Zakup lasera do blach -relacja z targów

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

www.kimla.pl_
Posty w temacie: 46

#81

Post napisał: www.kimla.pl_ » 06 sie 2013, 22:05

Tak się porównywać nie da ponieważ bardzo często jakość jest odwrotnie zależna od prędkości.
Np. w waterjetach prędkość jakości najlepszej to często 1/5 prędkości maksymalnej.
Może w laserach nie jest to tak bardzo widoczne ale też jest istotne.

Ogólnie zupełnie inaczej zachowują się materiały cięte tlenem i azotem.
Przy cięciu azotem przy dobrze ustawionej optyce możemy zwiększać prędkość bez istotnej utraty jakości cięcia do pewnej granicy po przekroczeniu której laser po prostu przestaje ciąć.
Inaczej jest z tlenem. Im mamy wyższe ciśnienie tlenu możemy ciąć nieco szybciej ale jakość cięcia jest zła. zmniejszając ciśnienie tlenu krawędź cięcia staje się coraz gładsza ale prędkość cięcia nieco spada. Dalsze zmniejszanie ciśnienia powoduje zwiększenie gładkości cięcia ale w pewnym momencie też laser przestaje ciąć w ogóle.

Jeśli mamy porównywać różne lasery porównujemy wydajność przy zachowaniu konkretnej jakości, albo jakość przy konkretnej wydajności.
Z doświadczenie mogę powiedzieć że, każdy klient ma swoje priorytety i nie można powiedzieć, że zawsze jeden lub drugi czynnik jest kluczowy.


Rurka, co będziesz gruz zbierał? :)



Tagi:


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 4445
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#82

Post napisał: 251mz » 06 sie 2013, 22:45

www.kimla.pl_ pisze: Rurka, co będziesz gruz zbierał? :)
Po cygańsku ;)


weikrim
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 25 paź 2011, 10:02
Lokalizacja: Polska

#83

Post napisał: weikrim » 07 sie 2013, 15:07

www.kimla.pl_ pisze:
Wiadomości są edytowane w celu ewentualnego doprecyzowania wypowiedzi, a nie zmiany ich sensu. Lepiej coś poprawić 5 razy niż zostawić niedopracowane.
Dotyczy to również filozofii produkcji maszyn.
Tutaj dyskutowałbym. Po poprawkach w maszynach pozostają tzw. "changelogi",
zapisy w dokumentacji itd.,
po poprawkach tutaj zastosowanych, pozostaje tylko ilość edycji.
www.kimla.pl_ pisze: Należy wciąż doszukiwać się niedoskonałości i w miarę możliwości je eliminować.
W dzisiejszych czasach kto nie idzie do przodu ten się cofa.
Tutaj wkraczamy, zresztą nie pierwszy raz, na tym forum, w obszar
filozofii.
www.kimla.pl_ pisze: W sprawie psucia szkiełek istotną role odgrywa wiele czynników ale w maszynach Eagle, które oglądałem są dwa, które są najbardziej widoczne. Moim zdaniem jedno wynika z niewłaściwego generowania ścieżki narzędzia przez oprogramowanie Metalix dołączone do tej maszyny, a drugie z niewłaściwego działania samej maszyny związane między innymi z tym, że oprogramowanie do generacji ścieżki w ogóle nie zostało zaprojektowane do interpolowanego sterowania ruchem osi Z. Z tego powodu system używa M codów do podnoszenia i opuszczania głowicy do pozycji zapisanej w sterowniku, zamiast sterować nią w sposób interpolowany z innymi osiami tak jak to ma miejsce w normalnych trójosiowych maszynach CNC.
Niewłaściwe działanie samej maszyny to nie jest błąd CAD/CAM Metalix,
o którym piszemy, czyż nie ?

Napisał Pan o niewłaściwym generowaniu "ścieżki" narzędzia, co dokładnie ma Pan
na myśli, jak wyglądał kod, o którym Pan pisze i z jakiej wersji CAD/CAM Metalix
był wygenerowany omawiany kod.

