Regeneracja pompy bocznokanałowej próżniowej - Vacuum ???

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
ambrosius
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 205
Rejestracja: 01 paź 2008, 20:47
Lokalizacja: Wielkopolska

Regeneracja pompy bocznokanałowej próżniowej - Vacuum ???

#1

Post napisał: ambrosius » 28 sie 2013, 22:50

Witam serdecznie

Trafiła w moje ręce pewna pompa próżniowa, po podłączeniu do prądu dmucha/ciągnie o wydajności średniej klasy domowego odkurzacza.
Wydaje mi się że taka pompa powinna dużo mocniej pompować. Silnik chodzi i na moje oko ma te obroty.

Po odkręceniu dekla pompy i położeniu kawałka prostej linijki, zmierzyłem że wirnik jest niżej niż krawędzie boczne pompy (czyli bok dekla zamykającego) o jakieś 0,7-0,8mm.

Domyślam się że ze jest to zasada jak w hydroforze, im mniejsze szczeliny pomiędzy wirnikiem a bocznymi ścianami tym lepiej ciągnie.

Tak sobie myślę, ze skoro jest szczelina na całości taka duża, to powietrze zamiast być przetłaczane to cofa się po ściance bocznej i stąd brak wydajności.

Czy przetoczenie/wyrównanie wirnika, oraz przeszlifowanie krawędzi skręcanych pompy aby zniwelować te "przestrzenie" pomiędzy bokami a wirnikiem powinno ożywić taką pompę?

Chciałem najpierw zapytać, bo i tak muszę to zlecić komuś i chciałem się upewnić, chciałbym też moc udzielić jakiś wskazówek wykonawcy bo na pewno nie stać mnie na firmę zajmującą się tym zawodowo. Znam fachowców mających szlifierki do płaszczyzn i inne cuda. Tylko jak się do tego zabrać? Jakie te odległości od wirnika do bocznego dekla??
Jaka jest zasada i technika regeneracji takiej pompy? Z góry dziękuję za jakieś informacje

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Tagi:


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#2

Post napisał: Mariuszczs » 28 sie 2013, 23:01

Zacznij od pomiaru obciążenia silnika i jeśli nie ma wiele zapasu mocy to tak ma być.

Silnik kilowatowy masz a odkurzacze ? Widziałem pompy w odkurzaczach sa bardziej już wyrafinowane.


Autor tematu
ambrosius
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 205
Rejestracja: 01 paź 2008, 20:47
Lokalizacja: Wielkopolska

#3

Post napisał: ambrosius » 28 sie 2013, 23:17

Czyli z takiego czegoś nie da się nic więcej wycisnąć?

Silnik po zatkaniu całkowicie wlotu, nie traci jakoś gwałtownie obrotów, wiec myślę że sam silnik jest ok..... Ale to podciśnienie marne.....


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#4

Post napisał: Mariuszczs » 29 sie 2013, 11:53

No jak zatkasz wlot to ma mniejsze obciążenie bo robi się próżnia na wlocie i nie spręża na wylocie :mrgreen:

Nie chodzi czy silnik jest ok - tylko czy ma zapas mocy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”