wybór plotera za 35-45 tys. zl

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
bartczuk
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 10
Rejestracja: 07 lut 2015, 11:49
Lokalizacja: siedlce

wybór plotera za 35-45 tys. zl

#1

Post napisał: bartczuk » 07 lut 2015, 12:03

witam,

chciałbym przywitać się z użytkownikami, jestem tutaj nowy.

zwolnił mi się w końcu kawałek miejsca, więc rozglądam się za ploterem plazmowym, nie miałem z nimi dużej styczności, przejrzałem jedynie to forum.

mój ploter marzeń powinien mieć pole robocze min. 2000x1500, będzie służył do przecinania stali czarnej, głównie 1; 1,5; 2,5, czasem 4 i 6mm, sporadycznie aluminium i nierdzewkę, te przy grubościach 2 mm. ważna jest niska awaryjność i dobry serwis, żeby maszyna w razie awarii nie stała 10 dni na szanownych panów. wykonuję różnego rodzaju obudowy, szafki, więc zależy mi na dokładności rzędu 0,2-0,5 mm i funkcji trasowania. ta funkcja jest ważna, pozwoliła by zaoszczędzić sporo czasu. małych otworów nie będę wypalał, mogę wiercić.

do przeznaczenia mam 35-45 tysięcy złotych, netto. roboty jest na kilka godzin dziennie, codziennie, a nie chcę tego zlecać, zależy mi na czasie.

bardzo prosił bym o marki, modele, którymi warto jest się zainteresować.



Tagi:


jo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 170
Rejestracja: 25 gru 2012, 22:48
Lokalizacja: olkusz
Kontakt:

#2

Post napisał: jo » 08 lut 2015, 21:39

witam

nie jestem jakimś fachowcem ale plazma do blachy 1mm to kiepski pomysł
o dokładności 0,2mm też raczej zapomnij , tak samo jak o paleniu aluminium i nierdzewki
chyba że zainwestujesz w azot i palnik za cenę połowy twojego budżetu
musisz też mieć prędkości palenia minimum,10m/min

u mnie za 45tyś brutto żadne z powyższych życzeń się nie spełniło :sad:

nie licz też że zaoszczędzisz czas lub pieniądze w porównaniu z laserem

żeby zacząć zarabiać lub oszczędzić na plazmie cnc musisz
mieć dostęp do taniej blachy i maszyna musi pracować min 8h/dobę
albo wykonywać bardzo niszowe projekty jednostkowe za grubą kasę


Damradę
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 283
Rejestracja: 04 gru 2013, 13:16
Lokalizacja: Ścinawa

#3

Post napisał: Damradę » 14 lut 2015, 08:00

jo pisze:witam

nie jestem jakimś fachowcem ale plazma do blachy 1mm to kiepski pomysł
Nie wiem o co ci chodzi ,ale ja tnę ręczną plazmą lincoln blachy 1-3mm blachę nierdzewną 1-6mm blachę stalową i efekt jest zadowalający , może przy nierdzewce trochę gorzej ,ale elementy później i tak obrabiam ,więc nie stanowi to problemu.Wszystko zależy od tego do czego będzie wykorzystywana i czy wychodzący z niej detal jest elementem końcowym.Jeżeli ktoś spawa piece to raczej nie potrzebuje lasera do takiej produkcji i a na plazmie zarabia i oszczędza bo nie musi zlecać tego na zewnątrz , wszystko zależy od zastosowania. No ale dokładność 0,2 mm to rzeczywiście duży wymóg jak na tą kwotę.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#4

Post napisał: bartuss1 » 14 lut 2015, 09:58

kompresor - osusacz - źródło - palnik to jedno
ploter to drugie
odciąg spalin z filtrem to trzecie - smród i zapylenie jest nieprzecietne, odciag dolny mozna łatwo zrobic w skrzyni jako takiej.
Jakośc cięcia zalezy głownie od palnika, bo ploter moze sobie byc super hiper dokładny, a wystarczy ze sie palnik przyklei i strumien plazmy bedzie szedł bokiem z uwagi na jakąś kijową konstrukcję dyszy chociazby.
spotkałem sie jakis czas temu z wirowym podawaniem spręzonego gazu przez nietypową dyszę, ponoc miał byc patent, dawno sie tym nie bawiłem, wiec moze juz to zostało wprowadzone do produkcji seryjnej i zwyczajnie odgrzewam kotleta.

odnosnie odciagu pozostaje jeszcze konwekcyjny chinski namiot jak nad paleniskiem kowalskim z odciagiem gornym
Ostatnio zmieniony 14 lut 2015, 10:02 przez bartuss1, łącznie zmieniany 1 raz.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#5

Post napisał: InzSpawalnik » 14 lut 2015, 10:01

Raczej dokladnosci tego rzedu beda problemem. Natomiast jesli produkujesz szafki I tp to mozesz przeciez uzywac polaczen na zakladke gdzie tolerancje nie maja takiego znaczenia.
Bardziej laser niz plazma w przypadku takich cienkich I precyzyjnych prac - chociarz ....


