5m/s 5G najszybszy laser Kimla

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów
Awatar użytkownika

spol
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 422
Rejestracja: 20 lut 2012, 21:13
Lokalizacja: Polska

#81

Post napisał: spol » 13 sie 2013, 19:04

Chciał bym się odnieść do kwestii poruszonej na początku na początku tego tematu a chodzi konkretnie o interfejsy. Napisał Pan ,że interfejsy takie jak rs232 czy lpt
nie posiadają izolacji galwanicznej oraz posiadają inne wady wykluczające je w zastosowaniach profesjonalnych.
Proszę powiedzieć - w jaki sposób firma Kimla rozwiązała izolację galwaniczną połączenia Ethernetowego ? I drugie pytanie - dlaczego nie światłowody ?



Tagi:


Autor tematu
www.kimla.pl_
Posty w temacie: 77

#82

Post napisał: www.kimla.pl_ » 13 sie 2013, 20:20

Szanowny Kolego,

Systemy komunikacyjne oparte o technologię Ethernet z natury posiadają izolację galwaniczną i to z obu stron kabla transmitującego sygnał.
Każdy węzeł komunikacyjny nadaje i odbiera sygnały za pośrednictwem transformatora, który realizuje właśnie tą funkcje izolacji galwanicznej.
Jeśli kolega kiedyś widział kartę sieciową to mała czarna kostka umieszczona w okolicy złącza RJ45 jest właśnie tym transformatorem.
W związku z powyższym firma Kimla nie musiała nic rozwiązywać ponieważ wynika to wprost ze specyfikacji standardu Ethernet.
Co do światłowodów to niektóre firmy produkujące systemy CNC zaczęły je stosować jeszcze w czasach kiedy nie było Ethernetu opartego o skrętkę. Stosowanie wówczas kable koncentryczne nie zapewniały izolacji galwanicznej i aby to osiągnąć zaczęto stosować właśnie światłowody. Dzisiaj nie ma to po prostu ekonomicznego uzasadnienia.

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#83

Post napisał: kostner » 14 sie 2013, 00:30

Juz tam kiedys u Kolegi w temacie pisalem, ze te nanometrowe linialy Renishaw maja dokladnosc +/- 4um - jest napisane u nich na stronie. Do tego dochodzi jeszcze dokladnosc montazu, wibracje maszyny itd. Po co wiec karmic sterownik kosmiczna iloscia danych jezeli to nie poprawia dokladnosci a moim zdaniem tylko zwieksza koszty, poniewaz trzeba stosowac procesory, ktore ogarna taaaka ilosc danych.

Argument, ze drivery mozna rozmiescic w dowolnym miejscu maszyny skracajac kable jest w cholere nietrafiony, poniewaz zmniejsza sie tylko dlugosc kabli miedzy silnikiem i enkoderem a driverem. Kable zasilajace i sygnalowe pozostaja takie same.

RS, LPT mozna bez problemu odizolowac galwanicznie - co nie zmienia faktu, ze sa to interfejsy bardzo wolne.

Najbardziej rozpowszechniony sygnal do sterowania napedami +/-10V nie jest separowany galwanicznie i dziala bardzo dobrze. Ponadto Heidenhain wyeliminowal w swoich aktualnych sterowaniach wszystkie wady tego interfejsu dzieki czemu mozna wyciagnac ukryty potencjal ze starszych maszyn.

Swiatlowody do komunikacji miedzy komponentami sterowania i napedami stosuje standardowo mitsubishi i jest to najtansze sterowanie na rynku wiec argument o nieoplacalnosci rowniez upada.

Nie siedze dokladnie w technologi napedu laserow ale podejrzewam, ze malo ktory producent stosuje swoje autorskie napedy w swoich maszynach - za to sie chwali Firme Kimla. Ale wydaje mi sie, ze parametry ktorymi sie tutaj Kolega chwali mimo, ze sa 10 krotnie wieksze od parametrow napedow konkurencyjnych - przy czym nikt z nas nie jest w stanie tego sprawdzic a juz malo kto zrozumiec - na pewno nie zwiekszaja o ten sam faktor korzysci plynacych z ich zastosowania.

We wrzesniu sa NAJWIEKSZE W CALEJ EUROPIE targi maszynowe w Hannoverze - odbywaja sie co 2 lata. Zapraszam serdecznie porownamy maszyny.

Pozdrawiam
Daniel
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(


Autor tematu
www.kimla.pl_
Posty w temacie: 77

#84

Post napisał: www.kimla.pl_ » 14 sie 2013, 00:57

W sprawie targów oczywiście nie omieszkam odwiedzić.