Co do reszty, zapewniam Pana, że sposób poruszania się osi Z, który Pan
opisuje to jest już przeszłość i od dawna Metalix a konkretnie Metalix + postprocesor,którego używam obsługuje tzw. przejazdy typu "leap frog" gdzie ruch osi Z względem X i Y jest interpolowany.
www.kimla.pl_ pisze: Ta i inne ułomności systemów do cięcia laserowego złożonych z dość przypadkowych komponentów układu sterowania prowadzi do braku pełnej kompatybilności oraz tego, że wiele z ich funkcji nie może być wykorzystanych.

Również błędy w implementacji i niedoróbki w postprocesorze powodują, że niektóre funkcjonalności istnieją tylko teoretycznie, a ich użycie jest bardzo niewygodne lub wręcz niemożliwe.
To, że ktoś nie potrafi dobrze użyć określonego narzędzia , nie oznacza, że ono jest złe.

www.kimla.pl_ pisze: W przeciwieństwie do powyższego wycinarki laserowe Kimla są wyposażone w system
[...]

Automatyczne wczytywanie wielu plików dxf
Automatyczne tworzenie części
Automatyczne przydzielanie ilości części do wycięcia oraz materiału z informacji umieszczonej w nazwie pliku np. detal_stal5mm_10szt.dxf
Jeśli mamy tak przygotowane nazwy plików to wystarczy kilka kliknięć i system sam wczyta je wszystkie na raz, stworzy części zrobi nesting i wygeneruje technologie dla wszystkich części.
Automatyczna zamiana plików typu polilinia na łuki i proste, np. z corela bez konieczności żmudnego ręcznego przerysowywania kształtów.
Automatyczne przydzielanie różnych technologii w zależności od wielkości i kształtu konturu.
Automatyczny dobór punktów wejść.
Automatyczne wykrywanie kolizji pomiędzy konturami oraz wejściami.
Automatyczne wykrywanie pozycji arkusza i dopasowanie ścieżki do jego położenia.
Automatyczne wstawianie odcięć nie wyciętego do końca arkusza.
Automatyczny pomiar wysokości krawędzi blachy co umożliwia bezkolizyjne odcinanie z początkiem poza arkuszem.
Automatyczne zatrzymanie cięcia w przypadku zjechania głowicy z arkusza.
Automatyczna kontrola wyciętych arkuszy umożliwia bezbłędną kontynuację pracy przez kolejną zmianę.
Współpraca z systemami ERP i wykonywanie automatycznie generowanych zleceń produkcyjnych.
Zintegrowane oprogramowanie do nestingu pozwala na szybkie przygotowanie optymalnego rozkładu detali na arkuszu.
Automatyczne generowanie grawerowania nazw na częściach
Zapewniam Pana, że wszystkie te funkcjonalności są od dawna
standardem obowiązującym w oprogramowaniu typu Metalix, Lantek
(te rozwiązania akurat znam).


www.kimla.pl_
Posty w temacie: 46

#84

Post napisał: www.kimla.pl_ » 07 sie 2013, 16:58

Panie Mariuszu.

Rozumiem, że to wy (Pol-sver) sprzedajecie tureckie lasery Durma?
Jeśli tak to rozumiem, skoro Pan tak ich broni, a kuksańca Eaglowi daje to oferujecie je z programem Metalix?

Napisałem, że uważam, że Metalix źle generował kod do ich wycinarek i podtrzymuję swoje zdanie na ten temat.
Oczywiście nie przesądzam czy wina leży po stronie producenta Metalixa czy po stronie integratora który napisał taki postprocesor ale fakt pozostaje faktem.

Natomiast co do wymienionych funkcjonalności to wydaje mi się że nie zrozumiał Pan dobrze moich intencji.

Program Metalix nie jest systemem sterowania tylko programem do generowania plików G-code, które dopiero do systemu sterowania operator może załadować, a w systemach Kimla wszystkie te funkcje są zintegrowanie i w ogóle żaden zewnętrzny CAM nie jest potrzebny co znacznie skraca czas przygotowania ścieżki i umożliwia wszelkie poprawki i modyfikacje bezpośrednio w systemie sterowania.


