Dobór parametrów skrawania, płytek

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Mateusz_prz
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 16
Rejestracja: 09 sty 2013, 21:37
Lokalizacja: Rzeszów/Jarosław

Dobór parametrów skrawania, płytek

#1

Post napisał: Mateusz_prz » 04 lut 2013, 22:38

Witam
Mam za zadanie dobrać m.in. parametry skrawania, płytki dla wałka obrabianego na tokarce Haas GT10. Proszę o ocene moich dokonać i ewentualne wskazówki. Generalnie stawiam pierwsze kroki w tym temacie, wszystko robiłem w oparciu o katalogi i kalkulator Sandvika dostepne na ich stronie internetowej. Dokonałem poniższego wyboru a mimo to zawsze cos wyczytam w tych katologach albo jakis poradnikach co pasowałoby uwzględnić. Generalnie jestem perfekcjonistą i z tego powodu mam mała nerwice natręctw i cały czas wracam do tego bo moze byc lepiej albo czegos nie uwzględniłem....

Mój rysunek http://zapodaj.net/4f34b2645dd46.png.html
Podobierane parametry:
http://zapodaj.net/30d8921c2e554.jpg.html


Chce wiedziec czy podobierałem dobre wielkości płytek dla zgrubnej i wykańczającej wybrałem takie sam 12 czy powinny byc inne?
Lepiej brac oprawki z chwytem tradycyjnym czy Capto?
Powinienem pisać w kartach obróbka kształtująca czy wykańczająca?
Do obróbki zgrubnej moga byc Płytki średnie czy musze wybrać do obróbki zgrubnej
Głębokości skrawania wybierałen na podstawie http://zapodaj.net/6a8bcdbe4f0c6.jpg.html. dlatego przyjelem dla zgrubnej plytki średnie



Tagi:


wawer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 347
Rejestracja: 30 kwie 2007, 14:29
Lokalizacja: Wawa

#2

Post napisał: wawer » 04 lut 2013, 23:59

Witam kolegę,

na początek czy parametry do obróbki zgrubnej nie są zbyt wysokie jak na GT10?
ap=4 i f=.3?
GT 10 nie jest aż tak sztywną maszyną
Ja używam innych narzędzi także nie wiem co to są za płytki ale jak ja bym toczył to :
do obróbki zgrubnej i planowania czoła płytka z promieniem 0.8 i łamaczem wióra
do obróbki wykańczającej płytka typu V z promieniem 0.4
a do gwintu musisz sam dobrać z odpowiednim skokiem

Lepiej brac oprawki z chwytem tradycyjnym czy Capto?



Jeżeli chodzi o mocowanie to Capto jest lepszym rozwiązaniem i drozszym
Powinienem pisać w kartach obróbka kształtująca czy wykańczająca?

w kartach powinieneś pisać obróbka wykańczająca
Do obróbki zgrubnej moga byc Płytki średnie czy musze wybrać do obróbki zgrubnej
Płytki średnie nadają się także do obróbki zgrubnej.
Ja natomiast staram się dobierać narzędzia do ich przeznaczenia

pozdrawiam
Jeżeli uważasz że pomogłem kliknij :)

Pomagam w frezarkach HAAS
Tokarkach HAAS
Drutówkach MITSUBISHI
DRUTÓWKACH ACCUTEX
Świadczę usługi Obróbka skrawaniem, frezowanie, toczenie cięcie WEDM


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#3

Post napisał: Majster70 » 05 lut 2013, 08:17

Podcięcie Φ25 może być trudne do wykonania w 6 klasie tolerancji, chociażby z powodu trudności w zmierzeniu tego wymiaru...
Nie znam tej maszyny, ale jeżeli jest delikatna, to ap w obróbce czoła i zgrubnej warto zmniejszyć np o połowę. Generalnie, prędkości skrawania Vc też do pierwszego ustawienia zmniejszyłbym o połowę, a potem, na maszynie podkręcałbym parametry przy następnych sztukach. To prostsze i bezpieczniejsze rozwiązanie, szczególnie jak obrabiarka jest dla ciebie nowością.
Do obróbki wykańczającej zostawiłbym mniejszy naddatek, ap 0,25-0,5mm, sprawdź, czy posuw 0,2 zapewni ci wymagane Ra. Ogólnie do obróbek wykańczających używam posuwu 0,05-0,1 mm/obr.
Generalna zasada: producentom zależy na jak najszybszym zużyciu (czyli twoich jak największych zakupach) płytek, stąd podawane są dosyć wyśrubowane parametry pracy, szczególnie Vc. Do testów i pokazów używane są najczęściej bardzo sztywne, drogie i nowe obrabiarki, obrabiane detale dobrane są takie, które można sztywno zamocować i obrabiać w idealnych warunkach, użyte materiały są dobrze skrawalne itd, itp. Jak pogrzebiesz dokładnie w katalogach, to znajdziesz małymi literkami napisane, że dla zalecanych warunków pracy producent gwarantuje żywotność krawędzi płytki na ok. 12-15minut pracy. Potem płytka nie musi trzymać wymiarów. Praca z max. parametrami generuje duże obciążenia zużywające nadmiernie delikatniejsze konstrukcje i wymaga dużej czujności operatora/tokarza. Standardowo obniżam je o ok. 30%.
Oprawki Capto są mnie więcej 2x droższe od VDI.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7984
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#4

