witam.
obawiam się że tulejka redukcyjna wykonana taką " metodą " będzie nie do końca odpowiednia.
czyli po prostu ch...a
szczególnie jeśli chodzi o frezowanie pcb i takie tam.
ale - można próbować.
pozdrawiam.
W ogóle używanie tulejki redukcyjnej jest ch...owe. Może i działa do roboty frezarką ręczną do wykańczania mebli albo robienia rowków pod dna szuflad, ale w metalu to bym się bał, że coś się zacznie gdzieś przesuwać.
Zastanawia mnie taka opcja: kupić na ebayu przedłużkę ER11 z trzonkiem 8mm, obciąć trzonek do niezbędnego minimum, raz zamocować i dalej i jechać na tulejach ER.
Poświęciłem dziś trochę czasu żeby stworzyć "szkic" konstrukcji jaką chciałbym stworzyć. Jest to wersja mocno robocza i zaznaczam ze w finalnej wersji pojawi się "kratownica" ze sklejki pod stołem. Wzmocnienia prostopadle do boków bramy zwiększające jej odporność na zginanie, płyta zamykająca bramę od góry podcięta tak aby wózek Z o nią nie haczył. Jako że zmieniła się skala projektu i zmieniły sie założenia chciałbym maszynę przygotować do pracy w aluminium. Dlatego wymyśliłem sobie tę kuwete którą wykonałbym powiedzmy w ten sposób że dno zrobione było by z płyty aluminiowej a boki z blachy stalowej , całość uszczelniona silikonem tak żeby zabezpieczyć sklejkową konstrukcje maszyny. Całość miała by być wykonana ze sklejki 24 i 21 mm grubosci. Z uwagi na dużą szerokosc bramy (80 cm ) i tę kuwetę wymyśliłem sobie napęd na dwie śruby spięte pasem. Przepraszam że na rysunku nie umieściłem szczegółów typu obsada nakrętek, łożysk i śrub ale to na tym etapie nie ma znaczeni. Chciałbym żebyście wyrazili zdanie na temat mojego zamysłu.
Panowie przed rozpoczęciem przeróbek czerwonego chińczyka postanowiłem go uruchomić tak jak przyszedł żeby mieć pewność że generalnie to ustrojstwo działa. Spiąłem zasilacz silniki i sterownik, zainstalowałem mach3 i zacząłem bezowocne testy.
Pierwsze moje pytanie czy to buczenie mojego impulsowego zasilacza jest normalne ? Ustawiłem na testy 27 V.
Drugie pytanie jest takie czy są dostępne jakieś schematy tych sterowników? Niestety silniki nie wykazują reakcji. Pierwsza moja myśl była taka że coś nie tak poszło przy instalacji ale sprawdziłem oscyloskopem i jak naciskam w oknie Motor Tuning strzałki góra i w dół to na LPT pojawiają się sygnały Step i Dir. Silniki nie reagują, nic się nie świeci. Dopiero jak kręcę silnikiem ręką to diody na sterowniku się świecą, coś tam się indukuje. Znając życie to nie ustawiłem jakiejś zworki na płycie i tyle. Może coś podpowiecie ?
Na filmie widać zachowanie tego całego bałaganu:
[youtube][/youtube]
Pozdrawiam
PS dzięki za tą dokumentacje od sterownika, sporo pomogła.
[ Dodano: 2013-06-01, 14:35 ]
Udało mi się ogarnąć i tak jak myślałem fuckup leżał po mojej stronie i był tak trywialny że mi wstyd wywalam film z jutuba bo ktoś jeszcze z krzesła spadnie i sie poobija. Pozdrawiam
Temat lekko umarł ale projekt nie umiera Rozpocząłem zakupy gratów do frezarki, na pierwszy ogień poszły śruby i nakrętki. Zdecydowałem się na śruby TR14x3 i nakrętki z poliamidu (sprzedawca z allegro który ma je opisane jako tworzywo konstrukcyjne). Pierwsze wrażenie pozytywne drugie już nie do końca, nakrętka wkręca się na śrubę z dużym oporem, nie wiem czy to normalne bo nie miałem takich nakrętek w ręku ale dzięki temu nie jest wyczuwalny żaden luz. Zakładam że w trakcie pracy pojawi się luz na gwincie i wszystko zacznie pracować gładko i lekko. Kupiłem 8 nakrętek 4 na oś Y i po 2 na X i Z. Śruby są w odcinkach 2x1.2 m na oś Y , 1 m na oś X i 0,6 m na oś Z. Poniżej zdjęcia nakrętek i śrub.
W tym tygodniu na pewno wrzucę moją wizję łożyskowania + kasowania luzu czyli generalnie model obudowy łożysk. Jak czas pozwoli to zaktualizuje projekt maszyny tak żeby pokazać jak ma to wyglądać finalnie.