wycinanie za pomocą LASERA MAZAK typ....

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów
Awatar użytkownika

Emergency_Stop
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 25
Posty: 104
Rejestracja: 03 cze 2009, 17:13
Lokalizacja: PL

#181

Post napisał: Emergency_Stop » 28 sie 2013, 20:45

Mackie:

1.
Single Block - jeżeli jest aktywny to program wykonuje pojedyńczo każdą linię, przechodzimy dalej klawiszem CYCLE START (przydatne przy testowaniu itp.)

Block Delete - jeżeli klawisz jest aktywny to maszyna pomija te komendy, które poprzedzają znaki dwa znaki slash " // "

Optional Stop - jeżeli klawisz jest aktywny to maszyna wykonuje warunkową pauze przy napotkaniu komendy M01

Beam off (wiązka lasera wyłączona) - maszyna wykonuje program z wyłączoną wiązką

M code lock - blokuje wybrane komendy M (zależnie od maszyny/panelu sterowania w instrukcji powinna być podana ich lista)

Program restart - wyjaśniać chyba nie trzeba

Nearest Point Search - funkcja dla cięcia w 3D, pozwala kontynuować program od zadanego punktu.

Function 1 - zależnie od maszyny ten lub klawisz poniżej wyłącza ekran / CAPS LOC itp.

Function 2


2.
Zapewne przegrzewa się rezonator, sprawdź czy Chiller daje radę, może już ma sucho w zbiorniku lub ciśnienia brak. Powodów może być więcej, czasem niestety kosztownych.

3.
Radzę sprawdzić jeszcze raz ścieżkę czujnika od dyszy do złącza BNC. Najlepiej miernikiem sobie przemierzyć, ta głowica w SGku różne figle potrafi płatać. Jeżeli dysza się nagrzeje też mogą dziać się takie cyrki. Tak swoją drogą to do Space Gear'a można zamontować głowicę 2D, która jest o wiele solidniejsza od stożka.


Oprogramowanie, szkolenia: SiCam, AutoCAD, Inventor, Mechanical, 3DMax...

Tagi:


Mackie
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 14
Rejestracja: 28 cze 2013, 12:40
Lokalizacja: PL

#182

Post napisał: Mackie » 03 wrz 2013, 10:12

Dzięki za szybką odpowiedź!

Co do rezonatora, to również obawiam się że to będzie jakaś grubsza awaria. Po weekendzie, lubi wywalić komunikat/alarm High Volt Unit Fault. Wymaga kompletnego restartu maszyny. Do tego ten alarm, który opisywałem wcześniej. Serwis teoretycznie już umówiony, dam znać co wyszło kiedy tylko przyjadą.

Sprawdzaliśmy gap miernikiem, tak jak podpowiedziałeś. Czy wypięty kabel gapu również powinien być sygnalizowany paleniem się którejś z diód w centralce za pulpitem?
Mazak Space Gear 48 (2kW)


Mackie
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 14
Rejestracja: 28 cze 2013, 12:40
Lokalizacja: PL

#183

Post napisał: Mackie » 05 wrz 2013, 14:20

Może ktoś podpowie dlaczego zaczął grzać się nam dziób i cała głowica? Nawet przy cienkiej blasze i niskich parametrach głowica, okolice luster, dziób i dysza są gorące. Do tej pory tak nie było. Promień centryczny, nic nie grzebane, soczewka czysta i poprawnie założona.
Mazak Space Gear 48 (2kW)

Awatar użytkownika

Emergency_Stop
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 25
Posty: 104
Rejestracja: 03 cze 2009, 17:13
Lokalizacja: PL

#184

Post napisał: Emergency_Stop » 05 wrz 2013, 14:49

Nie pamiętam abym sprawdzał stan diody w centralce, natomiast temperatura głowicy, luster sugeruje iż promień lasera nie jest dobrze wyregulowany na lustrach lub też ktoś coś namieszał przy głowicy. Dlatego też wcześniej wspominałem o nagrzanej dyszy i wariującym odczycie GAPu. Zdemontuj stożek i sprawdź czy rzeczywiście wszystko dobrze poustawiane wykonując ręcznie strzały. Może tylko ostatnie lustro płata figle. Lepiej tym się zająć jak najszybciej, widziałem już sporo poprzepalanych głowic w SG.
Oprogramowanie, szkolenia: SiCam, AutoCAD, Inventor, Mechanical, 3DMax...


