Literatura CNC, kurs

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
thomazz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 26 lis 2011, 10:45
Lokalizacja: Bytom

Literatura CNC, kurs

#1

Post napisał: thomazz » 15 lip 2012, 19:11

Witam.

Mam zamiar zrobić kurs operatora i programisty CNC.

Mam 2 pytania:

1. Czy miał ktoś styczność z tą pozycją i może ją polecić : Obsługa i programowanie obrabiarek CNC Podręcznik operatora - W.Habrat

Może macie inne propozycje godnych polecenia książek na temat obrabiarek CNC ?

2. Możecie polecić dobry ośrodek w województwie śląskim w którym można zrobić taki kurs?
Znalazłem sporo pozytywnych opinii o ośrodku w Sosnowcu – Kador.

http://www.kador.sosnowiec.pl/


Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

easy2002
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1998
Rejestracja: 27 lis 2004, 19:40
Lokalizacja: Gniew
Kontakt:

#2

Post napisał: easy2002 » 15 lip 2012, 20:41

Witam
Polecam :

Poz. 1
PROGRAMOWANIE OBRABIAREK STEROWANYCH NUMERYCZNIE
autor: Jan KOSMOL
Wydawnictwo Politechniki Śląskiej
rok wydania: 2007 (wydanie II poprawione i rozszerzone)
liczba stron: 320
format: B5
oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7335-388-6
Cena ~35 zł

Poz. 2
PROGRAMOWANIE OBRABIAREK NC/CNC
autor: Grzesik Wit, Niesłony Piotr, Bartoszuk Marian
WNT
ISBN: 978-83-204-3452-1
2008, wyd. 1 (dodruk)
Cena ~ 35 zł

Poz. 3
OBSŁUGA I PROGRAMOWANIE OBRABIAREK CNC PODRĘCZNIK OPERATORA + CD
autor: WITOLD HABRAT
Wydawnictwo - KABE
Rok - 2007
Stron - 380 + CD
Oprawa - MIĘKKA LAKIEROWANA
Format - A5
Cena ~50 zł

Poz. 4
OBRABIARKI STEROWANE NUMERYCZNIE
Autor: Honczarenko Jerzy,
rok wydania 2008,
format B5, oprawa miękka, s. 544, rys. 370, tab. 39,
Cena ~45 zł

Poz. 5
NX CAM. PROGRAMOWANIE ŚCIEŻEK DLA OBRABIAREK CNC
Autor: Krzysztof Augustyn
Stron: 384
Format: 168x237
Oprawa: miękka
Książka zawiera DVD-ROM
Cena ~ 60 zł

:cool:
... z poważaniem ....pozdrawiam --- Doceń to że, poświęciłem Ci trochę czasu !!! wciśnij "pomógł" to nic nie kosztuje ;-) ---
Moja pierwsza i druga maszynka a trzecia w fazie testu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2281


Autor tematu
thomazz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 26 lis 2011, 10:45
Lokalizacja: Bytom

#3

Post napisał: thomazz » 16 lip 2012, 12:18

Dziękuje Ci bardzo za taki opis książek;) Zacznę od Kosmola i Habrata, biorę się za naukę ;)


vipCNC
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 26
Rejestracja: 12 lis 2008, 10:48
Lokalizacja: Katowice

Re: Literatura CNC, kurs

#4

Post napisał: vipCNC » 23 wrz 2012, 08:55



jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5372
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#5

Post napisał: jasiu... » 23 wrz 2012, 16:14

Po pierwsze, zamiast książek ja polecam, w zależności od tego, w jakim systemie chcesz pracować, bezpośrednie zapoznanie się z instrukcją danej obrabiarki, szczególnie z pozycją zatytułowaną "programowanie" i "podręcznik operatora". Oprócz tego nieśmiertelny Grzegorz Nikiel z pozycją: Programowanie obrabiarek CNC na przykładzie układu sterowania Sinumerik 810D/840D. Tą ostatnią książkę masz tu: http://cadm.zut.edu.pl/pub/sinumerik/kurs840d.pdf jest lepsza i tańsza (bo za darmo) niż wiele innych książek, a tłumaczy doskonale. Od niej zacznij.

Instrukcję np. Sinumerika ściągniesz choćby tu: http://cadm.zut.edu.pl/pub/sinumerik/in ... dstawy.pdf

Jeśli wybierasz się frezować, to koniecznie przejrzyj np. http://content.heidenhain.de/doku/tnc_g ... 388-P0.pdf oczywiście http://pl.scribd.com/doc/40600649/Heide ... m-otwartym przyda się również.