Post napisał: WZÓR » 05 lut 2013, 11:19

wawer pisze:Witam kolegę,

na początek czy parametry do obróbki zgrubnej nie są zbyt wysokie jak na GT10?
ap=4 i f=.3?
GT 10 nie jest aż tak sztywną maszyną...
Także zwracałem koledze @Mateusz_prz na to uwagę , ale jak widać ..... nie słucha. :smile:

:arrow: https://www.cnc.info.pl/topics44/progra ... t43191.htm
WZÓR pisze: P.S.
...
G71 P10 Q120 U0.5 W0.5 D4 F0.3
...
D4 ...... hmm , hmm - nie za ostro jedziesz? :smile:

Mariusz.
Mateusz_prz pisze:.... wszystko robiłem w oparciu o katalogi i kalkulator Sandvika dostepne na ich stronie internetowej. Dokonałem poniższego wyboru a mimo to zawsze cos wyczytam w tych katologach albo jakis poradnikach co pasowałoby uwzględnić. Generalnie jestem perfekcjonistą i z tego powodu mam mała nerwice natręctw i cały czas wracam do tego bo moze byc lepiej albo czegos nie uwzględniłem....
Dokonałeś obliczeń w oparciu o katalogi i kalkulator Sandvika - nie zakwestionuję tych danych , ale nie uwzględniłeś przy tym dwóch ważnych rzeczy ;
1. Sztywności maszyny.
2. Obciążenia wrzeciona w trakcie obróbki na tych parametrach.

Jeśli chodzi o obciążenie wrzeciona ..... jak jego wartość przekroczy 100% i pasek zielony zmieni się na żółty , to taka maszyna długo nie popracuje.

http://zapodaj.net/81d5f35b4b374.jpg.html

Ja ustawiłbym tak*;
1. Toczenie powierzchni czołowej Vc120 , F0.1 , ap=1
2. Toczenie zgrubne Vc 120 , F0.2 , ap=2
3. Toczenie wykańczające Vc 180 , F0.1 ÷ 0.15 ap≥ promieniowi płytki noża wykańczaka
4. Podcięcie (rowkowanie) Vc 90÷120 , F0.06÷0.08

--------------
* - parametry takie stosuję (bez szczegółowych obliczeń) na SL-20 Haas.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
Mateusz_prz
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 16
Rejestracja: 09 sty 2013, 21:37
Lokalizacja: Rzeszów/Jarosław

#5

Post napisał: Mateusz_prz » 05 lut 2013, 13:53

Dziekuje za odpowiedzi
Zwrociliście mi uwage na wiele rzeczy
Faktycznie podobierałem parametry maksymalne nie zwracając uwagi na sztywnośc i moc obrabiarki Haas Gt10 jest bardzo mała obrabiarką
Teraz dopiero zauważyłem w kalkulatorze Sandvika ze z tymi parametrami przkroczylem nie raz moc obrabiarki czy obciarzenie wrzeciona

Wykorzystanie narzedzi jest jak widze dużo bardziej zlozonym problemem :roll: Majster70 ma racje w końcu producentowi zalezy na wykorzystaniu jego plytek i zakupieniu kolejnych


wawer napisał/a:
na początek czy parametry do obróbki zgrubnej nie są zbyt wysokie jak na GT10?
ap=4 i f=.3?
GT 10 nie jest aż tak sztywną maszyną

WZÓR napisał/a:
...Także zwracałem koledze @Mateusz_prz na to uwagę , ale jak widać ..... nie słucha...
Sorry trzymałem sie kurczowo dobranych suchych parametrów uznałem dane z katalogu za świete.... :mrgreen:


Generalnie przjełem dla tego wałka stal konstrukcyjna wyższej jakości ogólnego przeznaczenia C45. Półfabrykat chcę dostac w stanie normalizowanym 200HB
I tutaj moje pytanie bo w PT po obrobce skrawanie planuje na koniec ulepszanie cieplne i jaką wtedy moge uzyskac twardosć dla tej stali Jaką twardośc przyjąc po ulepszaniu cieplnym lub gdzie to znaleźć????
Tak samo dla tuleji o troche wiekszych gabarytach półfabrykat fi120x103 przyjełem stal C40 normalizowaną 180HB. I po ulepszaniu cieplnym jaka twardośc przyjąć????


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#6

Post napisał: Majster70 » 05 lut 2013, 15:13

Generalnie stal C45 nie jest przeznaczona do obróbki cieplnej, tak jak np 40H(stare oznaczenia). Ulepszanie jej to troszeczkę loteria, ulepszałem ją do 40HRc i "prawie zawsze" było dobrze. Przy skomplikowanych kształtach musisz się liczyć z większymi odkształceniami czy w skrajnych przypadkach pęknięciami, tu dużo zależy od zakładu hartowniczego. Rozważ, czy nie taniej i prościej wyjdzie kupić np 40HM(~42CrMo4) od razu ulepszoną w hucie. Jeżeli starczy ci np 30HRc, to różnice w obróbce są nieduże, używasz tych samych płytek i ustawień.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”