silnik krokowy 5,5A

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.
Awatar użytkownika

Autor tematu
wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

silnik krokowy 5,5A

#1

Post napisał: wood carver » 05 sty 2007, 19:17

Panowie, mam dylemat i chciałem zasięgnąc porady kogoś bardziej doświadczonego. Mianowicie zamierzam kupic silnik krokowy 4,5 Nm, któy pracuje przy prądzie 5,5 A. Czy ktoś z was potrafi określic ( może się z tym zestknął) jaki będzie spadek momentu przy obniżśeniu pr.adu do 5A. Czy moment spadnie e niedużym stopniu, czy może jego spadek będzie nieproporcjonalnie welki. Wiem , że to pytanie troche z kosmosu, bo trzebaby zna dokładnie specyfikacje silnika, wykres zależności momentu itd...

2 pytanie odnośnie sterownika smc 116 z wobitu. Mianowicie to stosunkowo tani sterownik ( 400pln brutto) max 6.7 A..1/8 kroku. I wszystko byłoby pieknie ( poza tym ze trzeba obniżyc prąd sygnału z lpt, sterownik dziła w zakresie 5-20 mA -enable, ale to nie problem)
problem jest w tym ze taktuje max 10kH...i co z tego ze ma podział do 1/8 kroku, jak przy tej rozdzielczości można uzyska niewielkie prędkosci ( jak dla mnie..zaledwie 6 obrotu na sekunde)

czy gra warta świeczki...
3. Czy mając silnik o mocy 4.5 Nm już nie mówie o 8Nm w ogóle przejmowa się mikrokrokami- podejrzewam ze taki silnik przy pełnym kroku rozwija już spore prędkosci co dopiero przy półkroku?! więc może nie inwestowac w sterownik 1/8?!?! bo przy tych momentach mocy będzie bardzo dużo i prędkości będą już "konkretne" nawet na pełnym kroku?!?!
4. Co myślicie o tych Chińskich silnika a allegro 4.5 i 8.5 Nm, które sprzewdaje Pan PiotrJub????

acha...i prosze o odpowiedzi w kolejniości zadawnych pytań...dzięki



Tagi:

Awatar użytkownika

kot1979
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 533
Rejestracja: 05 lip 2006, 09:01
Lokalizacja: Sulejowek
Kontakt:

#2

Post napisał: kot1979 » 05 sty 2007, 21:34

spadek momentu do pradu ponoc jest liniowy. Kiedys tez o to pytalem i tak mi wiele osob juz mowilo:)
Nauczycielem wszystkiego jest praktyka.
www.galerianastrojow.pl

Awatar użytkownika

arizon
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 275
Rejestracja: 11 mar 2006, 06:08
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

#3

Post napisał: arizon » 05 sty 2007, 21:44

Witam
Ad 3
Sterowanie mikrokrokowe likwiduje rezonanse powstające przy małych obrotach. Jak masz silnik o momencie 8Nm który kręci się z prędkością < 30obr/min to maszyna na pełnym kroku będzie wpadać w okropne wibracje a szczególnie jeśli masz dużą masę stołu(bramy) i śrubę o dużym skoku. Generalnie bardzo dobrze jest mieć mikrokrok a podział 1/8 jest wystarczający (przynajmniej dla mnie).

Ad 4
A propos silników chińskich to odradzam lepiej kupić o mniejszych momentach ale japońskie np też kolegi PjotrJub 3Nm Sanyo Denki. Gwarantuję że będziesz bardziej zadowolony.

Pozdrawiam
"Skąd mam wiedzieć co to jest ja to tylko zbudowałem"
www.serwotech.pl


guchy
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 107
Rejestracja: 04 lip 2004, 22:51
Lokalizacja: Kielce

#4

Post napisał: guchy » 05 sty 2007, 23:03

AD.1 Spadek mocy silnika napewno będzie z 5,5A na 5A raczej duży nie powinien być około 4Nm powinno zostać w nim mocy jeśli dobrze licze.

AD.2 Co do tego sterownika z wobitu nie miałem styczności z nim więc nic nie powiem na jego temat cena tylko mi się podoba 400zł :)

AD.3 Popieram wszystko co przedemną kolega napisał i dodam że prędkośc raczej nie wzrasta silnika wraz ze wzrostem mikrokroku tylko wzrasta krok czyli dokładność oczywiście dokładność wzrasta do pownego momentu np.1/32,1/64 zależy od wykonania silnika od jego konstrukcji,firmy itp.Prędkość silnika zwiększamy napięciem podawanym do draiwera który przekazuje na silnik oczywiście w granicach bezpiecznych napięć dla sterownika npwjednym sterowniku jest max 50v a w drugim 80V .

Ad.4 Ja zakupiłem jeden silnik chiński o momencie 8,5 Nm chce go zastosować do poruszania bramy jak będzie mieć w żeczywistości około 7 Nm to i tak będzie dość silny minusem tak dużych silników jest zastosowanie dość silnego draiwera a co za tym idzie cena jest wyższa .Silnik testowałem narazie "na sucho" (to znaczy jeszcze nie mocowałem do śruby)z półrokiem i mikrokrokmi i oczywiście trzeba np. w Turbocnc ustawiać częstotliwość w zależności od ustawionego mikrokroku żeby tą bestie 8,5Nm zatrzymać ręką trzeba ustawić prawie prędkośc maksymalną który uzyska silnik
Mam też silnik japoński 3Nm ale jeszcze go nie testowałem.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Autor tematu
wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#5

Post napisał: wood carver » 09 lut 2007, 18:54

ja mam prostą filozofie....

potrzebuje minimum 3Nm....sanyo 3Nm w połlączeniu szeregowym na 4,2 A mnie nie satysfakcjonuje ( wydedukowałem z wykresó zależnosci Nm od prędkosći)....natomiast w połłczeniu równoległym ten ailnik ma bardzo dobre \osiągi, ale co z tego skoro potrzebuje tenczas 5,5A, ..dodam ze kosztuje o 50 zeta drozej niż chiński 4,5Nm

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”