Pierwsza frezarka "edukacyjna"

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
balirc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 16 lut 2014, 19:45
Lokalizacja: Mielec

Pierwsza frezarka "edukacyjna"

#1

Post napisał: balirc » 06 sie 2014, 12:20

Cześć! :)
Na początku wypadałoby się przywitać i przedstawić :wink:
Na imię mi Bartek, mam 17 lat i uczę się w liceum na profilu mat-fiz-ang. Na codzień interesuję się modelarstwem w dziedzinie FPV, dzięki czemu m.in. umiem wykonywać płytki drukowane, projektować proste modele 3D itp. Teraz chciałbym nauczyć się także obsługi i budowy frezarki, którą chciałym też wykorzystać do budowy modeli (praca w balsie, sklejce i laminacie). Niestety z racji tego, że jestem jeszcze niepełnoletni i że cały czas się uczę, mój budżet jest dość szczupły, dlatego chciałbym zbudować frezarkę jak najmniejszym kosztem, nie musi być szybko, więc niektóre części mógłbym zamówić za granicą.

Po przeczytaniu wielu tematów w mojej głowie układa się taka wizja frezarki:
Konstrukcja drewniana

Ruchomy stół

Wałki + łożyska liniowe (myślałem o ściągnięciu ich z ebaya)

Płyta główna: Mam 3 drogi do wyboru:
1. zelrp - niestety nie wiem, czy jest jeszcze dostępny, bo na allegro nie ma nic wystawione
2. płyta główna SSK-MB1 + 3x Sterownik SSK-B01
3.Ten sterownik frezarki http://sklep.avt.pl/sterownik-frezarki- ... ntazu.html + Te sterowniki silnika http://www.cuteminds.com/index.php/en/tb6560ahq

Silniki krokowe: Nie mam bladego pojęcia :/
Zasilacz: Tak jak wyżej
Przekazywanie napędu - paski zębate (nie jestem pewny co do słuszności wyboru)
Wrzeciono - Dremel. Niestety na początek musi zostać, może w przyszłości zostanie wymieniony na lepsze wrzeciono.

Co do budowy - mam dostęp do podstawowych elektronarzędzi(wiertarka, wyrzynarka,piła itp.) oraz bez problemu mogę sam polutować/wykonać płytki. W budowie będzie pomagał mi Tata. Mogę też wykonać prosty projekt 3D frezarki.
Chciałbym aby zakupione teraz podzespoły były "rozwojowe", tzn. (wybiegam teraz daleko w przyszłość ;) ) w przypadku zmiany konstrukcji na konstrukcję metalową, chciałbym aby możnabyło wykorzystać kupiony sterownik/silniki.

Moglibyście pomóc wybrać początkowe "wyposażenie" tak, abym mógł określić, czy wyrobię kosztowo?

Pozdrawiam i serdecznie dziękuję za pomoc :smile:



Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 06 sie 2014, 12:54

balirc pisze:zelrp - niestety nie wiem, czy jest jeszcze dostępny, bo na allegro nie ma nic wystawione
z tego co mówił sam sprzedawca robi je na bieżąco więc jak napiszesz a nie ma to wykona ;) i zapewne poleci najbardziej optymalne silniki i zasilanie. http://allegro.pl/sterownik-silnika-kro ... 87286.html po prostu napisz do sprzedawcy :)

ja bym bardziej celował w śruby a nie paski ze względu na łatwość montażu oraz przełożenie jakie dają

a jakie pole pracy ?

gdy miałem twoje lata to wyszło mi coś takiego (kilka fotek w mojej galerii) ale to były inne czasy ale jak zobaczysz moje inne filmy na YT to widać że to był dobry począteek .
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#3

Post napisał: wojtek30 » 06 sie 2014, 12:56

Na początku gratuluję słusznej decyzji, frezarka to super "zabawka" :wink:
A teraz do rzeczy. Prowadnic i wałków z tego co się orientuję nie opłaca się zamawiać z zagranicy. W Polsce są bardzo podobne ceny. Jak chcesz rozwojowo i dobrze, to bierz sterownik od użytkownika Zelrp (trzeba do niego napisać) i do tego silniczki około 2-3Nm, koniecznie 3A. Będą się szybko kręcić i mocy powinno wystarczyć. Wykorzystasz też w 100% możliwości jakie daje sterownik.
Odradzam sterownik SSK-B01, przestarzały, problemowy układ. Mocno się grzeje, piszczy i psuje z byle powodu. Nie baw się też w robienie sterownika samemu, szkoda czasu i kasy.

Zrób jakiś prosty projekt, np w Sketchupie. Przy projektowaniu kieruj się dostępnymi w handlu długościami prowadnic.


Autor tematu
balirc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 16 lut 2014, 19:45
Lokalizacja: Mielec

#4

Post napisał: balirc » 06 sie 2014, 13:40

adam Fx, poczytam jeszcze o sterowniku od Zelrp, ale to jest chyba najbardziej rozwojowa opcja i na tym się skończy :) Ze "sprzętowej" strony, potrzebuję jeszcze tylko silników i zasilacza + ew. krańcówek, tak?

