Gdzie i kto się tym będzie "opiekował"?blue_17 pisze:A w Krakowie też coś takiego powstanie
Gdzie znalazłeś na ten temat informacje? AGH? PK?
Pozdrawiam, skoczek
Gdzie i kto się tym będzie "opiekował"?blue_17 pisze:A w Krakowie też coś takiego powstanie
Wygląda na to, że przeszkolenie BHP to obowiązek zarówno dla opiekunów Fab-Labu, jak i dla każdego uczestnika z osobna. Z wypadkami przy pracy należy się liczyć zawsze, i warto sobie wcześniej dupę obić blachą na wszelki wypadek.Kodeks Pracy nakłada już na wszystkich obowiązek przeszkolenia w zakresie BHP i PPOŻ, dotyczy to osób na umowę o pracę, ale także umowę zlecenie, dzieło i na własnej działalności. Brak szkoleń to mandat do 30.000zł i do 3 lat za "kratami" Pracodawca takie szkolenie odbywa co 5 lat, podobnie jak kierownicy. Pracownicy administracji (osoby pracujące z komputerami) co 6 lat. Szkolenie okresowe może się odbyć przez internet.
Oto co mówią przepisy:
art. 220 Kodeksu Karnego
§ 1. Kto, będąc odpowiedzialny za bezpieczeństwo i higienę pracy, nie dopełnia wynikającego stąd obowiązku i przez to naraża pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 3. Nie podlega karze sprawca, który dobrowolnie uchylił grożące niebezpieczeństwo - czyli min. odbył szkolenie i przeszkolił pracowników
KODEKS PRACY Art. 304. § 1. Pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, o których mowa w art. 207 § 2, osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a także osobom prowadzącym w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą.
§ 2. Pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki zajęć odbywanych na terenie zakładu pracy przez studentów i uczniów nie będących jego pracownikami.
§ 3. Obowiązki określone w art. 207 § 2 stosuje się odpowiednio do przedsiębiorców niebędących pracodawcami, organizujących pracę wykonywaną przez osoby fizyczne:
1) na innej podstawie niż stosunek pracy,
2) prowadzące na własny rachunek działalność gospodarczą.
§ 4. W razie prowadzenia prac w miejscu, do którego mają dostęp osoby nie biorące udziału w procesie pracy, pracodawca jest obowiązany zastosować środki niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia tym osobom.