A co do światłowodów nie bardzo zgodzę się, że nie ma różnicy w kosztach.
Niedawno kupowałem światłowód do Okumy.
6m światłowodu z wtyczkami kosztował 3000zł
Taki sam kabel Ethernet jakieś 20zł
Powyższy przykład pokazał 150 krotną przewagę Ethernetu. :)

Natomiast co do karmienia sterownika dużą ilością danych również się nie zgodzę.
Jeśli to by był pomiar inkrementalny to rzeczywiście przy 3m/s na wyjściu byłaby częstotliwość 3GHz czego nie zliczył by żaden system.
Stosowany przez firmę Kimla system pomiarowy to system absolutny, który wysyła do sterownika konkretną wartość pozycji na 36 bitach przy każdej pętli regulatora, więc nie przesadzajmy, że to tak dużo.
Najważniejsze w tym jest to, że system nie może zgubić pozycji ponieważ jej nie zlicza.

Niewielkie zakurzenie systemów inkrementalnych powoduje możliwość gubienia prążków i pozycja mierzona może się z czasem przesuwać (tak jak w silnikach krokowych) co może z kolei skutkować połamaniem bramy w systemach z obustronnym napędem, co zresztą zdarzyło się w "najlepszej maszynie w galaktyce"

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#85

Post napisał: kostner » 14 sie 2013, 01:16

Nie odniosl sie kolega do tych nanometrow - po co stosowac rozdzielczosci nanometrowe jezeli ich dokladnosc wynosi ca. 0,01mm ?
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 32
Posty: 6354
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#86

Post napisał: oprawcafotografii » 14 sie 2013, 08:48

Odniosl sie juz kilka razy przy roznych okazjach - poczytaj archiwum.

q


Autor tematu
www.kimla.pl_
Posty w temacie: 77

#87

Post napisał: www.kimla.pl_ » 14 sie 2013, 22:09

Jak już pisałem wielokrotnie układ pomiarowy położenia służy również do wyznaczania prędkości aktualnej dla regulatora.
Aby wyznaczyć prędkość musimy zróżniczkować pozycję po czasie.
Ze względu, że regulacja w serwonapędzie jest procesem dyskretnym różniczkowania polega na wyliczeniu różnicy pozycji aktualnej i pozycji z poprzedniego cyklu regulatora.
Załóżmy, że będziemy mieli rozdzielczość układu pomiarowego 0.01mm, a regulator będzie pracował z częstotliwością 20kHz.
Jeśli napęd będzie poruszał się z prędkością 20mm/s to znaczy, że częstotliwość przyrostów pozycji będzie wynosiła 2kHz.
Oznacza to, że przyrost pozycji odczytanej serwonapęd zarejestruje w co dziesiątym cyklu regulacji.
Czyli przez 9 cykli algorytm różniczkujący będzie odejmował od siebie tą samą wartość czyli będzie wyznaczał prędkość równą zero pomimo, że w rzeczywistości oś porusza się z prędkością 20mm/s.
Dopiero po 9 cyklach regulatora nastąpi przyrost wartości odczytanej pozycji i układ różniczkujący wyliczy jakąkolwiek prędkość.
Ale znów przez kolejne 9 cykli serwo nie będzie wiedziało czy napęd jedzie czy stoi.
Ale to nie wszystko. Zastanówmy się jaką prędkość wyliczy nasz układ.
Jeśli trafi się akurat przyrost wartości, to wyliczona zostanie wartość prędkości 1.
Do momentu kolejnego przyrostu wartości układ będzie wyliczał wartość prędkości równą 0.
Ale co się stanie jeśli zwiększymy prędkość do 30mm/s?
Jeśli trafi się przyrost to układ znów wyliczy 1 a jeśli nie to będzie 0.
Dokładność takiego pomiaru jest co najmniej niewystarczająca.
W takiej sytuacji cała pętla regulatora prędkości wariuje ponieważ jeśli system widzi, że napęd stoi to mu zwiększa prąd aby ruszył. W każdej kolejnej pętli układ całkujący zwiększa prąd zadany ponieważ "myśli" że napęd stoi pomimo, ze w rzeczywistości porusza się.
Jak trafi na przyrost, to po przeliczeniu uznaje, że jedzie za szybko i gwałtownie zmniejsza prąd, po czym znów go powoli zwiększa kiedy kolejne wyliczenia dają prędkość zerową.
Ogólnie mówiąc z powodu niskiej rozdzielczości układu pomiarowego położenia, rozdzielczość pomiaru prędkości jest bardzo niska, tak niska, że układ zaczyna się wzbudzać z powodu dużych skoków zmierzonej wartości prędkości oraz opóźnień wynikających z oczekiwania na kolejny przyrost zmierzonej wartości pozycji. To jest właśnie między innymi powód dla którego napędy w laserach Eagla ciągle wyją będąc w stanie permanentnego wzbudzenia.

