Po drukarce czas na CNC :)

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
SKYLMT
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 21
Rejestracja: 04 mar 2012, 16:01
Lokalizacja: Warszawa

Po drukarce czas na CNC :)

#1

Post napisał: SKYLMT » 05 lis 2014, 01:02

Witam :roll:

Niech wątek będzie wstępem do mojej przygody z budową frezarki :roll: Kilka lat mam już styczność z różnymi maszynami, głównie plotery z dużym stołem, ale pare miesięcy przyszło mi pracować na dużej frezarce AVIA 1300 z itnc 530, tak że rozrzut ogromny dla młodego człowieka co ma pusto w głowie :mrgreen: Popełniłem kilka drukarek 3D, w tym jedną mojego projektu i chyba powoli dorastam do zbudowania prostego plotera co by domownikom umilić czas gdy jestem w domu :oops: :twisted:

Założeniem było pole pracy 500x500, ale patrząc po dostępnych wymiarach elementów i braku chęci docinania wszystkiego na wymiar, pole urosło mniej więcej do 700x500mm, osi Z jeszcze nie zaprojektowano :roll: Rozważałem konstrukcje stalowe i aluminiowe, i jeżeli mam wyżarzać planować piaskować spawać malować, to taniej chyba wyjdą pozornie drogie profile extrudowane 40x80. W każdej osi wałki podparte 20mm, ciąć będzie na początku Kress 1050.

Bardzo skomplikowany projekt stołu:
Obrazek

Planuje wykonać go z najtańszej wersji profili, czyi L (light), jest jeszcze XL (bardoz lekkie), oraz H (ciężkie). Na stół idzie płyta wiórowa laminowana czy jak to się nazywa, 16-20mm, a na nią już formatka PCV lub MDF 10 które będzie splanowane już na maszynie. Mam teraz problem z projektem Z, tyle na razie narysowałem w 2D sobie schematycznie:

Obrazek

Teraz pojawia się pare pytań:
1.Brama oraz wszystkie elementy Z chciałbym wykonać z blachy 15mm, co wyjdzie taniej z materiałem oraz cięciem/wierceniem, stal czy alu? Co lepiej?
2.Jak dobrze zaprojektować oś Z? Na co zwracać uwagę?
3.Jak wyżej, tylko do bramy, wyczytałem, że dobrze jak oś frezu jest między łożyskami bramy, tak też jest teraz zrobione :)
4.Czy te profile lekkie nie mają za cienkich ścianek? nie wyrwie z nich prowadnica z bramą wszystkiego? Nie powinna chyba...
5.Śruby trapezowe 18x4 do tej maszyny będą dobre?
6.Łożyskować śrubę Y zaraz za silnikiem?
7.Ogólnie nie jest za wiotki ten stół? Będzie mocno skręcone gdzie się da tylko, zamierzam nagwintować te profile i przewiercić żeby skręcało się dobrze.

Z góry dziękuję za porady, najbardziej mi zależy na wskazówkach na temat projektu bramy i osi Z, resztą się będę później martwił, bo projekt nie musi być na jutro :roll:


Aim for the moon; even if you miss you’ll land among the stars

Pozdrawiam

Tagi:


Ciowiec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 315
Rejestracja: 03 wrz 2006, 13:50
Lokalizacja: polska

#2

Post napisał: Ciowiec » 05 lis 2014, 07:18

po pierwsze - jaki budżet
po drugie - jakie materiały obrabiane

przy takim polu trapezowe ? szlag Cię trafi jak będziesz obserwowac przejazd z jednego skrajnego połozenie w drugie xD z wałków podpartych też od razu zrezygnuj... poluj na allegro na szynowe z wózkami - poszukasz chwilę i będzie niewiele drożej niż podparte.


Autor tematu
SKYLMT
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 21
Rejestracja: 04 mar 2012, 16:01
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: SKYLMT » 05 lis 2014, 09:50

Napewno bedą walki podparte, na Y bedą "wzmacniane" 20 z cncprofi (czy jakoś tak), na xz będą zwykle 20 skąd innad. To bardzo budżetowa bedzie maszyna. Głownie cięcie laminatu i sklejki, balsy, czasem cos z aluminium nie za grubego chciałbym robić na niej. Moze śruba o mniejszym skoku albo cos? Nakrętki chce igusy z kasowaniem luzu wsadzić.
Aim for the moon; even if you miss you’ll land among the stars

Pozdrawiam


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#4

Post napisał: m.j. » 05 lis 2014, 13:01

Koledzy polecający za każdym razem szyny zamiast wałków zapomnieli, że wałki też można kupić taniej. Ja praktycznie kupiłem wszystkie wózki i część wałków podpartych w połowie cen sklepowych. Mam już zrobioną jedną oś z ilością łożysk w osiach 3x większą niż przy normalnych projektach (tzn 4 łożyska/wózki na oś) a i tak wyszło taniej o połowę niż z prowadnicami szynowymi. Przy normalnej ilości wózków różnica jeszcze bardziej by się pogłębiła. Oczywiście okazje trudno trafić ,ale jest to możliwe :wink:
Zapominamy często też o jednej ważnej sprawie - prowadnice szynowe wymagają o wiele lepiej przygotowanej powierzchni i wyprowadzonej geometrii. Co nam po nawet najlepszych prowadnicach i wózkach gdy dokładność szlag trafi na nie do końca doskonałej geometrii. Wózki są lepsze - fakt, jednak w wielu przypadkach lepsze jest wrogiem dobrego. Na pewno w przypadku wałków podpartych i wózków otwartych warto zadbać o kasację luzów.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów

Awatar użytkownika

kostek324
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 126
Rejestracja: 07 mar 2010, 18:47
Lokalizacja: Bielsk P

#5

Post napisał: kostek324 » 05 lis 2014, 15:22

Jasne, że wystarczą wałki podparte, co najwyżej mógłbyś pomyśleć o obudowie do nich jakiejś solidniejszej. Do 20 będzie miała mało mięsa, różnica w wadze pomiędzy 20/25 - 0,2/0,45 kg daje do myślenia. Jeżeli chodzi o Z to ja bym robił ze stali 10mm i dał wałki na płytę wrzeciona, a na krzyżak obudowy, co usztywni wszystko. Koszt stali jest znikomy, a za robocizne na cnc wyjdzie to samo. Śrubę lepiej dać tr16/4, mniejszy stawiają opór, najlepiej kulowe, ale to koszta.. Łożyskować przydało by się wszystkie osie ;) Możesz dodać trochę rozpórek między belki. Pozdrawlaju :razz:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”