Odniesienia w INVENTOR


Autor tematu
aner1986
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 114
Rejestracja: 02 maja 2014, 21:59
Lokalizacja: Nowe Żabno

Odniesienia w INVENTOR

#1

Post napisał: aner1986 » 06 maja 2014, 21:37

Witam!!

Mam pytanie jeśli chodzi o sprawdzanie odniesień w części. Pracowałem również w innych systemach CAD i np. w SOLIDWORKSIE jeśli miałem jakąś operację wykonaną w odniesieniu do innego elementu to poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy i wybraniu opcji edytuj w kontekście program otwierał część z której była pobrana jakaś powierzchnia/bryła/krawędź itp (również poprzez wybraniu opcji znajdź odniesienia program pokazywał mi lokalizację plików na dysku z którymi część jest skojarzona). W INVENTORZE tego nie ma czy ja nie mogę znaleźć? Bardzo to ułatwia pracę gdyż sam nie muszę pamiętać z jakiego modelu pobrałem powierzchnię jak w przykładzie którego screen zamieszczam. Powierzchnia jest skopiowana z innego modelu i przy jej użyciu wykonana operacja rzeźbienia. Proszę o pomoc

Pozdrawiam



Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

kolanoreki
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 464
Rejestracja: 21 gru 2004, 14:11
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

#2

Post napisał: kolanoreki » 07 maja 2014, 00:18

Witam.
Również w Inventorze da się bazować na edytowalnym odniesieniu.
W tym celu trzeba utworzyć np. nową część, w której dokonujemy operacji "Wyprowadź" - zakładka "model3d". Wówczas wskazujemy plik odniesienia i wstawiamy, go jako powierzchnia (opcje w oknie dialogowym). I od tej chwili możemy bazować się na modelu innej części, z szybkim dostępem oraz edycją pliku źródłowego.
Pzdr

[ Dodano: 2014-05-07, 00:19 ]
Obrazek[img]


Autor tematu
aner1986
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 114
Rejestracja: 02 maja 2014, 21:59
Lokalizacja: Nowe Żabno

#3

Post napisał: aner1986 » 07 maja 2014, 08:00

Tak masz rację znam tą funkcję. Ale chodzi właśnie o to iż w przypadku np. stworzenia złożenia i skopiowania np. powierzchni z jednej części do drugiej tworzona jest powierzchnia odniesiona do innej części i to widać w drzewie operacji iż jest odniesienie tak jak to widać na moim screen-ie. Problem polega na tym iż mając otwartą tylko część do której jest skopiowana powierzchnia nie można sprawdzić gdzie jest do odniesienie i jak się nazywa ten plik. A w SOLIDWORKS-ie to jest. I dzięki temu pokazuje całą ścieżkę gdzie się znajduje ten plik. Mało tego wybierając opcję edytuj w kontekście program otwiera część źródłową z której jest pobrana powierzchnia

Awatar użytkownika

kolanoreki
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 464
Rejestracja: 21 gru 2004, 14:11
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

#4

Post napisał: kolanoreki » 08 maja 2014, 08:51

hm... no to chyba nie ma innego rozwiązania w inventorze, z odniesieniem połączonym z możliwościa bezpośredniego edytowania źródła.
Tak naprawdę zastosowanie wyżej wspomnianej funkcji, moim zdaniem, prowadzi do tego samego efektu, jaki Kolega oczekuje.... :mrgreen:

Niestety - solidworks i inventor to dwa różne programy, bardzo podobne.... ale... Jeden producent kopiuje większość funkcji od drugich i na odwrót (zapewne kiedyś pojawią się identyczne rozwiązania tu i tu). Często bywa tak, że jeśli w jednym programie coś nam podpasuje i do czegoś się przyzwyczailiśmy, to w drugim, gdzie takiej funkcjonalności nie ma - problem psuje nam tok myślenia i irytuje..... :evil:


Autor tematu
aner1986
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 114
Rejestracja: 02 maja 2014, 21:59
Lokalizacja: Nowe Żabno

#5

Post napisał: aner1986 » 08 maja 2014, 20:29

Dokładnie tak. Zawsze się doszukujemy rozwiązań z jednego programu w drugim. Większość tych rozwiązań można znaleźć ale niestety nie wszystkie. W każdym bądź razie dziękuję za pomoc. W sumie rozwiązanie które poleciłeś jest w pewnym sensie dobry pomysłem gdyż wtedy od razu mamy dostęp do źródła. W każdym bądź razie moim zdaniem solidworks jest jednak programem CAD który posiada większe możliwości niż inventor i przekonuję się o tym coraz bardziej. Co nie zmienia faktu że posiada kilka rozwiązań zdecydowanie lepszych niż solidworks

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#6

Post napisał: Bri » 08 maja 2014, 23:51

Jeśli byś pracował na złożeniu miałbyś elementy pod ręką do edycji (wystarcza dwuklik).

