Budowa 2-osiowego układu sterowania plotera pikującego

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
Krauz
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 76
Rejestracja: 03 paź 2011, 22:40
Lokalizacja: CCH

Budowa 2-osiowego układu sterowania plotera pikującego

#1

Post napisał: Krauz » 26 lis 2012, 19:32

Witam.

W innych tematach pytałem szanownych kolegów o to, jaki sterownik oraz osprzęt zakupić do budowy 2-osiowego układu sterowania plotera pikującego. W końcu zamówiłem większość rzeczy oraz zakupiłem tani zestaw komputerowy który powinien poradzić sobie z programem sterującym. Nim zacznę budowę maszyny, najpierw chce mieć 100% pewności że układ spełni moje oczekiwania. Pozwoliłem sobie założyć nowy wątek celem zbierania rad i rozwiązywania problemów na bieżąco. Mam nadzieję że Panowie mi pomoga. W środę będę miał podstawewe elementy układu także zamieszczę zdjęcia.

Zastanawiam się ciągle nad wyborem oprogramowania. Nigdy wcześniej nie miałem styczności z tego typu rzeczami, co zaznaczam z góry. Czy Mach3 w wersji demo pozwoli na szybką naukę podstaw?



Tagi:


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#2

Post napisał: dziabi3 » 26 lis 2012, 22:53

tak, nawet pozwoli ci popracować na tyle abyś się zdecydował czy go chcesz czy nie
Mach3 + CSMIO = :-) :-) :-)


Autor tematu
Krauz
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 76
Rejestracja: 03 paź 2011, 22:40
Lokalizacja: CCH

#3

Post napisał: Krauz » 28 lis 2012, 22:37

Elektronika miała być dzisiaj ale profi poleciało trochę :/ Będzie jutro, podobno. Póki co w starego poczciwego celerona 3,06Ghz wsadziłem kartę graficzną, trochę ramu i ogólnie wyczyściłem go, dałem pasty, postawiłem system i zainstalowałem Mach 3 1.83.027. Wczytałem przykładowy G-CODE niejaki cross i zacząłem powoli naukę.

Mam jednak problem i nie wiem jak najlepiej go rozwiązać. Potrzebuję wykonać wzór. Założmy kwadrat lub koło, to zupełnie nieistotne, najważniejsze żeby zaczynał się i kończył w tym samym miejscu. Obszar roboczy (fizycznie) to 2300mm x 2300mm. Teraz pytanie : czy mogę np. w autocadzie stworzył rysunek w podziałce 1 : 1, zapisać go jako dxf ... no właśnie i co dalej, jak otrzymał G-CODE który mach zrozumie tak jakbym chciał?

Naturalnie czytałem wiele w internecie ale niestety nie znalazłem odpowiedzi na swoje pytanie.

Awatar użytkownika

RadoslawStalowy
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 5
Posty: 72
Rejestracja: 21 cze 2007, 20:17
Lokalizacja: Wałbrzych

#4

Post napisał: RadoslawStalowy » 23 gru 2012, 21:51

Do macha musisz wczytać program w postaci g-kodu, więc pozostaje konwersja z dxf na g-cod.
A w świecie szwalni jest parę interesujących narzędzi.

Ciekawi mnie projekt ,bo kilka takich przeszedłem ,napisz jaką pikowarkę będziesz napędzal, jaka mechanika (może własna) ,jaka głowica szyjąca, i przede wszystkim jaki planowany posuw max. przy ściegu np.7mm ?

Z doświadczenia powiem,że mach w czystej postaci nie za bardzo nadaje się do tego rozwiązania, obsługa pogubi się na jego ekranie.

Ale dlaczego nie kupić licencji i nie zrobić na przykład tak:)ObrazekObrazek

[ Dodano: 2012-12-23, 22:09 ]
a co do rzeczonego kwadratu.

G0 X0 Y0
G1 X0 Y2300 F(zadana przez ciebie) S(zadana przez ciebie) M03
G1 X2300 Y2300
G1 X2300 Y0
G1 X0 Y0
M30

napisz w np. notatniku zapisz jako plik o twojej nazwie i otwórz w machu .......start i kwadracik wyszyty.Obrazek
Kultura techniczna-to lubię!!

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#5

Post napisał: MlKl » 25 gru 2012, 11:54

Jak już spamujesz forum reklamą swoich rozwiązań komercyjnych, to jeszcze podaj cenę tej swojej nakładki na Macha.