Jeśli śruby, to trapezowe, czy takie zwykłe z budowlanego(jest wogóle sens?)
Dla jednej osi potrzebuję jedną śrubę, 2 nakrętki, łożyska i sprzęgło tak? A jakiej średnicy śruby brać pod uwagę? Tak samo z wałkami.

Pole, myślę że rozmar kartki A3, a najlepiej półtora kartki A3. I tak chyba ograniczają mnie długości sprzedawanych śrub i wałków?

Fajna maszyna :) Dobrze widzę, że pracuje w jakimś metalu? Dobry początek i widać pociągnął za sobą dalej zainteresowanie :)

wojtek30, najbardziej "pociąga" mnie fakt, że będę mógł coś sobie wymyślić w głowie, przenieść to na komputer, a potem to stworzyć, bo samo projektowanie niezbyt mnie satysfakcjonuje...
A jaki jest koszt +- takich silniczków?
Dostępne długości czyli 0.5m, 1m itp?
Dzięki za rady i pomoc :) teraz wiem w co się nie pakować :)

Awatar użytkownika

wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#5

Post napisał: wojtek30 » 06 sie 2014, 14:01

balirc pisze:Jeśli śruby, to trapezowe, czy takie zwykłe z budowlanego(jest wogóle sens?)
Dla jednej osi potrzebuję jedną śrubę, 2 nakrętki, łożyska i sprzęgło tak? A jakiej średnicy śruby brać pod uwagę? Tak samo z wałkami.
Śruby budowlane odpadają ze względu na jakikolwiek brak precyzji.
Śruby trapezowe opłaca się brać tylko pod warunkiem, że będziesz miał gdzie tanio je zatoczyć, albo zrobisz to samemu. Inaczej lepiej brać chińskie śruby kulowe (już zatoczone). Wtedy właśnie trzeba patrzyć na handlowe długości wałków i śrub, aby to zgrać ze sobą, nie przepłacić i nie ograniczyć sobie niepotrzebnie pola roboczego.

Śruby przy planowanych długościach najlepiej brać minimum fi16. Jeśli chodzi o podwójną nakrętkę do kasowania luzów, to w przypadku śruby kulowej można to pominąć. Gdy wybierzesz śruby trapezowe i zrobisz nakrętki z poliamidu, to na początek też wystarczy po jednej nakrętce, gdyż luzy na dobrze zrobionych nakrętkach są w granicach 0,04mm (czyli prawie tyle co na chińskich śrubach kulowych bez wstępnego naprężenia), co w przypadku maszyny z drewna nie ma znaczenia. Podwójną nakrętkę można zawsze przewidzieć w planach, lub rozciąć już posiadaną nakrętkę do połowy i skręcić śrubami.

Wałki, gdy zastosujesz podparte, to wystarczą fi16 (ja mam fi20 w maszynce z profili stalowych). Wiszące wałki to raczej kiepski pomysł.

Silniczki 2Nm 3A, można kupić za około 80-90zł przy dobrej okazji.


Autor tematu
balirc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 16 lut 2014, 19:45
Lokalizacja: Mielec

#6

Post napisał: balirc » 06 sie 2014, 14:22

Przy śrubach właśnie najbardziej bałem się tego zataczania, ale skoro można kupić gotowe to super :smile: Mógłbyś nakierować mnie na nie jakimś linkiem?

Hmm... Podpora z wałkiem 16 wychodzi mi 128zł za metr :???: Trochę dużo :sad:

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#7

Post napisał: syntetyczny » 06 sie 2014, 15:07

Albo tanio, albo dobrze.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

Awatar użytkownika

wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#8

Post napisał: wojtek30 » 06 sie 2014, 15:18

balirc pisze:Przy śrubach właśnie najbardziej bałem się tego zataczania, ale skoro można kupić gotowe to super Mógłbyś nakierować mnie na nie jakimś linkiem?
Wpisz sobie w ebay: "sfu1605 machined".
balirc pisze:Hmm... Podpora z wałkiem 16 wychodzi mi 128zł za metr Trochę dużo
Ja za komplet fi20 (wałki z podporami i łożyska) na całą maszynę o polu A4 płaciłem jakieś 600zł. A to niestety dopiero wierzchołek góry lodowej, o czym przekonasz się gdy dobrniesz do etapu pierwszych wiórów :wink:
Ale nie zrażaj się, traktuj to jako inwestycję w siebie i w przyszłe projekty, których byś nie zrobił bez porządnej frezarki, z której będziesz dumny.


Autor tematu
balirc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 16 lut 2014, 19:45
Lokalizacja: Mielec

#9

Post napisał: balirc » 07 sie 2014, 21:53

No kurcze to troszkę przerasta mnie kosztowo, ale staram się zrobić co mogę, żeby jednak móc zrobić sobie frezarkę :)

Czy wszystkie osie muszą być na takich grubych wałkach i na podporach, czy tylko stół?

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#10

Post napisał: syntetyczny » 07 sie 2014, 21:59

Można zrobić ultra tanio, wykorzystując wałki z nierdzewki i łożyska bez obudów. Fakt, że wałki nie pożyją zbyt długo, jeżeli będziemy ciężko nimi pracować, ale ich koszt jest wyjątkowo niski, a skoro maszyna ma być edukacyjna, to warto spróbować ;)
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”