Cieniowanie obrazu i składowe kolorów w grafice wektorowej.


Autor tematu
827628
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 15
Rejestracja: 08 wrz 2013, 13:55
Lokalizacja: Lublin

Cieniowanie obrazu i składowe kolorów w grafice wektorowej.

#1

Post napisał: 827628 » 22 sty 2014, 11:30

Może któryś z kolegów wytłumaczył by mi pewne zagadnienie z zakresu grafiki wektorowej, nie potrafię sam odnaleźć takich informacji lub ich zrozumieć.

W grafice wektorowej obraz skład się z miedzy innymi z linii opisanych matematycznie. Czyli każdy kontur jest opisany krzywymi splajnami a jak ma się sprawa z wypełnieniem takiego zamkniętego obszaru jak on jest opisany?
Jeśli mam obraz zapisany w formacie wektorowym to jak sa realizowane cienie w takim obrazie?
Nie rozumiem jak skąd biorą się kolory w grafice wektorowej. W grafice rastrowej mamy trzy kolory np. rgb i każdy piksel składa sie z mieszanki takich trzech kropek co w rezultacie daje kolory pośrednie i odcienie. W grafice wektorowej jak to jest? Czy każda linia to odrębny kolor co dawałoby bardzo dużo różnych kolorów a nie trzy jak w rastrowej.



Tagi:


Grawer.Gift
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 534
Rejestracja: 31 mar 2012, 13:27
Lokalizacja: wawa

#2

Post napisał: Grawer.Gift » 22 sty 2014, 11:48

W rastrowej tez jest trochę wiecej niz 3 kolory bo jak sam piszesz są wynikiem mieszania .
I do tyczy to generalnie kolorów bez podziału na raster/wektor.
Dedukcja dobra tylko wnioski złe.
W wektorach kazdy piksel moze być innym kolorem i nei ma to nic wpsolnego z liniami.
Narysuj okrąg , wypełnij cieniowaniem i zobaczysz ze kazdemu pikselowi przypisze się inny kolor a wcale z liniami nie mają nic wspolnego ( no oprócz tej w której się znajdują )


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: Raven » 22 sty 2014, 12:24

Obrys = wektor opisany funkcją matematyczną która definiuje jego kształt.
Wypełnienie = obszar ograniczony obrysem, który posiada opis funkcją matematyczną jaki kolor ma mieć wnętrze.

coś jak f(x,y)= 0R 0G xB da gradient w osi X od czarnego do niebieskiego.


Autor tematu
827628
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 15
Rejestracja: 08 wrz 2013, 13:55
Lokalizacja: Lublin

#4

Post napisał: 827628 » 22 sty 2014, 17:21

Jak bym chciał narysować kolorowy obrazek w technice wektorowej maszyną cnc gdzie x,y współrzędne a z to dół góra kredki to jak takie rysowanie miało by się do wypełnień, cieni i rożnych kolorów. Co maszyna będzie robić w miejscu wypełnień?
Będzie rysować kółka, kreski?
Jak chcę mieć kilkanaście kolorów to mam użyć kilkunastu kredek?
Nic z tego nie rozumiem.
W przypadku techniki rastrowej to biorę trzy kredki, obrazek rozbijam na trzy obrazki dla każdego z kolorów R, G i B. Następnie wkładam pierwszą kredkę i robię kropki według obrazu dla danego koloru podstawowego i tak kolejno. Nałożone kropki tworzą różne kolory bo z odpowiedniej odległości się zlewają w jeden punkt. Grubość moich trzech kropek razem to pojedynczy piksel.
Czyli najzwyczajniej jak drukarka kolorowa igłowa tyle że z gorsza rozdzielczością.
Niech mnie ktoś poprawi jak źle myślę.


Grawer.Gift
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 534
Rejestracja: 31 mar 2012, 13:27
Lokalizacja: wawa

#5

Post napisał: Grawer.Gift » 22 sty 2014, 19:08

Też bym chciał kolorowe obrazki w technice wektorowej na maszynach cnc rysować.
Nie bardzo natomiast czaje gdzie , w które miejsce wsadzić te kredki w maszynę ( i jaka ) zeby raster narysować który ponoć ci się udaje osiągnąć ?


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#6

Post napisał: lajosz » 22 sty 2014, 20:13

827628 pisze:Czyli najzwyczajniej jak drukarka kolorowa igłowa tyle że z gorsza rozdzielczością.
Niech mnie ktoś poprawi jak źle myślę.
Źle myślisz.

Przykład z kredkami nie trafiony bo akurat kredki nie mają nic wspólnego z RGB reprezentowanym jako wyświetlanie kolorów na ekranie (jakimkolwiek).

Dodatkowo w przypadku CNC, frez (powiedzmy, że reprezentuje kredkę) nie "rysuje" żadnym kolorem, a co najwyżej może odwzorować skalę szarości na zasadzie ciemniej = głębiej, a jaśniej = płycej i ta akurat technika jest zanana i wykorzystywana w CNC od dawna, ale nadal z kolorami nie ma nic wspólnego.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”