Co do drugiego pytania, nie umiem ci odpowiedzieć, czy gdziekolwiek są ośrodki, które mógłbym polecić. Pytaj, może dadzą ci namiar na ludzi, którzy po ich kursie dostali pracę, choć ja nie bardzo wierzę, by kurs był autentyczną przepustką do kariery.

Awatar użytkownika

Graphart
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 134
Rejestracja: 19 sie 2012, 17:41
Lokalizacja: Wadowicen

#6

Post napisał: Graphart » 23 wrz 2012, 18:27

Ogarnij ten symulator:

NX CAM.
Produkcja, dystrybucja, masturbacja.

Awatar użytkownika

janale
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 101
Rejestracja: 25 lis 2004, 13:22
Lokalizacja: Bialystok

#7

Post napisał: janale » 24 wrz 2012, 17:00

Witam,
Graphart pisze:Ogarnij ten symulator:
http://www.youtube.com/wa...feature=related
Symulator to nie wszystko to co się świeci i obraca, zwłaszcza w 3D. Ten akurat zasługuje na uwagę z racji 2 cech: duży zbiór oryginalnych sterowań i paneli obrabiarek jak i dobrze rozwiązany sposób wprowadzenia narzędzia do przestrzeni obróbczej, jednak autorzy nie rozwiązali jednego tematu, mianowicie dualizmu wymiarowego wprowadzanych narzędzi. Narzędzie można wprowadzić poprzez formatkę z menu oraz poprzez układ sterowania -> obszar funkcyjny PARAMETER , co wyjaśnia film (komentarze po angielsku, ale tylko taki miałem pod ręką). Przy obu wpisach dane się ...dodają(!). Dlaczego o tym piszę? Początkujący mogą mieć problemy ze zrozumieniem, dlaczego zjazd na punkt referencyjny może zależeć od narzędzi i ich wymiarów - a przecież tak nie jest. W tym symulatorze wszystkie maszyny (z tych przynajmniej, które analizowałem) mają przyrostowy, w odróżnieniu od absolutnego, system pomiarowy i dlatego mają zjazd na punkt referencyjny co stanowi tu pewną atrakcję. Dla precyzji: suporty/głowica wykonają najazd na punkt referencyjny ponownie, jeżeli uprzednio z niego zjadą, nie może tego spowodować różnica we wpisanych parametrach gdziekolwiek (oprócz danych maszynowych o innych, niż dotychczasowe, wartościach współrzędnych punktu referencyjnego), wpisane parametry w odpowiednie miejsca układu sterowania mogą mieć natomiast wpływ na ruch maszyny. Poza tym (cały czas mowa o tym symulatorze) różne układy mają różny stopień/zasób wprowadzonych danych, które je charakteryzują, dotyczy to zwłaszcza danych ustawczych-jednym słowem: kierunek bardzo dobry, ale jeszcze dużo pracy przy rozwoju tego oprogramowania...
Pozdrawiam
Technologia CNC od 1979r.
Programowanie technologiczne
SINUMERIK Operate


kopczas
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 24 wrz 2012, 19:13
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

#8

Post napisał: kopczas » 24 wrz 2012, 19:19

Witam.
Mam pytanie. Ale to nie jest pytanie dotyczące książek związanych z CNC itd. Zaczynam niedługo kurs w firmie "Start CNC" w Dąbrowie G. Czy ktoś może tam ukończył kurs operator - programista CNC? Idę na ten kurs bez jakiejkolwiek wiedzy o CNC i czy da się w pięć dni ogarnąć wiedzę potrzebną, aby móc zostać operatorem CNC w jakiejkolwiek firmie? Czy ktoś miał takie początki i teraz pracuje przy maszynach? Nie wiem czy w dobrym temacie pisze, jak w złym to sorry. Czekam na odpowiedź. Pozdrawiam wszystkich!


dell
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 453
Rejestracja: 23 maja 2007, 06:26
Lokalizacja: znikad

#9

Post napisał: dell » 24 wrz 2012, 22:23

Jesli kurs w dabrowie gorniczej to jest tam taki kurs w abzcebtrum sa oni dobrzy i tez sie mieszcze w dabrowie gorniczej i na ulicy krolowej jadwigi
Znudzila mi sie reklama
Niedlugo pojawi sie nowy chomik :D

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7992
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#10

Post napisał: WZÓR » 24 wrz 2012, 22:37

kopczas pisze:... Idę na ten kurs bez jakiejkolwiek wiedzy o CNC i czy da się w pięć dni ogarnąć wiedzę potrzebną, aby móc zostać operatorem CNC w jakiejkolwiek firmie? ....
Hmm ... będzie ciężko , ale cuda się zdarzają. :smile:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”