Autor tematu
bartczuk
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 10
Rejestracja: 07 lut 2015, 11:49
Lokalizacja: siedlce

#6

Post napisał: bartczuk » 15 lut 2015, 10:44

witam,

chciałbym mieć laser i chętnie bym kupił, chciałbym mieć pieniądze na niego i mieć co na nim robić:) w moim przypadku pozostaje budżetowa plazma. z dokładnością 0,2 rzeczywiście przesadziłem, jednak 0,5 mm jest dużym problemem w tych pieniądzach?

bartuss, z wymienionych rzeczy posiadam jedynie mocny kompresor, mamy cynkownię i pracuje przy mieszaniu kąpieli w wannach, z powietrzem nie ma problemu. osuszacza ziębniczego nie ma, a pewnie taki jest potrzebny? są jedynie odolejacze.

z zadymieniem jest aż tak źle? pomimo wyciągu całe pomieszczenie (około 7-8mx10-12m), będzie zadymione?

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#7

Post napisał: bartuss1 » 15 lut 2015, 12:48

w 3 minuty, jednak nie chodzi o zadymienie a zapylenie
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
bartczuk
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 10
Rejestracja: 07 lut 2015, 11:49
Lokalizacja: siedlce

#8

Post napisał: bartczuk » 15 lut 2015, 18:04

muszę znaleźć kogoś kto ma plazmę i ploter i zobaczyć wszystko na własne oczy. inaczej nic się nie uda. niestety mam ostatnio dużo pracy, więc w tym miesiącu muszę wszystko odpuścić.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#9

Post napisał: bartuss1 » 15 lut 2015, 18:43

ja tylko na zamowienie robię, wiec jak sie kiedyś tam zdecydujesz, to mozesz dać znać, no chyba ze znajdziesz coś lepszego
ploter 35 brutto, reszta źrodło i palnik - polecam hypertherm, ostatnio powermax 50 kosztował chyba 15 tys, no chyba ze cos sie zmieniło z ich stanem magazynowym i kursem dolca
a jak juz tak przy tych ploterach jesteśmy - najwiekszy dowcip z plazmą ajan i odjezdzającym kompem, ile ten operator musi sie nachodzić hehe, bo komp zamocowany na bramie
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


jo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 170
Rejestracja: 25 gru 2012, 22:48
Lokalizacja: olkusz
Kontakt:

#10

Post napisał: jo » 15 lut 2015, 19:41

Damradę pisze:
jo pisze:witam

nie jestem jakimś fachowcem ale plazma do blachy 1mm to kiepski pomysł
Nie wiem o co ci chodzi ,ale ja tnę ręczną plazmą lincoln blachy 1-3mm blachę nierdzewną 1-6mm blachę stalową i efekt jest zadowalający , może przy nierdzewce trochę gorzej ,ale elementy później i tak obrabiam ,więc nie stanowi to problemu.Wszystko zależy od tego do czego będzie wykorzystywana i czy wychodzący z niej detal jest elementem końcowym.Jeżeli ktoś spawa piece to raczej nie potrzebuje lasera do takiej produkcji i a na plazmie zarabia i oszczędza bo nie musi zlecać tego na zewnątrz , wszystko zależy od zastosowania. No ale dokładność 0,2 mm to rzeczywiście duży wymóg jak na tą kwotę.
podsumowując u mnie dokładność 0,5mm , ale powtarzalność dokładności
z uwagi np na różnice ciśnień zużycie dyszy i elektrody dochodzi kolejne 0,5-1mm

wypalanie utworów , wiadomo jak to na plazmie blacha 2mm otwór 10mm do przyjęcia
ale 10mm w 4mm blasze już gorzej, a 10mm w 8 to już trzeba rozwiercać

nierdzewkę próbowałem 1 raz , szkoda życia na czyszczenie , że nie wspomnę
o tym że ta blacha już nie jest nierdzewką, 1wpływ ciepła odbarwia krawędzie
2krawędź jest mocno utleniona 3 czasami przyklejają się odpyski od rusztu

przy blaszce 2mm mam na odwrocie szlakę , różnie raz dużo raz mało
przy moich małych elementach problemu nie ma bo trafia to do bębniarki,
jak pale np większe napisy,numery domów , wszystko trzeba obić i wyszlifować

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”