Odniesienia powstają także gdy na docelowym elemencie tworzysz szkic pod żądaną operację i rzutujesz kształty z elementów źródłowych (oczywiście w złożeniu).

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel


Autor tematu
aner1986
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 114
Rejestracja: 02 maja 2014, 21:59
Lokalizacja: Nowe Żabno

#7

Post napisał: aner1986 » 09 maja 2014, 09:25

Wiem o tym bo tak też robię. Ale tutaj cały czas chodzi o to że jak nie mam otwartego złożenia tylko samą część w której są zrzutowane krawędzie innej części w danym złożeniu to wtedy w tej części jest tylko przy danej operacji bądź szkicu informacja że posiada on odniesienie ale nic poza tym. Nie można sprawdzić gdzie jest to odniesienie. A solidworks daje takie możliwości. Nie dość że w samej operacji która jest w odniesieniu klikamy edytuj w kontekście i automatycznie otwiera nam to złożenie. Dodatkowo można sprawdzić odniesienia pliku części. Pokazuje to nam w jakich plikach są odniesienia do tego naszego pliku. Mam nadzieję że napisałem to zrozumiale


Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#8

Post napisał: Bri » 09 maja 2014, 17:38

Rozumiem cię - gdy pracujesz na pojedynczej części złożenia masz tylko odniesienia i możesz je tylko przerwać.
Ale idea Inventora jest taka że jeśli składasz jakiś zespół to powinieneś pracować na częściach w środowisku złożenia a nie w środowisku pojedynczej części. Po to to istnieje.

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel


Autor tematu
aner1986
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 114
Rejestracja: 02 maja 2014, 21:59
Lokalizacja: Nowe Żabno

#9

Post napisał: aner1986 » 10 maja 2014, 10:09

Oczywiście że tak. Z tym że jak kiedyś po jakimś okresie czasu potrzebują wrócić do tego projektu a jest od duży i potrzebuję coś zmienić w jednej części która ma odniesienia to ja nie wiem gdzie one są i muszę tego szukać ręcznie. Wiadomo iż powinny być zachowane zasady tworzenia takich projektów i wtedy nie powinno być problemu ze znalezieniem. Ale wiadomo jak to jest w praktyce. Bywa różnie:)


Pozdrawiam


PIBAL
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 11
Rejestracja: 14 maja 2014, 10:42
Lokalizacja: Bytom / Warszawa

#10

Post napisał: PIBAL » 14 maja 2014, 12:46

Tworzenie modeli parametrycznych, z odniesieniami, to bardzo złożony temat. Bardzo chętnie pomogę w tej kwestii.

W inventorze można stworzyć taki model za pomocą:

ilogic - najobszerniejsze narzędzie, pozwala praktycznie na wszystko, jednak wymaga ogromnego wkładu i wiedzy programistycznej. Sam korzystam z tej funkcjonalności do generowania plików o odpowiednich nazwach, w odpowiednich miejscach, wypełnianiu globalnym pól, które nie są domyślne

Derived component - najtrwalsze z wiązań, generuje najmniej problemów

ipart - najbardziej praktyczne dla skończonej ilości elementów, typoszeregu.

excel - największe możliwości, jeśli chodzi o obliczenia.

paramter link - praktycznie to samo co derived component, ale okrojone o graficzne odniesienie do modelu

adaptacyjność - najmniej trwałe wiązanie, sam używam tylko do rzutowania/ wyrówniania, następnie zrywam te wiązania.

Każda z metod ma plusy i minusy, dlatego dla zaawansowanych użytkowników polecam korzystanie z hybryd, niestety często występują w tego typu skomplikowanych złożeniach problemy z odświeżaniem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Autodesk Software (Autocad, Inventor etc) ”