laser 808nm 1W; okulary ochronne, wycinanie depronu

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
kainzoran
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 04 maja 2014, 15:49
Lokalizacja: Oslo

laser 808nm 1W; okulary ochronne, wycinanie depronu

#1

Post napisał: kainzoran » 04 maja 2014, 16:59

Cześć!

Chciałbym wykonać wycinarkę do 1-3-6 mm depronu na diodzie 1w 808mw podobną do:


Czy takie okulary ochronne będą wystarczające?
http://www.aliexpress.com/item/New-desi ... 68516.html

Dziękuję.



Tagi:


laserki
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 327
Rejestracja: 09 mar 2009, 15:41
Lokalizacja: SpodSamiuśkichGórek

#2

Post napisał: laserki » 05 maja 2014, 18:20

Okulary ochronne to fajna sprawa.
Na jakieś 40-50 maszyn laserowych jakie sprzedałem tylko 2 razy klienci chcieli mieć okulary.
Ale to były wielkie firmy gdzie bhp-owców było więcej niż dyrektorów.
Tylko że to były maszyny po 100W mocy optycznej.


chireadan
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 26
Rejestracja: 08 lis 2013, 18:51
Lokalizacja: Kraków

#3

Post napisał: chireadan » 03 cze 2014, 00:54

laserki pisze:Okulary ochronne to fajna sprawa.
Na jakieś 40-50 maszyn laserowych jakie sprzedałem tylko 2 razy klienci chcieli mieć okulary.
Ale to były wielkie firmy gdzie bhp-owców było więcej niż dyrektorów.
Tylko że to były maszyny po 100W mocy optycznej.
Tylko że garażowy czy "kuchenny" laser o długości fali 808nm stanowi nieporównywalnie większe zagrożenie dla oczu niż "przemysłowy" ploter z laserem CO2 czy o innym medium gdzie długość fali jest rzędu 10um. Nawet jeżeli ten amatorski laser ma moc ciągłą rzędu 1..2W. Nie bez powodu laser do cięcia ma optykę z ZnSe bądź innych związków, gdyż jak wiadomo, szkło jest dla fali o tej długości de facto nieprzezroczyste. "Postrzelenie" wiązką odbitą z takiego lasera, przy braku osłon i jakichkolwiek okularów skończy się zniszczeniem soczewki oka co wymaga operacji na zaćmę termiczną. Przyciemnione szkło bądź pleksi obecne w większości ploterów, czy popularne okulary skutecznie chronią oko przed wiązką o tej długości fali. Natomiast w momencie kiedy rozpoczynają się domowe eksperymenty z diodami laserowymi mamy do czynienia z laserem pracującym w świetle widzialnym, bądź bliskiej podczerwieni. Są to na ogół moduły na pochodzących z chin diodach 808 nm, bądź 1064 nm (te drugie służą "w oryginale" do pompowania laserów DPSS z Nd:YAG). Przy tych długościach fali wiązka przechodzi przez szkło, pleksi, soczewkę oka, i skupiona na siatkówce wypala ją. Już czerwony laser z nagrywarki o mocy rzędu 350...500mW może poważnie uszkodzić oko przy skierowaniu w nie skupionej wiązki, a przy laserach o mocy kilku watów już wiązka odbita, a nawet patrzenie na rozproszone światło lasera (!) może się skończyć uszkodzeniami wzroku do ślepoty włącznie. Skierowanie wiązki prosto w oko kończy się tylko usłyszeniem trzasku spowodowanego wrzeniem płynu wewnątrzgałkowego i zniszczeniem siatkówki na które chirurg oka nic nie pomoże. Niedowiarków mogę postarać się skontaktować ze kolegą który w zachodnim instytucie całkowicie stracił lewe oko w wyniku "ucieczki" ze stołu optycznego wiązki zielonego lasera. Twarz na wysokości stołu, skolimowana wiązka padła prosto w oko, choć moc nie była bardzo duża a laser nie był impulsowy. Na każdym zdjęciu z laboratorium optycznego naukowcy ustawiający wiązkę są w okularach mimo że moce są liczone w miliwatach. W 2008 roku podczas "wiksy" techno pod Moskwą impulsowy laser do pokazów skierowany na ludzi zamiast w niebo (audience scanning) poważnie uszkodził wzrok 12 osobom. Kiedyś bawiłem się z podczerwonym laserem o mocy 5W (Chiny) i zielonym kilkaset mW (Melles Griot), i do dziś nie odważył bym się pracować przy pięciowatowym laserze 808nm bez porządnych, certyfikowanych okularów (NoIR, Yamamoto, itp.) o gęstości (OD) 5...7. Kosztowały tyle co moduł laserowy, ale biała laska w dłuższym rachunku wychodzi drożej ;) Posiadam te moduły do dziś i mimo śmiesznej mocy (ja używałem tego do prób litografii pcb i cięcia pianki) bawienie się nimi bez gogli uważam za 1000x bardziej niebezpieczne niż chodzenie koło pracującego Mazaka gdzie laser CO2 ma moc 2,5kW.

@kainzoran Pamiętaj że w 3-6 mm depronie to ten jednowatowy laser szału nie narobi a przezroczystych tworzywach żaden laser o tej długości fali nie tnie ani nie graweruje.


Arpen112
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 24 cze 2014, 10:04
Lokalizacja: Sucha Beskidzka

#4

Post napisał: Arpen112 » 24 cze 2014, 10:16

Witam!

Wiem, że jest topic o drukarkach 3D, ale o SLS za wiele nie ma. Chcę zbudować swoją drukarkę SLS, i zastanawiam się czy maszyna przedstawiona przez kolegę nie mogła by służyć jako " góra" takiej drukarki. Dół już mam - tłok podający proszek, rolkę i tłok pola roboczego - to jest łatwizna. Problem z tym, że na laserach nie o końca się znam, może jest tutaj ktoś kto się podzieli wiedzą przy piwie?:)

Generalnie problem mam taki: albo laser CO2 i skomplikowane sterowanie lustrami (ale wtedy dużo większa moc), albo dioda jeżdżąca na wózku jak w tym przykładzie tylko wtedy moc mniejsza.

Ktoś doradzi i podpowie jak tym sterować?


laserki
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 327
Rejestracja: 09 mar 2009, 15:41
Lokalizacja: SpodSamiuśkichGórek

#5

Post napisał: laserki » 25 cze 2014, 10:30

Jak zwykle zabieracie się od d y strony.
Najpierw sprawdź CO będziesz spiekał a potem jaki do tego materiału ma być laser.


Arpen112
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 24 cze 2014, 10:04
Lokalizacja: Sucha Beskidzka

#6

Post napisał: Arpen112 » 25 cze 2014, 12:28

Marzenie to DMLS - spiekanie proszków metali, może za jakieś 3-4 lata uda się nam takie urządzenie zrobić. Na początek chciałbym się skupić na polimerach. Na reprap wiki twierdzą, że potrzeba co najmniej takiego lasera:
IR-diodelasers with 808nm or 975nm and >5Watts of output power
Może któryś z kolegów ma wiedzę i chciałby nawiązać współpracę?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”