Pierwsze uruchomienie sterownika

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
Maniek_22
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 82
Rejestracja: 03 gru 2006, 17:56
Lokalizacja: Warszawa

Pierwsze uruchomienie sterownika

#1

Post napisał: Maniek_22 » 27 gru 2006, 23:26

Witam
Czy jest roźnica co się najpierw podłączy, czyli np. należy najpierw uruchomic macha, a dopiero później włączyć zasilanie silnika i sterownika lub na odwrót. CZy jest jakaś różnica, bo chyba już sie kiedyś na forum ten wątek przewinął, ale nie moge zlokalizować.
Płytka i zasilacz jest z akcesoria CNC, Sterownik SSK-B03 - 4.2A, 50V,1/128 kroku
Z góry dzieki za pomoc.



Tagi:

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#2

Post napisał: gmaro » 28 gru 2006, 07:41

no ale to chyba nie ma różnicy ... przynajmniej jest tak u mnie .. :wink:
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#3

Post napisał: gaspar » 28 gru 2006, 09:03

Chyba nie ma różnicy, u mnie program poprostu wysyła sygnał na konkretny pin (ENABLE) i wszystko zaczyna żyć. Ale i tak najpierw załączam sterowniki a potem włączam TURBOCNC, ale to raczej z przyzwyczajenia.
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#4

Post napisał: markcomp77 » 28 gru 2006, 10:11

w machu można poświęcić jedeno wyjście portu LPT na wysyłanie sygnału o określonej częstotliwości który uaktywnia... zezwala na przekazywanie sygnałów z komputera do sterownia

linia ta nazywa się w setupie: charge pumpe safety line
płyta główna musi posiadać specjalny układzik aby TO działało...

Obrazek
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5

Post napisał: Piotr Rakowski » 28 gru 2006, 23:10

To jest tak, Panowie: najpierw "powinno się" uruchomić sterownik, a następnie Macha (czy inny program), dlatego że jedną z pierwszych czynności, jakie takie programy robią to zerowanie portu LPT (także wysłanie sygnału Enable - łatwo to sprawdzić). Jeśli więc Wasz sterownik potrafi samoistnie na stan pinu sygnału Enable zareagować - to kolejność włączania nie ma znaczenia. Aczkolwiek nie wiem, czy przypadkiem nie jest tak, że Enable aktywowany jest w niektórych sterownikach stanem niskim, a nie wysokim. Jeśli nie - kolejność powinna być jak podałem.

Pamiętajcie, że po włączeniu komputera wszystkie piny sygnałowe portów LPT (P2-P9) oraz piny funkcyjne typu OUT - P1, P14 są ustawione w stan WYSOKI! Można to łatwo sprawdzić dowolnym programem monitorującym port LPT. Mach i większość programów sterowania po LPT po urchomieniu podaje 0 (stan niski) na piny sygnałowe. Tak więc po uruchomieniu Macha (czy nawet mojego STEP2CNC) macie taką sytuację:

P1, P10-P16 - stan wysoki (1), P2-P9, P17 - stan niski.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”