COMAXIM CAM


Autor tematu
ksitau
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 66
Rejestracja: 11 mar 2005, 21:31
Lokalizacja: Warszawa

COMAXIM CAM

#1

Post napisał: ksitau » 07 sty 2007, 18:21

Ktoś chce darmowego, prawdziwego CAMa? To może się przyłączy do projektu:
www.comaxim.com

:-)



Tagi:


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#2

Post napisał: olo_3 » 08 sty 2007, 17:31

po angielsku, to chyba nie chcemy
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.

Awatar użytkownika

kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

#3

Post napisał: kwarc » 08 sty 2007, 18:04

chetnie bym to zrobil ale jestem zielony w pisaniu programow na pecety znam sie tylko na automatyce i umiem zaprogramowac jekies choler... pare mikroprockow . pozdrawiam .kwarc


Autor tematu
ksitau
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 66
Rejestracja: 11 mar 2005, 21:31
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: ksitau » 08 sty 2007, 20:53

Angielski - no sporo się natrudziłem żeby napisać to w tym obcym nam języku.:-) Ale jak się zepnę, to i mogę przygotować też polską wersję.

kwarc->jak już umiesz programować procki, to nie będzie to skomplikowane dla Ciebie. Musiałbyś jednak trochę posiedzieć aby "zaczajić" z czym i jak się je programowanie obiektowe. W VB to nie jest jakoś specjalnie skomplikowane.

Najtrudniejsze od strony algorytmów silnika rzeczy już niemal zrobiłem. Zostało przetestowanie i zaprogramowanie całej reszty rzeczy prostszych których jeszcze nie zrobiłem. :-)

Zachęcam, ściągnijcie sobie źródła dla GAMBASA, może ktoś na początek już je też zportuje do VB .NET.

Fajnie by było żeby informacja o tym projekcie poszła też w świat, żeby na innych forach związanych z tematyką CAD CAM i CNC pojawiła się wzmianka o tym projekcie. Jeśli jesteście zarejestrowani na innych forach lub macie kontakty w zainteresowanym "półświadku" ;-) to przekażcie tą nowinę.

Nie wiem jak Wam, ale mi bardzo brakuje takiego alternatywnego darmowego CAMa, który potrafiłby generować G-Code'y z modeli trójwymiarowych. Dlatego zachęcam do jakiegokolwiek wsparcia.

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#5

Post napisał: bartuss1 » 08 sty 2007, 21:52

ksitau pisze:Nie wiem jak Wam, ale mi bardzo brakuje takiego alternatywnego darmowego CAMa, który potrafiłby generować G-Code'y z modeli trójwymiarowych. Dlatego zachęcam do jakiegokolwiek wsparcia.
cos tu namieszałeś, nie spotkałem jeszcze CAMa który generowałby program na bazie geometrii.
chodzi chyba raczej o sparametryzowanie obróbki do pewnego modelu, tak aby wzrokowo dalo się sprawdzić poprawnośc obróbki - włącznie z zachowaniem ekwidystansy toru narzedzia względem przedmiotu obrabianego przy trudniejszych powierzchniach np Coonsa, łączeniu powierzchni obrabianych z kontrolnymi, itp itd, to niestety duzo pracy i potem sie to wrzuca na postprocesor i gotowe.
powyższa paplanina to wierzchołek góry lodowej na temat co taki darmowy CAM umiec powinien ...
mój ulubiony CAM to MasterCam - bardziej zaawansowany niż np EdgeCAM

a to ze po angielsku to chyba nic nadzwyczajnego, podobno dzieci w przedszkolu już sie ucza anglika, chociaz jest tendencja do powrotu rosyjskiego, nu zajec, pagadi :P
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
ksitau
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 66
Rejestracja: 11 mar 2005, 21:31
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: ksitau » 08 sty 2007, 22:39

A ja mówię o triangulyzacji dowolnych dwóch obiektów i metodzie wyznaczającej długość niekolizyjnego wektora przemieszczenia się jednego obiektu względem drugiego wzdłuż np osi Z. Przy czym jednym obiektem może być dowolne narzędzie (jego trójwymiarowy model), a drugim element do wykonania. Za to nie mówię jeszcze o optymalizacji toru narzędzia. Na początek zależy mi/nam na możliwie wiernym odwzorowaniu w materiale zaprojektowanych powierzchni.

Tłumacząc to na język ludzki ;-) Metoda (czyli element programu w programowaniu obiektowym) mówi jak głęboko można wjechać z narzędziem o danym kształcie w dany materiał tak aby nie zebrać go ani tyci więcej niż potrzeba.

Domyślam się że użycie powyższej motody nie będzie najbardziej efektywnym sposobem obrabiania powierzchni z uwzględnieniem kształtu narzędzia (im bardziej skomplikowane powierzchnie i im większą precyzję wybierzemy tym dłużej nasz komputerek będzie pracować nad tym aby zrobić nam G-Code). Ale za to metoda jest całkiem prosta, dająca możliwość osiągnięcia dowolnej precyzji i mająca duży potencjał rozwojowy. A od czegoś przecież trzeba zacząć!

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#7

Post napisał: bartuss1 » 09 sty 2007, 08:58

no to jazda :)
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
ksitau
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 66
Rejestracja: 11 mar 2005, 21:31
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: ksitau » 09 sty 2007, 21:38

Przy okazji poszukiwań ludzi natrafiłem na dwóch bardzo sympatycznych gości, opracowali całkiem zaawansowane narzędzie, ale niestety komercyjne. Za to duży plus dla nich za to że udostępnili jego webową wersję za free! :-) Poniżej adres CAMa webowego: :-)

http://www.freesteel.co.uk/cgi-bin/adaptiverough.py

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9

Post napisał: Piotr Rakowski » 14 mar 2007, 00:06

Twojametoda w założeniach jest dobra - w sensie algorytmu, ale w sensie praktycznym chybiona. Zobacz, jak pracują CAMy. Jak dotąd nie znam takiego, który pracuje z modelem nie-powierchniowym (geometrycznym) - to co mówił bartuss1. Oczywiście da się, ale ilość obliczeń jest niewspółmierna do tych, jakie są wykonywane na powierchniach ciągłych. Zwróć uwagę, że każda krzywa powierzchniowa powinna być aproksymowana.

Większość CAMów pracuje w systemie zwanym RAW (warstwicowym) lub na podstawie przekrojów poprzecznych i wzdłużnych. Poprostu bryłę "kroi się na plasterki", a krzywe w ten sposób utworzone offsetuje się o wektor związany z parametrami narzędzia.

Sprubuj udostępnić swoje algorytmy w postaci dll'ki - popracujemy z nimi, zobaczymy co wyjdzie.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”