Pompy Quantum

Dyskusje dotyczące przecinarek wodnych

Autor tematu
macopolo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 28 sie 2012, 21:47
Lokalizacja: Gdynia-Hamburg

Pompy Quantum

#1

Post napisał: macopolo » 28 sie 2012, 22:17

Witam szanownych forumowiczów,
Pozwalam sobie założyć nowy temat po przeszukaniu forum znalazłem tylko jeden w którym można coś znaleźć na temat tych pomp.
Czeka mnie zakup waterjeta a ponieważ będzie on robił dla mnie a nie na usługi potrzeby mam sprecyzowane szkło i kamień ale czasami metal około 45mm to co poleca mi przedstawiciel i co wyczytałem gdzieniegdzie te pompy dają możliwości regulacji w dolnym zakresie co może być pomocne w cięciu takich materiałów, Kieruje moje pytanie do użytkowników lub ludzi co mają jakieś doświadczenie z takowymi?
Na widelcu mam Rychly Toma z taką pompą i głowicą 3d, ale nie wiem czy ma takie możliwości jak Flow 5-axis ale tego dowiem się na testach.
Mam zamiar użyć połówki rury i wycinać litery i patrzeć na ewentualne odkształcenia.
Użytkowników takich maszyn lub znawców tematu proszę o opinie.
Nie jestem w tych sprawach fachowcem ale po prostu potrzeba firmy zmusza do zakupu, nie chciałbym popełnić błędu bo to zbyt drogie zabawki.
Serdecznie Pozdrawiam


Pozdrawiam

Tagi:


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#2

Post napisał: dance1 » 28 sie 2012, 22:59

flow moge polecic bo juz mamy 2 maszyne i zadnych problemow, ale swoje kosztuje. Wczesniej cms-a i kilka lat tez bez problemu. Wiekszosc waterjetow (w tych czasach) maja mozliwosc przebijania na niskim cisnieniu, przy szkle podstawa. Nasze jety w 80% obrabiaja szklo i obrobka bez mozliwosci przebijania niskim cisnieniem materialu nie wchodzi w gre.
Przed zakupem 2 flow prowadzilismy rozmowy z innymi producentami maszyn znaczy sie z ich PH, niestety ich brak wiedzy nas skutecznie odstraszyl.

W tej chwili sprawdzil bym jeszcze tak bardziej firmy Kimla i Techjet. Podejrzewam ze nastepny w-jet bedzi pochodzil od nich.


www.kimla.pl_
Posty w temacie: 3

#3

Post napisał: www.kimla.pl_ » 29 sie 2012, 00:14

Nooo Kimla to rozumiem :), ale Techjet? Co w tej chińskiej podróbce starego Flowa jest do polecenia?

Ale na poważnie, to kolega pytał o maszyny z pompami zasilanymi serwonapędem.
Pomimo kilkuletnich prób sprzedaży tych maszyn, nikt tego w Polsce nie kupił.
Dlaczego?
Moim zdaniem jest to jeszcze nie sprawdzona technologia, która ma wiele punktów potencjalnie niebezpiecznych z punktu widzenia kosztów ewentualnych napraw.

Po pierwsze producent w Australii.
Po drugie śruba kulowa przenosząca ogromne siły, nikt nie wie ile wytrzyma.
Nie ma żadnych zamieników części więc sprzedawca dyktuje dowolną cenę za części.
No i wyższa cena, za którą nie dostajemy nic w zamian.

Aha i uwaga na bajki, o tym że pompa bierze 12kW prądu z daje ciśnienie 4000bar na dyszy 0.014". Nie licząc strat na pompie musiało by być 2 x tyle. (No chyba że Nobel za perpetum mobile)


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#4

Post napisał: dance1 » 29 sie 2012, 21:26

Panie Kimla ja nie polecam ani Techjeta ani Kimli, napisalem tylko ze w tej chwili lepiej sprawdzil bym ich oferty. Nie mam zadnej z tych maszyn czyli polecac ani nie moge i tez nie bede. O Techjet-cie czesto (ostatnio) slysze dobre opinie czyli za niespelna rok przy zakupie nastepnej maszyny bedzie brany pod uwage.