A co do samych funkcji systemu sterowania to Metalix ich mieć nie może bo są to funkcje systemu sterowania, a nie programu CAM, np.:

Automatyczne wykrywanie pozycji arkusza i dopasowanie ścieżki do jego położenia.
Automatyczny pomiar wysokości krawędzi blachy co umożliwia bezkolizyjne odcinanie z początkiem poza arkuszem.
Automatyczne zatrzymanie cięcia w przypadku zjechania głowicy z arkusza.
Automatyczna kontrola wyciętych arkuszy w ramach jednego projektu umożliwia bezbłędną kontynuację pracy przez kolejną zmianę.

Program CAM może co najwyżej włączyć daną funkcję ale sam jej nie realizuje.


weikrim
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 25 paź 2011, 10:02
Lokalizacja: Polska

#85

Post napisał: weikrim » 07 sie 2013, 22:14

www.kimla.pl_ pisze:Panie Mariuszu.

Rozumiem, że to wy (Pol-sver) sprzedajecie tureckie lasery Durma?
Jeśli tak to rozumiem, skoro Pan tak ich broni, a kuksańca Eaglowi daje to oferujecie je z programem Metalix?
Panie Przemku, Jak Pan zdążył zauważyć, od początku podpisywałem się,
więc to nie tajemnica "kogo reprezentuje" (reprezentuje zamieniam na "dla kogo pracuję",
ponieważ oficjalnie nie reprezentuje Pol-Sveru w tym miejscu), tak czy inaczej miło mi.
www.kimla.pl_ pisze: Napisałem, że uważam, że Metalix źle generował kod do ich wycinarek i podtrzymuję swoje zdanie na ten temat.
Oczywiście nie przesądzam czy wina leży po stronie producenta Metalixa czy po stronie integratora który napisał taki postprocesor ale fakt pozostaje faktem.
Panie Przemku, jak na umysł analityczny, który na pewno Pan ma,
a czasem dla potrzeb marketingu udaje Pan jakby go nie miał,
wie Pan, że to zasadnicza różnica czy wina leży po stronie producenta oprogramowania Metalix czy po stronie integratora.

Jakoś strasznie nie bronię Metalixa, ponieważ podobnie jak Pan dopasowujemy
się do potrzeb naszych klientów i oferujemy Nasze maszyny z oprogramowaniem
takim jakie klient zna albo jakiego sobie życzy.
Lantek i Metalix jest naprawdę mocno rozpowszechniony, znany i często pożądany.

www.kimla.pl_ pisze: Natomiast co do wymienionych funkcjonalności to wydaje mi się że nie zrozumiał Pan dobrze moich intencji.
Myślę, że rozumiem Pana intencje.
www.kimla.pl_ pisze: Program Metalix nie jest systemem sterowania tylko programem do generowania plików G-code, które dopiero do systemu sterowania operator może załadować,
Wiem o tym Panie Przemku.
www.kimla.pl_ pisze:
a w systemach Kimla wszystkie te funkcje są zintegrowanie i w ogóle żaden zewnętrzny CAM nie jest potrzebny co znacznie skraca czas przygotowania ścieżki i umożliwia wszelkie poprawki i modyfikacje bezpośrednio w systemie sterowania.
I chwała Panu za to, jako rodakowi szczerze Panu kibicuje i życzę samych sukcesów.
Jako konkurent, będę prostował wszelkie niejasności i niedociągnięcia, nadużycia
lub przeinaczenia.
www.kimla.pl_ pisze: A co do samych funkcji systemu sterowania to Metalix ich mieć nie może bo są to funkcje systemu sterowania, a nie programu CAM, np.:

Automatyczne wykrywanie pozycji arkusza i dopasowanie ścieżki do jego położenia.
Automatyczny pomiar wysokości krawędzi blachy co umożliwia bezkolizyjne odcinanie z początkiem poza arkuszem.
Automatyczne zatrzymanie cięcia w przypadku zjechania głowicy z arkusza.
Automatyczna kontrola wyciętych arkuszy w ramach jednego projektu umożliwia bezbłędną kontynuację pracy przez kolejną zmianę.
Zgadza się, rzeczywiście kilka linijek z tych kilkunastu zostało zakwalifikowane
do systemu CAM a nie NC/PLC side, co nie zmienia faktu, że są to funkcje
spokojnie i dawno już obsługiwane i sprawnie działające w liczących się i szanujących
aplikacjach.
www.kimla.pl_ pisze: Program CAM może co najwyżej włączyć daną funkcję ale sam jej nie realizuje.
Zgadzam się, proponuję EOT ;-) .

Pozdrawiam,

Mariusz Mirkiewicz


www.kimla.pl_
Posty w temacie: 46

#86

Post napisał: www.kimla.pl_ » 07 sie 2013, 22:28

Dziękuję i pozdrawiam.


OlegKorzeniewsk
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 25 wrz 2013, 17:10
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński
Kontakt:

#87

Post napisał: OlegKorzeniewsk » 26 wrz 2013, 16:28

Witam Pana Kimla.
Ja reprezentuje firmę WENGLORZ, od miesiąca obserwuje forum na temat EAGLA i dzięki Panu rozwiązałem wiele wątpliwości na temat lasera firmy EAGL. My zamówili tę laser i w następnym tygodniu on do nas będzie dostarczony. Mam taką prośbę, czy jest taka możliwość żeby Pan mnie na maila [email protected] przysłał wszystkie możliwe minusy tego lasera. Ja w ze swojej strony przy odbiorze lasera na podstawie Pana sugestii sporządzę z EAGLEM protokół i jeżeli Pan ma racje zrezygnuje z tej maszyny, protokół mogę podesłać Panu lub wyłożyć na forum.
Oleg Korzeniewski firma WENGLORZ
„W każdej realizacji kierujemy się wartościami, na których od samego początku budujemy kapitał firmy..
To dzięki profesjonalnemu podejściu w relacjach z klientem możemy odważnie spoglądać w przyszłość”


www.kimla.pl_
Posty w temacie: 46

#88

Post napisał: www.kimla.pl_ » 26 wrz 2013, 19:48

Szanowny Kolego,

Bardzo chętnie odniosę się do wypowiedzi kolegi.
Jednak, aby można było coś ocenić należy porównać.
Zapraszam Szanownego Kolegę do firmy Kimla na prezentację.
Wówczas przedstawię konkretne różnice pomiędzy naszymi maszynami i będzie miał kolega wówczas wszystkie niezbędne informacje do bezstronnej oceny.
Nawet nie będę musiał wskazywać co jest dobrze a co jest źle.
Ja pokażę, po prostu wszystkie szczegóły konstrukcyjne laserów Kimla i będzie mógł to Kolega porównać jak się doczeka zamówionego przez siebie lasera Eagle.

Nie chcę przesądzać jak będzie w przypadku Szanownego kolegi ale spóźnienia w dostawie laserów Eagla stają się normą.
Dzisiaj kolejna firma ujawniła się, że czekają na spóźnioną maszynę Eagla, więc ta dostawa w następnym tygodniu może niekoniecznie być.
Ale nie ma co narzekać, będzie więcej czasu na wycieczkę do Częstochowy.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#89

Post napisał: bartuss1 » 26 wrz 2013, 20:43

zapomniałes napisac o kawie hehe
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


przemo
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 57
Rejestracja: 17 paź 2006, 17:38
Lokalizacja: Śląsk

#90

Post napisał: przemo » 26 wrz 2013, 20:47

ujawnił się kolejny klient ze spóźnioną dostawą? Po którym zdaniu pan Kimla stwierdza że jest spóźniona. Widzę ze w przypadku tego pana stwierdzenie dla niego oczywistej oczywistości jest normą.
TruTops Laser/Punch/Bend/Calculate/Fab
SolidWorks/AutoCad
SolidCam
Laser/Punch/Bend/milling

Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”