Jakie noże oprawkowe polecacie do nacinania gwintów?

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.
Awatar użytkownika

Autor tematu
daras
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 65
Rejestracja: 19 sty 2008, 15:34
Lokalizacja: Swarzędz

Jakie noże oprawkowe polecacie do nacinania gwintów?

#1

Post napisał: daras » 29 paź 2012, 14:30

Witam mam pytanie odnośnie noży do nacinania gwintów. Jak kończyłem szkołę to noże oprawkowe pracowały u mnie w firmie na produkcji. Jeśli chodzi o produkcję to były wygodne, jednak w pracy na tokarce uniwersalnej się niesprawdzały. Bardzo ciężko wchodziły w materiał wiór z nich był ostry i wijący. Osobiście byłem zwolennikiem noży wykonanej ze stali SW dały się dobrze naostrzyć i dawały najlepszą powierzchnię przy użyciu chłodzenia.
Teraz ze względu że wzrok mi się pogorszył nie potrafię już tak dobrze naostrzyć noża do gwintowania jak kiedyś i dlatego chciałbym zakupić noże oprawkowe do gwintowania. Jakie noże oprawkowe polecacie do gwintowania, czy ważna jest też sama oprawka czy raczej zwrócić uwagę na producenta płytek. Czy te noże w ogóle się sprawdzają przy produkcji jednostkowej, czy można równie dobrze gwintować nimi w aluminium.
Za pomoc z góry dziękuję. :grin:



Tagi:


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#2

Post napisał: Majster70 » 30 paź 2012, 07:54

No najlepiej jak byś przetestował noże i płytki, ale możesz mieć problemy z przekonaniem handlowca do prób, generalnie płytki do gwintowania są dość drogie. Miałeś problemy z nożami składanymi do gwintowania bo wymagają one bardzo sztywnych obrabiarek. Sztywna obrabiarka + "tępa" płytka = duża wydajność i żywotność narzędzia, bo przecież im ostrzejsza krawędź skrawająca to nóż pracuje łagodniej ale i krócej. Takie "tępe"noże generują duże opory przy skrawaniu, szczególnie przy ostatnich przejściach przy gwintowaniu dużych skoków. Niestety takie podejście nie sprawdza się w przypadku starszych obrabiarek z luzami, drgania wykruszają płytkę. Ostatnio słyszałem, że bodajże firma WNT wypuszcza narzędzia zoptymalizowane do generowania mniejszych oporów skrawania, właśnie do pracy na dużym wysięgu lub na starszych obrabiarkach, kosztem wydajności. Ale przy jednostkowej produkcji wydajność nie ma takiego znaczenia.


absynt_
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 139
Rejestracja: 04 paź 2010, 22:38
Lokalizacja: Jarosław Łaziska G

#3

Post napisał: absynt_ » 30 paź 2012, 16:17

Używam też noży oprawkowych ale chętniej tradycyjnych. Jeżeli tylko majsterkujesz to szkoda kasy na pytki. Majster70 bardzo dobrze to wytłumaczył. Kupiłem takie coś: http://allegro.pl/naglowna-lupa-z-oswie ... 99996.html Jak na razie pomaga.

Awatar użytkownika

Autor tematu
daras
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 65
Rejestracja: 19 sty 2008, 15:34
Lokalizacja: Swarzędz

#4

Post napisał: daras » 30 paź 2012, 19:35

Dzięki za odpowiedzi, a okularki bajer, zaraz sobie je kupię.


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#5

Post napisał: dziabi3 » 31 paź 2012, 01:43

kolego poszukaj troszkę bo niedawno w tym dziale był temat z konkretną odpowiedzią
Mach3 + CSMIO = :-) :-) :-)


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#6

Post napisał: Majster70 » 31 paź 2012, 11:45

Tak mi jeszcze przyszło do głowy, że mógłbyś spróbować zorientować się o płytki ze zwykłego HSS. W katalogu Seco których noży używam mam takie płytki do zwykłego toczenia, musiałbym sprawdzić czy są i do gwintowania.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”