Gwintowanie i wiercenie w tytanie

Dyskusje na temat systemu Faunc

Autor tematu
beza
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 18
Rejestracja: 01 sty 2011, 02:57
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Gwintowanie i wiercenie w tytanie

#1

Post napisał: beza » 01 paź 2014, 21:08

Witam.Własnie zaczynam przygode z obrobka tytanu..Do tej pory obrabialem tylko aluminium stal i chromonikieline.Czy mozecie mi podac jakies przydatne wskazówki dotyczace gwintowania i wiercenia w tytanie ??



Tagi:


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#2

Post napisał: dance1 » 01 paź 2014, 22:15

ale firma już narzędzia dobrała/zakupiła czy tak od 0? Materiał jak materiał tylko parametry inne.
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
beza
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 18
Rejestracja: 01 sty 2011, 02:57
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

#3

Post napisał: beza » 01 paź 2014, 22:23

W piatek przjedzie przedstawiciel i bede dobieral narzedzia ..z toczenie sobie poradze ale najbardziej chodzi mi o parametry gwintowania i wiercenia

Awatar użytkownika

Krako
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 815
Rejestracja: 27 lut 2012, 05:14
Lokalizacja: Kraków

#4

Post napisał: Krako » 02 paź 2014, 12:00

adamwar pisze:Witaj Kowal,
polecam abyś nauczył się sam obliczać parametry jak najszybciej. Kalkulator jest pomocny ale ... wydaje mi się że inżynier powinien to wiedzieć, no nie.
Przede wszystkim potrzebujesz parametrów skrawania dla danego narzędzia. Te faktycznie dobierasz z katalogu producenta narzędzia. Ale co zrobisz gdy masz narzędzie "no name"?
To czego potrzebujesz to:
* prędkość skrawania Vc [m/min]
* posuw na ząb fz [mm/ząb] lub posuw na obrót (fobr - dla toczenia)
* głębokość skrawania ap [mm]
* szerokość skrawania ae [mm]
do obliczenia masz: obroty n [obr/min] (czasem oznaczane S) i posuw stołu Vf [mm/min]

Jak dobrać Vc? Zależy ona od materiału który obrabiasz (głównie) jak również od typu obróbki który wykonyjesz (inna dla zgrubnej, inna dla wykańczającej). Jest również inna gdy frezujesz bez chłodziwa (jest wyższa) Ogólnie prędkości skrawania wyglądają następująco:
* dla aluminium Vc = 300 - 800 m/min ( w zasadzie nie ma ograniczeń)
* dla stali Vc = 100 - 250 m/min
* dla stali nierdzewnych Vc = 80 - 200 m/min
* dla żeliwa Vc = 100 - 250 m/min
* dla stopów niklu, tytanu Vc = 40 - 80 m/min
Oczywiście powyższe wartości są orientacyjne i muszą być sprawdzone i skorygowane już podczas obróbki. Przy obróbce wykańczającej Vc możesz zwiększyć nawet o 20 - 40%. Pamietaj również że podaję ci parametry dla narzędzi pełnowęglikowych (frezy, płytki skrawające)
Drugim ważnym parametrem jest posuw na ząb (fz). Ten zależy od typu narzędzia i zaleceń producenta. Ja dla freza fi8 przy obróbce stopu aluminium użyłbym fz=0,08 - 0,15. Im większy frez tym większy posuw na ząb możesz użyć. Ale pamiętaj: wszystko zależy od stosunku ap/ae. Im większe ap tym mniejszy posuw. Generalnie lepiej jest skrawać bokiem freza a nie czołem - pamietaj o tym.
Mały przykład:
materiał: aluminium, frez d=fi8 węglikowy, z=4 (ilość ostrzy)
obliczam obroty dla narzędzia: przyjmuję Vc=400 m/min
obroty: n=(Vc*318,5)/d = (400*318,5)/d = 15925 [obr/min]
Oczywiście możesz nie mieć na maszynie takich obrotów więc przyjmujesz takie jakie możesz uzyskać. Załóżmy że masz max. 6000 obr/min
Obliczam posuw Vf. Posuw na ząb przyjmuję fz=0,1 zatem
Vf = n * fz * z = 6000 * 0,1 * 4 = 2400 mm/min

Jest to tylko kilka podstawowych informacji. Gdybyś potrzebował więcej daj znać
Miłej zabawy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fanuc”