Mackie
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 14
Rejestracja: 28 cze 2013, 12:40
Lokalizacja: PL

#185

Post napisał: Mackie » 05 wrz 2013, 15:18

Po strzale ręcznym, zarówno bez dyszy jak i z nią, dziurka po laserze centrycznie. Ale na detalu (dobra blacha) jest skaza w postaci mini a nawet mikroząbków na krawędzi detalu. Paliliśmy tę blachę wiele razy tymi parametrami i nie było problemów. Warkocz iskier pod blachą również skierowany do przodu... Cholera nie mam pomysłów. Obstawiasz lustra?
Mazak Space Gear 48 (2kW)

Awatar użytkownika

Emergency_Stop
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 25
Posty: 104
Rejestracja: 03 cze 2009, 17:13
Lokalizacja: PL

#186

Post napisał: Emergency_Stop » 05 wrz 2013, 21:36

Strzelasz do taśmy na wysokości materiału (ale nie bezpośrednio nad materiałem aby uniknąć odbić) czy z głowicą w górze? Sprawdź na wysokości ciętego materiału w kilku miejscach (oś Y).

Mieliście jakąś kolizje głowicą? Poobserwuj i na spokojnie poustawiaj wszystko jeszcze raz.
Oprogramowanie, szkolenia: SiCam, AutoCAD, Inventor, Mechanical, 3DMax...


Mackie
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 14
Rejestracja: 28 cze 2013, 12:40
Lokalizacja: PL

#187

Post napisał: Mackie » 06 wrz 2013, 07:29

No więc tak, promień sprawdzam na wysokości materiału, poza nim. Sprawdziłem w kilku miejscach na Y, wszędzie wygląda poprawnie.

Jak czułe są te 4 śruby regulacyjne? Czasami kręcę a tu brak reakcji (śruby wymienione ok. tydzień temu).

Mieliśmy kilka kolizji w ostatnim czasie ze względu na wcześniej przeze mnie opisywane błędy GAPu.

Dziękuję Emergency za zainteresowanie i odpowiedzi!
Mazak Space Gear 48 (2kW)

Awatar użytkownika

Emergency_Stop
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 25
Posty: 104
Rejestracja: 03 cze 2009, 17:13
Lokalizacja: PL

#188

Post napisał: Emergency_Stop » 06 wrz 2013, 08:33

Nadal w pierwszej kolejności sprawdziłbym ustawienie luster krzyżakiem bo podejrzewam, że gdzieś "sieje" promieniem lub też ostatnie lustro jest walnięte (pamiętaj, że w SG za soczewką jest jeszcze jedno lustro które łatwego życia nie ma). Ciekaw jestem ile z tych 2kW faktycznie dolatuje do materiału w momencie maksymalnych ustawień... przydałby się tutaj jakiś Power Meter dla CO2 (Macken, Comet).

Ciężko zdalnie i na czuja coś więcej doradzić.
Oprogramowanie, szkolenia: SiCam, AutoCAD, Inventor, Mechanical, 3DMax...


Mackie
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 14
Rejestracja: 28 cze 2013, 12:40
Lokalizacja: PL

#189

Post napisał: Mackie » 06 wrz 2013, 08:44

Zgadza się, ale i tak bardzo jestem Ci wdzięczny za podpowiedzi!
Mazak Space Gear 48 (2kW)


numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#190

Post napisał: numerek » 06 wrz 2013, 08:55

skoro była kolizja to masz coś przestawione i tyle
emengency dobrze gada
sprawdź promień
ja zacząłbym od sprawdzenia kształtu wiązki jeśli jest zaburzona to lustra do ustawienia i tyle
może zwyczajnie brudne :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”