Mokry chińczyk - obieg wody.

Dyskusje na temat elektrowrzecion do napędu narzędzi skrawających

jendrys1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 100
Rejestracja: 06 maja 2011, 18:03
Lokalizacja: Bieszczady

#41

Post napisał: jendrys1 » 03 sty 2014, 23:23

Witam
Ja bym koledze polecał pompkę do fontanny. Jakieś dwa lata temu gdy jeszcze nie miałem żadnej pompy do chłodziwa (do tokarki) na szybkiego zrobiłem sobie taką pompę z zalegającej używanej pompki do fontanny. Tj wsadziłem pompę do wiadra 10 l, zalałem chłodziwem do obróbki skrawaniem i podłączyłem wężykiem fi 8 mm. Do dziś dnia służy. Koło niej już od roku leży fabryczna pompa zębata do chłodziwa. Leży bo postanowiłem zmienić jak prowizorka padnie. Nie widzę lepiej. Słup wody na pełnym przekroju wylotowym (3/4 cala) - 1,2 metr. Słup wody na wężyku 8 mm - 30 cm, przy czym wężyk ma długość 3 m. I pompuje chłodziwo do tokarki a nie wodę. Wirnik (plastik) się troszkę wytarł ale wciąż daje radę.
Co prawda nie pracuje codziennie, ale jaj już ją załączę to nawet 6 - 7 godzin ciągłej pracy nie ma problemu (dłużej mi się jeszcze nie zdarzyło pompować, nie było potrzeby).


Polecam pompę do fontanny



Tagi:


Skrzydlaty
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 613
Rejestracja: 22 lis 2006, 15:41
Lokalizacja: Bochnia/Kraków

#42

Post napisał: Skrzydlaty » 04 sty 2014, 12:02

Jaki kolega ma dokładnie model? Jestem na kupnie a uciekł mi gdzieś temat gdzie były wypisane sprawdzone modele...może ktoś pomoże?
Czym łączycie wyloty z pompki fontannowej? Bo jakoś "nie widzę" redukcji z okolic 3/4 cala na 8mm.

(A tak na marginesie mowa o chłodzeniu samego mokrego chińczyka a nie chłodzenie obróbki, no ale skoro już weszliśmy na temat :razz: )


jendrys1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 100
Rejestracja: 06 maja 2011, 18:03
Lokalizacja: Bieszczady

#43

Post napisał: jendrys1 » 04 sty 2014, 21:57

Ja chłodzę obróbkę. Ciecz jest znacznie cięższa od wody, zanieczyszczona i pompka daje radę już tak długo że jeśli kolega chce użyć podobnej do chłodzenia chińczyka myślę że będzie jeszcze lepiej bo i ciecz czysta i lżejsza. Jutro ją 'wyłowię' i sprawdzę markę i model.
Przejściówkę sam sobie zrobiłem. Na wylocie 3/4 jest gwint. Wziąłem nakrętkę od kolanka 3/4 skręcanego na miedzi. W kawałku stali wytoczyłem gniazdo do nakrętki a drugi koniec zatoczyłem 9,5 mm średnica zewnętrzna ponacinałem rowki a wewnątrz przewierciłem wiertłem 7,3 chyba (calowe/imperialne wiertło).
A jak już miałem wszystkie elementy pozawijałem teflon na wszystkie gwinty a wężyk zablokowałem opaską.

[ Dodano: 2014-01-05, 14:12 ]
Moja pompka to 'Suprema pond'
Parametry: 230V-50Hz, 35W-0,5A, Q 1000-4000 l/h, h max 3m

Chciałem załadować zdjęcia ale z niewyjaśnionego powodu wywala mi error.


oracle
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 24
Rejestracja: 14 lip 2010, 19:11
Lokalizacja: Mysłowice

#44

Post napisał: oracle » 06 sty 2014, 16:39

Witam

Przepraszam za odgrzewanie tematu ale mam podobny problem. Mianowicie co zalać jako chłodziwa do mokrego chińczyka? Pompa podobna do pompy CO, różni się jakimiś detalami ale generalnie to jest to samo. Myślałem o wodzie + inhibitor korozji (takie rozwiązanie stosuje do chłodzenia WC na kartach graficznych komputerów) tylko czy tu też się nada?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektrowrzeciono”