sterownik mikrokrokowy silnika z dokładnym podziałem kąta.

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

sterownik mikrokrokowy silnika z dokładnym podziałem kąta.

#1

Post napisał: kwarc » 20 lut 2013, 22:00

Witam , zakładam nowy temat .Dotyczy informacji na temat sterowników silnika krokowego z mikrokrokiem ale spełniającego warunek proporcjonalnego podziału kąta przy pracy mikrokrokowej. Dokładniej to poszukuje takiego sterownika .Czyli jeśli mikrokrok ustawiony jest np. na 8 , to każdy z sekwencji mikrokroku wykonuje 1/8 kąta pełnego kroku , jest mi to potrzebne do precyzyjnego pozycjonowania w zakresie pojedyńczych mikronów.Czyli jeŚli ktoś wie gdzie ewentualnie za ile można coś takiego kupić prosze o info .



Tagi:

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#2

Post napisał: markcomp77 » 21 lut 2013, 11:38

są dwie (trzy) drogi do lepszej liniowości podziału kroku:

1) większa liniowość silnika krokowego -- można to rozpoznać po tym, że silnik ma duży rozmiar i mały moment - najbardziej linowe są silniki low-torque (w przeciwieństwie do dominujących na rynku high-torque)

2) linearyzacja nieliniowości silnika przez kompensację charakterystyki mikrokroku w sterowniku silnika (trudne do znalezienia)

3) stepper-servo-set - czyli silnik krokowy z enkoderem (zazwyczaj 1000 prążków - rozdzielczość 4000 punktów/obrót) + sterownik krokowca obsługujący silnik w zamkniętej przez enkoder pętli...
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#3

Post napisał: triera » 21 lut 2013, 12:49

Co da najlepszy nawet sterownik, kiedy sam silnik krokowy
ma niekumulatywny błąd pozycjonowania w zakresie 3-5%.

Tanich silników pewnie nikt nie badał,
wszyscy biorą deklaracje producenta na wiarę.

Pomóc może zastosowanie silnika np. 400kroków/obrót,
jednak nadal jest to dopiero początek łańcucha napędowego.

Niezbędny będzie (przypuszczam) optyczny enkoder liniowy
a może nawet interferometr.


chrobot
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 30
Rejestracja: 13 lis 2006, 23:37
Lokalizacja: polska

#4

Post napisał: chrobot » 25 lut 2013, 22:09

gdzies widziałem oferte silnika krokowego z enkoderem optyczny , chyba na allegro , tylko jak tym sterowac , zwykłe kontrolery krokowców nie maja wejscia na enkodery

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#5

Post napisał: markcomp77 » 25 lut 2013, 22:28

chrobot pisze: tylko jak tym sterowac , zwykłe kontrolery krokowców nie maja wejscia na enkodery
ale trochę mniej zwykłe sterowniki mają wejście na enkoder ;) <- mam takie i testowałem :)
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm

Awatar użytkownika

Autor tematu
kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

#6

Post napisał: kwarc » 18 mar 2013, 18:57

Dziękuje za odpowiedzi w temacie . Sprawa jak najbardziej aktualna pomimo że mineło troszke czasu od założenia tematu , Na razie kończe budowe mechaniki , jest to maszynka 4 osiowa i ten "problem" dotyczy osi obrotowej na której mają być obrabiane detale o średnicach od 10mm do około 300mm . I o ile z małymi średnicami nie widze problemu to z dużymi tak. chodzi o dokładność zarówno pozycjonowania jak i płynności obrotu.

Zapytałem sie o taki sterownik silników ponieważ kiedyś tam osobiście takowy miaem w rękach i testowałem w maszynie . Było to kilka lat temu i nawet wspominałem o nim przy okazji rozmów na tematy sterowników do silników krokowych . Posiadał on wiele cekawych cech :) Tak przypomne jedną z ciekawszych .... nie posiadał radiatorów a pracował do 6A i 60 V zasilania :) Inną ciekawą jego cechą było to że mikrokroki dzieliły kąt obrotu na te same wartości . Wyróżniała go także wysoka cena :) .
Pomyślałem sobie że czas płynie i zdolni skośnoocy ludzie zaczeli coś takiego produkować . A nie jest to tajemnicą co to było , nie pamiętam modelu ale firma Berger-lahr (mogłem żle napisać nazwe ) .
.....
Rozwiązania typu enkoder do krokowca raczej nie wchodzą w gre , szybciej założe typowe servo .
......
Generalnie to myśle że skończy sie to zakupem u Marcompa sterowniczka z dużym podziałem na mikrokroki i ewentualne nieliniowości skoryguje programowo . A w najgorszej wersji wykonam przekładnie ślimakową do tej osi .
....
Na dziś oś obrotowa jest już wykonana ale bez przekładni napędzającej . Mam możliwość sam napęd rozwiązać na kilka sposobów.

