Grawerowanie coś nie tak

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro

Autor tematu
sonicblack
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 117
Rejestracja: 03 lip 2008, 18:32
Lokalizacja: Polska

Grawerowanie coś nie tak

#1

Post napisał: sonicblack » 29 paź 2013, 09:13

Witam forumowiczów,

zmagam się z problemem grawerowania otóż wykonałem grawer logotypu w artcam niestety nie jest on najlepszej jakości i są zauważalne przejścia narzędzia, dlatego potrzebne są wskazówki bardziej doświadczonych. Parametry obróbki 12000 obr/min, posuw 600 mm/min
narzędzie grawerskie V kąt 60 stopni, głębokość grawerowania 0,5 mm, wierszowanie 0,96 mm, materiał aluminium PA 6

Poniżej zamieszczam zdjęcie loga.
Obrazek

zdjęcie od prawej

P1.
od 1 do 4 są to strefy obróbki narzędzia następujące po sobie gdzie na zdjęciu obok widać wyraźne pozostawienia materiału na styku poszczególnych stref obróbki.
Domyślam się że dzieje się tak ze względu na geometrię narzędzia przy przechodzeniu z jednej strefy obróbki do drugiej w tym wypadku z 1 do 4 rysunek poniżej
Obrazek

Niestety w artcam podczas symulacji nie ma żadnych śladów tego typu. Jak można to wyeliminować czy zmusić aby obróbka odbywała się od np. prawej do lewej bez żadnych stref.
Dodatkowo widać że powierzchnia każdej strefy jest inna niż poprzednia, w jednej są bardziej widoczne przejścia w kolejnych mniej.

Może zmiana na inne narzędzie ale właśnie jakie kulowe?

P2.
W strefie 5 zauważalne są również zlepienia materiału (gródki) które bardzo okropnie wyglądają, dodam że używałem punktowego chłodzenia narzędzia preparatem WD-40.

P3.
Przy okazji zauważyłem także że podczas obróbki grawerowania np wnętrza obrysu kołowego
Obrazek
w pierwszej kolejności grawerowana jest 3/4 części w kierunku -Y dopiero później wycinek na górze co jest widoczne w efekcie końcowym i znowu są utworzone 2 strefy gdzie widać jak przebiegała obróbka.

a więc co można z tym zrobić gdyż docelowo chciałbym uzyskać ładny obrys i gładką powierzchnię.

Pozdrawiam



Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#2

Post napisał: lajosz » 29 paź 2013, 18:39

Podałeś prawie wszystkie parametry oprócz bardzo istotnego jakim są WYMIARY elementu obrabianego.

Poza tym, nie wiem co masz na myśli pisząc cyt:
"strefy obróbki narzędzia następujące po sobie"

Jeśli sam podzieliłeś cały relief na strefy, czyli osobne obróbki, to ma to sens (moim zdaniem) tylko w przypadku korzystania z więcej niż jednego narzędzia, w innym przypadku jest zupełnie niepotrzebne, a bywa, że szkodliwe.

Dodatkowo wybrałeś wierszowanie co 0,96 mm, co (tu zaś moja opinia) jest po prostu za dużo przy frezie typu V-Bit bo frez jest stożkowy, a więc przy takiej wartości wierszowania "pięknie" będzie widać każdy wiersz i nic w tym dziwnego bo wierszowanie stożkiem co prawie 1mm to (moim zdaniem) bardzo dużo.
Sam jak robiłem relief w drewnie (a więc dużo bardziej tolerancyjnym materiale) to przy identycznym frezie (V-Bit 60 stopni) wierszowanie ustawiłem na 0.5mm, a i tak było widać przejścia.
Moim zdaniem, jeśli chcesz mieć lepszej jakości powierzchnię, to wierszowanie powinieneś ustawić na 0.2mm i zmienić frez na kulowy średnica kuli 1-2mm.

W Artcamie na symulacji ZAWSZE widać obróbkę tak, jak będzie wyglądała w rzeczywistości.

Jeśli to nie problem, to podeślij tu ten relief albo najlepiej wyeksportuj go do pliku .STL i wrzuć tu na forum.
Zobaczymy co z nim nie tak.


Cooper
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 251
Rejestracja: 03 gru 2007, 15:46
Lokalizacja: Silesia

#3

Post napisał: Cooper » 30 paź 2013, 06:45

By uzyskać w miarę dobrą powierzchnię by wierszowanie nie dawało po oczach na twoim miejscu ustawiłbym całą obróbkę na raster przy czym najbardziej istotnym parametrem jak pisze kolega powyżej jest szerokość wierszowania.
Sprawdź czy masz dobrze opisany frez. Ważnym parametrem freza grawerskiego oprócz kąta jest także szerokość stopki. Pamiętaj że w Artcam wpisujesz promień stopki czyli jak frez stożkowy 60 stopni ma stopkę 0,1 mm do Artcam wpisujesz promień stopki. 0,05 mm.
Jeżeli źle wpiszesz stopkę lub nie znasz jej dokładnej szerokości będą zostawać ślady.
Ja bym na twoim miejscu ustawił wierszowanie na 75% szerokości stopki. Czas pracy będzie znacznie dłuższy ale twój problem ze śladami powinien zniknąć.
Potem możesz popróbować zwiększać szerokość wierszowania by skracać czasy jeżeli jakość dalej będzie dla Ciebie zadowalająca.


Autor tematu
sonicblack
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 117
Rejestracja: 03 lip 2008, 18:32
Lokalizacja: Polska

Grawerowanie coś nie tak

#4

Post napisał: sonicblack » 30 paź 2013, 08:55

Witam,
Sorki wierszowanie zostało ustawione na 0,09 mm, co do jakości symulacji w artcam nie mam żadnych zastrzeżeń plik w załączniku. Istnieje prawdopodobieństwo że aluminium pracowało podczas obróbki (podłożyłem hdf 5 mm na spód i dlatego mogła wystąpić taka sytuacja) sprawdzę to następnym razem.
Pozostaje jeszcze punkt 3 opisany w pierwszym poście najlepiej zobrazuje to załącznik.
Załączniki
Logo przykład.rar
przykład
(102.83 KiB) Pobrany 247 razy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”