Kolejne CNC - wycinanie obrazu

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Andrzej_2
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 09 wrz 2013, 21:34
Lokalizacja: Wielkopolska

Kolejne CNC - wycinanie obrazu

#1

Post napisał: Andrzej_2 » 09 wrz 2013, 22:15

Tematów CNC było milion, ten może nawet też, ale przeoczyłem. Tak ogólnie lubię wszelkie maszyny, co maja komputer, i można je sterować. Zajmuję się PLC + Serwa, ale cena tego to nie jest dla domowych zastosowań. Od dłuższego czasu chodzi za mną aby zrobić ploter na CNC, ale taki, który wycinałby obrazy. Czyli np, dostaję od kogoś zdjęcie, np:
Obrazek
Obrabiam to (programy graficzne?) aby wydzielić z obrazu krawędzie, np:
Obrazek
Po czym powstałe strefy (ograniczone przez krawędzie), tu zaznaczone na fioletowo, wycinam jako płaszczyzna:
Obrazek
Może nie do końca udało mi się oddać idee, ale chodzi o coś takiego: mam obrazek, i chciałbym zamienić go w płaskorzeźbę. Zamieniam kolor (z obrazu) na głębokość frezowania w danym punkcie. Jest to realne, wykonać to przy pomocy ogólnie dostępnych programów, czy to tylko moja fantazja? Na ile jest to możliwe aby automatycznie przekonwertować obraz na ruch CNC, (Artcam?) powiedzmy z niewielkimi ręcznymi korektami? Nie ma to być na zarobek, tylko jako hobby, zaspokojenie ciekawości (zabawa CNC) i może ewentualnie podbudowanie własnego ego :grin: . Zrobił może ktoś coś takiego, eksperymentował, i może się podzielić własnymi wnioskami? Wiem, nie jest to sprawa maszyny, bo to może każdy ploter, tylko odpowiednich programów, i własnej wiedzyczyli doświadczenia...
Pozdrawiam forumowiczów, wynalazców, i wszystkich lubiących technikę!
Ostatnio zmieniony 09 wrz 2013, 22:30 przez Andrzej_2, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#2

Post napisał: triera » 09 wrz 2013, 22:30



lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#3

Post napisał: lajosz » 09 wrz 2013, 23:29

@Andrzej_2

Witamy na forum.

To nie jest takie proste jakby wynikało z logiki, czyli inaczej pisząc, myślisz logicznie, ale sposób który opisałeś po prostu nie wyjdzie.

Kolor raczej się do niczego nie przyda.
Takie rzeczy robi się używając skali szarości (różnica odcieni), a nie koloru.

Owszem, Artcam to znakomite narzędzie do wykonywania płaskorzeźb i nawet kolor może tam być wykorzystywany, ale w inny sposób niż to sobie założyłeś.

W Artcamie płaskorzeźby najlepiej robić poprzez tworzenie bryły 3D (a w zasadzie 2.5D) poprzez wyciąganie po wektorach.
Owszem, można tworzyć płaskorzeźbę z bitmapy i nawet czasami (bardzo rzadko) to wychodzi, ale nawet jak wyjdzie, to i tak nie zachwyca jakością.

Niejedną już płaskorzeźbę wykonałem w Artcamie, a następnie w realu na maszynie i wierz mi lub nie, ale lepiej dać sobie spokój z tworzeniem płaskorzeźby z bitmapy.
Natomiast bitmapę można spokojnie wykorzystać jako tło (podkład) do ręcznego rysowania wektorów, a następnie z nich modelowanie bryły.
Zanim jednak zabierzesz się do rysowania wektorów, to (Po co odkrywać Amerykę ?) zawsze warto sprawdzić w necie czy czasami ktoś już nie narysował (wektory) tego co nam potrzebne i nie opublikował pro publico bono.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#4

Post napisał: kubus838 » 14 wrz 2013, 14:30

Witam

Tak wygląda ten obrazek obrobiony przez program. Obrazek damy z łasiczką skopiowałem bezpośrednio z forum od autora wątku i dołożyłem ramki.

robert
Załączniki
dama_lasiczka.jpg
dama_lasiczka.jpg (73.96 KiB) Przejrzano 1261 razy


Autor tematu
Andrzej_2
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 09 wrz 2013, 21:34
Lokalizacja: Wielkopolska

#5

Post napisał: Andrzej_2 » 14 wrz 2013, 23:25

Cześć!
Dziękuję za odpowiedzi. Temat zaczął mnie nieco wkręcać, ale jest też kosztowny, dlatego takie pytanie z ceny minimum (albo coś z tego obszaru):
Czy zestaw:
Płyta główna SSK-MB01
Sterownik SSK-B11
Silnik FL57STH56-1006A - 0.9Nm
Będzie prawidłowo współpracował? Zestawy do samodzielnego montażu B01, B02, B05 kosztują podobnie, więc może lepiej użyć sterownika SSK-B05, albo B02, bo ma większy prąd, i w przypadku zmiany silnika na większy (np na FL57STH76-2804A 1,9Nm) nie trzeba wymieniać sterownika? Ze stroną mechaniczną sobie poradzę, proszę starych wyjadaczy o rzut oka, i podpowiedź co do silnika i sterownika.
Jak się podejmę konstrukcji to reszta to norma - tylko muszę wymyślić coś zamiast elektrowrzeciona, bo jest naprawdę drogie. Jest na to może jakiś sprawdzony sposób?
Mam łożyska liniowe o długości około 2m. Trochę to nieporęczne... Składać prototyp na tych długich, czy po prostu kupić coś taniego, mniejszego, poręcznego?
PS
Znacznie ładniej wygląda ten obrazek jako CNC 2.5D (?), niż moje jakieś tam konwersje. Jak zdecyduję że robię maszynkę, poproszę wtedy o podpowiedź, jak to zrobić...


Autor tematu
Andrzej_2
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 09 wrz 2013, 21:34
Lokalizacja: Wielkopolska

#6

Post napisał: Andrzej_2 » 22 wrz 2013, 11:32

Postaram się zrobić maszynę. Zobaczymy, co z tego wyjdzie,i jak zadziała.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”