lokalizacja: Kraków

#11

Post napisał: thornet » 05 lut 2015, 13:31

Przyśpieszenie mam ustawione na 200
Dzieje sie to podczas strojenia jak i podczas pracy silnikow, dziwne bo przy 1000rmp silniki jadą ok, wiec może to być rezonans. musze to jutro sprawdzić jakoś

Pytanie odnośnie mikrokroku - jak wpływa na noment obrotowy silnika?



Tagi:


Autor tematu
domator
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 61
Rejestracja: 21 gru 2004, 19:51
Lokalizacja: Będzin

#12

Post napisał: domator » 17 lut 2015, 08:24

Witam
Widzę duże zainteresowanie, dawno tu nie byłem właściwie to nie przeglądałem swoich postów bo interesuje się teraz nie sterowaniem, a programowaniem, bo swoją maszynkę już uruchomiłem i napis ''LinuxCNC'' wyfrezowałem oraz dalej uczę się kodów pod linuxem.
Posiadam zasilacz 48V inwenterowy 1000w boję się go podłączyć do tych sterowników, bo mże stać się to samo co z TB6560.


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#13

Post napisał: upanie » 17 lut 2015, 10:10

Możesz podłączyć. Nie powinno wybuchnąć ale nie powinno się też przy takim zasilaniu "normalnie" pracować. 50V to absolute maximum ratings i tego powinno się unikać. Nie wiadomo jakie scalaki masz w sterowniku HQ czy HG. Jedne mają napięcie pracy do 45 a drugie do 42V. W obu przypadkach 48V przekracza maksymalne napięcie zasilania ale nie przekracza absolutnego napięcia ;)
Generalnie 42V powinny być bezpieczne.
czilałt...


Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

#14

Post napisał: Hrumque » 17 lut 2015, 18:32

domator pisze:Witam
Posiadam zasilacz 48V inwenterowy 1000w boję się go podłączyć do tych sterowników, bo mże stać się to samo co z TB6560.
Sprawdzić czy ten zasilacz nie posiada jakiejś regulacji napięcia (jakiś potencjometr montażowy) - jeśli tak - to skręcić do bezpiecznego około 40V i z głowy, a jak nie ma - to znaleźć elektronika który dorobi (bo nie jest to problemem jakimś ogromnym)
Pomogłem? Kliknij poniżej "pomógł"


Autor tematu
domator
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 61
Rejestracja: 21 gru 2004, 19:51
Lokalizacja: Będzin

#15

Post napisał: domator » 17 lut 2015, 21:31

Ten zasilacz tak już był omawiany w innym moim poście zasilacz RM1100 i doszłem do wniosku że najlepszym rozwiązaniem będzie tranzystor KD502. Chciałbym go wykorzystać bo jest lekki inie potrzebna będzie bateria kondensatorów jaką teraz stosuje razem trafem od zasilacza UPS 400W. Google mi podpowiedziały że takie zasilacze były wykorzystywane do ładowania akumulatorów w meleksach sprzedawca po sprzedaży udostępniał opis złącza zasilania i podłączenia doniego potencjometru do regulacji napięcia.


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#16

Post napisał: Leoo » 17 lut 2015, 22:29

domator pisze:doszłem do wniosku że najlepszym rozwiązaniem będzie tranzystor KD502. Chciałbym go wykorzystać bo jest lekki inie potrzebna będzie bateria kondensatorów
Jest to dobra droga jeśli chcesz spalić sterowniki.
Kondensatory filtrujące nie służą jedynie filtrowaniu, są niezbędne do ograniczania skoków napięcia podczas hamowania silników.


Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

#17

Post napisał: Hrumque » 17 lut 2015, 22:49

domator pisze:Ten zasilacz tak już był omawiany w innym moim poście zasilacz RM1100 i doszłem do wniosku że najlepszym rozwiązaniem będzie tranzystor KD502. Chciałbym go wykorzystać bo jest lekki inie potrzebna będzie bateria kondensatorów jaką teraz stosuje razem trafem od zasilacza UPS 400W. Google mi podpowiedziały że takie zasilacze były wykorzystywane do ładowania akumulatorów w meleksach sprzedawca po sprzedaży udostępniał opis złącza zasilania i podłączenia doniego potencjometru do regulacji napięcia.
KD502 to sobie odpuść od razu. Nie tutaj, nie do tych celów, nie przy tych napięciach. Poleci z dymem na zwarcie przy pierwszym włączeniu. Pozatym bateria kondensatorów jest konieczna - jak silnik hamujesz to generuje na zasilaniu straszne przepięcia - gdzieś musza się one podziać.
Obrazek
Ten zasilacz w ogóle się nie nadaje do tego celu. To nie jest zasilacz, a impulsowa ładowarka akumulatorów 48v (albo inaczej mówiąc 4x 12v w szereg), będąca w dużym zakresie źródłem prądowym z ograniczeniem napięcia do +/- 56V - to się nie nadaje do celów CNC, chyba żebyś z tego zasilał faktycznie akumulatory na 48v i dopiero z nich zasilał sterowniki, no i miał sterowniki które takie napięcia wytrzymają (aku "48v" po naładowaniu ma 56v, tak jak aku "12v" ma 13.8 - 14.2V, a to już zdecydowanie TB6600 by ubija)
Pomogłem? Kliknij poniżej "pomógł"


Autor tematu
domator
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 61
Rejestracja: 21 gru 2004, 19:51
Lokalizacja: Będzin

#18

Post napisał: domator » 18 lut 2015, 18:50

Podłączyłem ten zasilacz na kd 502 napięcie wyjściowe 36V frezarka działa ima się dobrze.
Zrobiłem płytkę w egle7.1, ale linuxcnc nie chce sie uruchomić wyskakuje jakiś błąd muszę jeszcze pokombinować z rozszerzeniem może coś wykombinuje.
Baterie kondensatorów włączę z powrotem masz rację za stabilizatorem nic niema i napięcie hamowania może mi uszkodzić sterowniki.


Autor tematu
domator
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 61
Rejestracja: 21 gru 2004, 19:51
Lokalizacja: Będzin

#19

Post napisał: domator » 20 lut 2015, 22:41

Miałeś rację z tymi kd502 też lecą po krótkim zwarciu zasilacz podłączyłem do sterowników z baterią kondensatorów 30000uF i silniki się kręcą, ale testowałem je bez obciążenia sprawdzałem napięcie pod włączonymi trzema silnikami 2N napięcie na zasilaczu było 45V,
trochę się obawiam jednak czy przy dłuższej pracy nic się nie uszkodzi czy do obniżenia napięcia mogę wykorzystać tranzystor igbt.


Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

#20

Post napisał: Hrumque » 20 lut 2015, 23:57

domator pisze:Miałeś rację z tymi kd502 też lecą
Kolego, uparłeś sie, by wykorzystać ten zasilacz, to więcej narobisz się by go dostosować (by zrobić stopień stabilizująco-obniżający o sensownej sprawności, niezawodności i zakresie prądów), niż jakiś bardziej właściwy zasilacz byłby wart.
To tak jakbyś się uparł, by użyć cysterny do przewożenia ludzi. No da się jak się ktoś uprze. Dostosować jakoś by się dało - na upartego też. Ale to wszystko da nadal marny efekt, marną niezawodność, i efekt do kitu, a narobisz się gorzej niż robiąc od zera to co potrzebujesz, zamiast przerabiać to co masz.

Całkowicie rozumiem (i popieram, gdzie się da) ideę wykorzystywania tego, co już się posiada, nie wyrzucania rzeczy z których da się coś zrobić, i ogólnie robienie z różnych odpadków czegoś pożytecznego. Ale co się sprawdza podczas przygotowywania bigosu lub lecza - nie zawsze się sprawdzi przy zasilaniu delikatnej elektroniki.

Do 4sztuk TB6600 (z czego 2-3 osie "napierdzielają ciągle") zasilanych ~40V używam zasilacza impulsowego 10A. Z dużym zapasem wystarcza. Przy każdym TB mam solidny "garnkowy" kondensator 15 000 uF / 63V low-esr. Sumaryczny prąd z zasilacza nigdy nie dochodzi do 10A (chwilowe większe pobory - idą z kondensatorów, zasilacz tego nie czuje). Dlatego uważam że ta twoja krowa jest zupełnie przewymiarowana i nieadekwatna do tego co ma zasilać, chyba że zależy ci by to wysadzić w powietrze odpowiednio efektownie.
Pomogłem? Kliknij poniżej "pomógł"

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”