Wraz ze wzrostem rozdzielczości układu pomiarowego pozycji rośnie rozdzielczość wyznaczania prędkości co bezpośrednio przekłada się na jakość regulatora prędkości, a co za tym idzie dokładność odwzorowania ścieżki.

Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1188
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

#88

Post napisał: clubber84 » 14 sie 2013, 22:19

www.kimla.pl_ pisze:Wraz ze wzrostem rozdzielczości układu pomiarowego pozycji rośnie rozdzielczość wyznaczania prędkości, co bezpośrednio przekłada się na jakość regulatora prędkości, a co za tym idzie dokładność odwzorowania ścieżki.
A, dzięki zwiększeniu ilości odczytów zmniejsza się poziom hałasu generowanego przez ciągle wzbudzające się obwody?
Dobrze myślę?

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#89

Post napisał: kostner » 15 sie 2013, 00:56

Kolega trochu zanizyl stosowane obecnie w serwonapedach rozdzielczosci, poniewaz przy 0,01mm mamy 100 impulsow na 1mm to faktcznie malo i nkt juz takiej malej wartosci nie stosuje.

Standardem sa serwonapedy o rozdzielczosci enkodera 160000 imulsow na obrot co jest wartoscia wiecej jak wystarczajaca.

W przypadku linialow, ktore stosuje kolega ich dokladnosc ma rowniez niebagatelny wplyw na prace serwonapedu rozdzielczosc 0,000 000 0001 a dokladnosc 0,004 !!

Czy wykorzystuje kolega te linialy rowniez do ustalania pozycji maszyny czy tylko do sterowania pradem silnika ?
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(


Autor tematu
www.kimla.pl_
Posty w temacie: 77

#90

Post napisał: www.kimla.pl_ » 15 sie 2013, 10:54

Odniosłem się do wartości 0.01mm ponieważ kolega do takiej wartości się odnosił.
Zastosowałem tą wartość tylko do celów porównawczych.

Odnosząc się do 160000 imp /obrót nie ma to nic wspólnego z napędami liniowymi ponieważ jest to enkoder na osi silnika, który nie uwzględni luzów i elastyczności przekładni.

Oczywiście liniały wysokiej rozdzielczości stosowane w maszynach Kimla są również wykorzystywane w pętli regulatora pozycji więc można uznać, że coś takiego jak luz zwrotny w laserach Kimla nie istnieje.

A żeby było jasne to działa to dokładnie tak:

Regulator pozycji dostaje dane z interpolatora i z liniałów a na ich podstawie wylicza prędkość zadaną.
Regulator prędkości na podstawie wartości prędkości zadanej z interpolatora oraz wartości z regulatora pozycji po odjęciu wyestymowanej prędkości również z liniałów pomiarowych wylicza zadaną siłę czyli prąd.
Regulator prądu na podstawie zadanej wartości przyspieszenia z interpolatora oraz wartości z regulatora prędkości po odjęciu zmierzonej wartości prądu na silniku wyznacza napięcie zasilające silnik.
Napięcie zadane przechodzi przez kolejny algorytm kompensujący tętnienia wyprostowanego napięcia z sieci oraz wahania jego wartości.
Skompensowana wartość zadana przechodzi przez odwrotną transformatę Parka zamieniającą napięcie zadane na dwubiegunowy obrotowy układ współrzędnych synchronizowany z backEMF napędzanego silnika również z pomocą danych z liniału.
Sygnały te dochodzą do kolejnych procedur Space Vector Modulation, które wyznaczają konkretne wypełnienia PWM 3 faz zasilających silnik.
Następnie już tylko wprowadzenie deadtimów i można sterować tranzystory mostka zasilającego silnik.

W opisie dla uproszczenia pominąłem opis równoległego toru regulacji prądu magnesowania oraz feedforwardów zwiększających dynamikę regulatorów.

Zastosowanie absolutnych układów pomiarowych pozwoliło na wyeliminowanie konieczności referencjonowania maszyny oraz wyeliminowało możliwość "połamania" bramy w przypadku zabrudzenia inkrementalnych liniałów pomiarowych co prowadzi do utraty właściwej pozycji napędu.
Dodatkowo absolutny układ pomiarowy pozwala na implementację funkcji automatycznej korekcji kąta bramy ponieważ po włączeniu obie strony napędowe dokładnie znają swoje rzeczywiste położenie i w przypadku odchyłek mogą to skompensować dociągając napęd do właściwej pozycji względem drugiej strony.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”