Sorry za off-top i brak polskich liter, sam sie wsciekam ale tylko do jutra. ;-)

Co do pomp Quantum jeszcze bym poczekal, wiem ze nagrody jakies tam zgarneli, wykresy tez wygladaja na obiecujace, ale tak jak juz bylo napisane, serwis zza swiatow, duzo niewiadomych. Jeszcze w tej chwili bym stawial na sprawdzone pompy. Z czasem kto wie.

macopolo jeszcze tylko pytanie, przemysl czy naprawde glowice 3d potrzebujecie, u nas do szkla i kamienia prawie nigdy, czasami do jakis wynalazkow ale w tym typie produkcji koszt malo oplacalny. Pisze na naszych doswiadczeniach a 3 jety chodza na 3 zmiany.


www.kimla.pl_
Posty w temacie: 3

#5

Post napisał: www.kimla.pl_ » 29 sie 2012, 22:39

Ja sobie żartuję a ty na poważnie. :)

Ale przynajmniej co do pompy Quantum się zgadzamy.
Nie piszę, że jest zła, może sam ją kiedyś zacznę stosować, ale na razie jeszcze poczekam czy się w ogóle przyjmą, ponieważ pompy korbowodowe też miały być przełomem a jak wyszło wszyscy już chyba wiedzą, więc jak to w piosence "Poczekam, popatrzę, zrozumiem więcej i wtedy wreszcie sam włączę się do akcji :)"

Natomiast zniechęcił trochę mnie fakt, że sprzedawca tych pomp pokazywał wykresy, które już na pierwszy rzut oka były wewnętrznie sprzeczne, a po bliższej analizie okazało się, że obrazują sytuację w której moc na wyjściu pompy jest wyższa niż deklarowany pobór mocy z zasilania. Obawiam się, że opisywane zalety mogą być podkolorowane podobnie jak te wykresy.

Poczekamy, zobaczymy.


Autor tematu
macopolo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 28 sie 2012, 21:47
Lokalizacja: Gdynia-Hamburg

#6

Post napisał: macopolo » 29 sie 2012, 22:39

Witam

Ja jednak poszukuje kogoś kto pracował lub pracuje na takich pompach. Taka już moja natura ciekawskiego niedowiarka. Lubie to co nowe innowacyjne ale też nie chcę wtopić tych paru złotych.
Aż ciężko uwierzyć, że w Polsce nikt nie odważył się na zakup takowej.
Nie wykluczam ani firmy Kimla ani Flow ani nawet Techjeta mieszkałem kiedyś w chinach i wiem, że mogą zrobić coś dobrego ale to musi kosztować ( to my sami zmuszamy chińczyków do seryjnej produkcji badziewia byle taniej, wielkie firmy renomowane chcą za grosze produkować i tanio sprzedawać no i co za tym idzie JAKOŚĆ). Chłopaki firmę mają o przysłowiowy rzut beretem od mojego polskiego lokum w Gdyni Orłowie dają dobre pompy i idą w górę z roku na rok.
Co do mocy to w cuda nie wierze ale nie pomijał bym tu sprawności pompy i układu.
Sprawność niestety zależy od najgorszej. (straty chłodzenia, tarcia itp)
A pompy są tak różne serwosilnik kontra pompa multiplikatorowa.
Porównując te same parametry na głowicy nie koniecznie trzeba dostarczyć taką samą moc, na pewno moc na głowicy nie może być większa niż moc dostarczona bo to wbrew fizyce.
Ale moc dostarczona rozkłada się na wiele składowych (wykres sankeya)
Moja żona jeździ Suzuki grand Vitarą 2 litry benzyna o mocy 150KM i pali 13litrów osiągi to katastrofa przyspieszenie do 100 to infinity. Ja mam Q5 3Tdi spalam 9 i przyspieszam do 100 6,5s i mocy mam 240KM. Biorąc pod uwagę za moc dostarczona kaloryczność paliwa, 13 litrów kontra 9 diesla i co w zamian dostajemy, logiki brak a jednak tak jest nowoczesna konstrukcja zminimalizowane straty itp.
Spierać się nie będę za krótki na to jestem.
TECHNI jakieś tam badania robi i coś tam próbuje udowodnić czy to prawda to już inne zagadnienie ale tak w żywe oczy kłamać nie można bo to karalne.
Wykresy mają fajne i recenzie użytkowników na forach zachodnich jak to się kiedyś mówiło nie najgorsze. Są firmy w Polsce które podobno świadczą serwis?!? co do kosztów częsci to chodzą plotki ale...