[ Dodano: 2013-03-18, 19:42 ]
triera pisze:Co da najlepszy nawet sterownik, kiedy sam silnik krokowy
ma niekumulatywny błąd pozycjonowania w zakresie 3-5%.

Tanich silników pewnie nikt nie badał,
wszyscy biorą deklaracje producenta na wiarę.

Pomóc może zastosowanie silnika np. 400kroków/obrót,
jednak nadal jest to dopiero początek łańcucha napędowego.

Niezbędny będzie (przypuszczam) optyczny enkoder liniowy
a może nawet interferometr.
Rozumiem twoją wypowiedz ale zapytam czy Widziałeś profesjonalny precyzyjny zespół napędowy z silnikiem krokowym ? Są takie i to b ez enkoderów itp(z ekoderami też pewnie są ,słyszałem o tym ale osobiście nie spotkałem,silnik BLDC jest najprostrzym takim przykładem :razz: ).

[ Dodano: 2013-03-18, 19:45 ]
"Co da najlepszy nawet sterownik, kiedy sam silnik krokowy
ma niekumulatywny błąd pozycjonowania w zakresie 3-5%."

Do czego odnosisz te 3-5%? i skąd wziołeś te wartości ? Tak z ciekawości pytam .

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#7

Post napisał: triera » 19 mar 2013, 01:30

Te wartości (3-5%) są podane z katalogów producentów silników krokowych.

Są jeszcze bipolarne silniki krokowe 0,9st, trójfazowe 1,2st, pięciofazowe 0,72st.
oraz hybrydowe - dostępne choćby w sklepie sponsora forum,
w cenie jak dla mnie nieodstraszającej.
(zestaw silnik krokowy z enkoderem np. 1000linii + odpowiedni sterownik)


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#8

Post napisał: Dudi1203 » 21 mar 2013, 15:35

triera, niby cena nie odstrasza ale wiem gdzie kupic nowe serwa 400W w cenie 1500zł netto/komplet (driver, silnik, okablowanie) wiec różnica jest na prawde minimalna. No i zasilanie bezpośrednio 230V, nie trzeba zasilacza.

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#9

Post napisał: triera » 21 mar 2013, 17:39

Przypuszczam, że DC?
Jeśli AC to cena rzeczywiście świetna.

Awatar użytkownika

Autor tematu
kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

#10

Post napisał: kwarc » 21 mar 2013, 21:10

triera - dziekuje za informacje , przejrze uważniej oferte .
....
Dziś uruchomiem mechanicznie ostatnią z osi liniowych , pozostała mi tylko ta oś obrotowa . Plan wygląda tak , złożyć napęd osi obrotowej na tym co mam czyli silnik krokowy plus sterownik z mikrokrokami , napęd pasek HD , posprawdzać co sie da tzn. luzy oraz liniowość napędu , dokonać prób obróbki i na tej podstawie podjąć decyzje w którą strone iść .Czy silnik krokowy czy tez servo . Za krokowym przemawia miedzy innymi duży moment trzymający ( mocowanie materiału ) za serwem łatwość osiągniecia wysokiej rozdzielczości .

[ Dodano: 2013-03-21, 21:21 ]
PS w sumie nie potrzebuje ani dużego momentu napędowego podczas obróbki ani też jakiś większych prędkości obrotowych , najważniejszy czynnik to uzyskanie wysokiego podziału oraz płynności obrotu , przykładowo przy 300mm średnicy materiału krok na poziomie około 0.002-0.005mm na obwodzie .
Zdaje sobie sprawe że sprawdzonym i pewnym rozwiązaniem jest dobrej jakości przekładnia ślimakowa jednak to są koszta a dysponuje mocno ograniczonymi środkami finansowymi , ratuje mnie dostęp do obrabiarek ale nigdy wcześniej nie wykonywałem osobiście takiej przekładni .Pozatym uważam że to jest niepotrzebne , potrzebuje momentu napędowego na tych 300mm średnicy rzędu 5-10 kG max .

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”