Awatar użytkownika

RadoslawStalowy
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 5
Posty: 72
Rejestracja: 21 cze 2007, 20:17
Lokalizacja: Wałbrzych

#6

Post napisał: RadoslawStalowy » 25 gru 2012, 20:11

Jak będę potrzebował przedstawiciela handlowego to jesteś pierwszy na liście.
Nakładka nie jest na sprzedaż i powstawała w takim momencie w jakim jest kolega Krauze.
I prawdziwej pomocy,tak jak dziś ciężko było z Waszej strony wypatrywać:)
Kultura techniczna-to lubię!!

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#7

Post napisał: MlKl » 25 gru 2012, 21:12

I po co ściemniasz? Masz firmę, albo jestes przedstawicielem firmy, która zajmuje się między innymi przeróbką pikowarek mechanicznych na CNC, masz opracowaną nakładkę na Macha, która pikowarkę obsługuje. Podasz cenę, to autor tematu będzie wiedział, czy odkładać na twoje rozwiązanie, czy szukać tańszej alternatywy.

LinuxCNC pikowarkę obsłuży z marszu, faktycznie jednak interfejs będzie mniej user friendly. Da się go dostosować podobnie, jak Macha - tutaj pytać należy kolegę "micges", który jest członkiem dev-teamu LinuxCNC i jednocześnie udziela się na tym forum. Za darmo tego nie zrobi.

Awatar użytkownika

RadoslawStalowy
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 5
Posty: 72
Rejestracja: 21 cze 2007, 20:17
Lokalizacja: Wałbrzych

#8

Post napisał: RadoslawStalowy » 25 gru 2012, 21:24

Ależ drogi kolego oczywiście,że wykonuje takie usługi i nie po to ślęczałem nad nakładką ,żeby tobie dziś pokazywać jej zdjęcia.
Sęk w tym,że nakładka nie jest produktem na sprzedaż lecz cała usługa ,której w żadnym swoim słowie nie polecałem i nie będę polecał koledze Krauze.
Cenię ludzi podejmujących wyzwania i zawsze starałem się i będę się starał pomóc.
Foto zostało dołączone po to aby kolega zobaczył,że można to zrobić na pewno w sofcie X a nie prawdopodobnie w sofcie Y!
Kultura techniczna-to lubię!!

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#9

Post napisał: MlKl » 25 gru 2012, 21:32

W przypadku człowieka, który nie jest programistą, pokazałeś fatamorganę. On się z tego źródełka tak czy siak nie napije. Zarzucasz nam, że pomagamy zbyt mało - ty nie pomagasz wcale. Ty jedynie pokazujesz, że jak kolegę będzie stać na twoje usługi, to może mieć dobry program do jej obsługi.

A zrobić coś takiego na LinuxCNC się da - po prostu do tej pory nikomu to nie było jeszcze potrzebne. Jak ktoś w końcu zrobi, bedzie dostępne dla wszystkich za darmo, jak cała reszta.

Awatar użytkownika

RadoslawStalowy
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 5
Posty: 72
Rejestracja: 21 cze 2007, 20:17
Lokalizacja: Wałbrzych

#10

Post napisał: RadoslawStalowy » 25 gru 2012, 22:22

I tu kolego leży sedno sprawy.
Jestem człowiekiem,który obsługę komputera zna w stopniu średnim, z biedą dane mi było zakończyć edukację na zawodówce:) a pomimo to udało mi się stworzyć taki użyteczny interfejs do tej operacji po Machem.
Uwierz mi ,że w tym czasie z powodów czysto finansowych prace rozpoczołem od instalacji EMC2 i ubuntu i po dwóch tygodniach poległem.
Nie dlatego,że jestem leniwy lecz dla tego,że aby wprowadzić jakąkolwiek zmianę w tym CAM-ie trzeba mieć dużo wiedzy i doświadczenia z linuxem.
I z tąd ,gdy widzę rady "odpalaj EMC2" na pewno da radę,mam ciarki na plecach.
Dzisiaj staram się uciekać jak najdalej z PC-tami z hali produkcyjnej ale rozumiem sytuację Kolegów zaczynających przygodę i proszę nie wpuszczajcie ich w maliny.
I niestety tu leży wyższość Mach nad EMC2 ,że człowiek średnio zaawansowany ma pole do działania a nie może liczyć na Waszą co tu dużo mówić marną pomoc.
Kultura techniczna-to lubię!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”