Ja dalej poszukuje kogoś kto otarł się o te pompy i chętnie poznam opinie.
Taki już profesor ciekawski.
Co do głowicy 3D to potrzeba współpracuje z architektami z Niemiec oni znów świadczą usługi bogatym tego państwa i naprawde czasem trzeba się nastarać żeby sprostać wyzwaniom. Obrabiam dla nich głownie szkło, kamień (teraz w modzie dolomit) żeliwo i nierdzewka i z tego czasem powstają cuda więc myślę, że zasadność jest. W większości są to projekty jednostkowe (płacą jak za złoto) ale mam zamiar zacząć produkować coś własnego ale to na razie tajemnica handlowa i do tego raczej nie potrzeba 3d ale główna moja działalność raczej tak.
Pozdrawiam
Pozdrawiam


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#7

Post napisał: dance1 » 29 sie 2012, 23:06

ok potrzebujesz 3d to kupujesz, my tak zrobilismy a jednak malo wykozystana, na brak bogatych nie nazekamy gdyz firme mamy w uk. Znam tylko 2 firmy w uk posiadajace te pompy i 2 przez jakis czas zlecaly nam ciecie z powodu oczekiwania na serwis i inne problemy. Moze w PL jest lepiej, nie wiem nie znam sie.

Pewnie sie myle ale jakos prowokacyjnie, reklamowo mi ten temat "pachnie"

Ja juz wszystko co wiedzialem napisalem, zycze powodzenia w wyborach.

Filmik the best, widze pompe (moze atrape, zartuje..raczej) i miernik, miernikow sie w zyciu sie naogladalem. Co ten filmik wnosi?


www.kimla.pl_
Posty w temacie: 3

#8

Post napisał: www.kimla.pl_ » 30 sie 2012, 00:11

Ok, widziałem te filmiki, ale też widziałem filmiki w których ludzie po wodzie chodzili...

Ciekawskim trzeba być, to nie zaszkodzi.
I właśnie ta ciekawość kazała mi się zastanowić nad tym czy informacje przekazywane przez sprzedawcę tych pomp są w ogóle realne.
Podczas targów oferowano mi nawet te pompy do naszych maszyn więc zacząłem wypytywać o szczegóły.
Otrzymałem informację, że ta pompa pobiera ok 12kW i jest to najoszczędniejsza pompa na rynku. Ale jednocześnie usłyszałem że są to wartości mocy przy 4000 barów i kryzie 0.014" co oznacza, że do uzyskania takiego ciśnienia na tej kryzie wymagane jest ok 4l/min wydajności pompy.
Na podstawie tych informacji wyliczyłem, że moc na głowicy w przybliżeniu wynosi 4l/min * 4000bar / stała 600 = prawie 27kW.

Więc już widać, że są to bajki wyssane z palca ponieważ nie możemy na wyjściu pompy mieć większej mocy niż na zasilaniu.

Jeśli by podali, że pompa ta bierze 30kW to by przynajmniej się nie kompromitowali bo trudno by to było sprawdzić, ale z tymi 12kW to przegięli totalnie.

Prawda jest taka, że różnice w sprawnościach pomp wzmacniaczowych, korbowodowych oraz servo są na poziomie pojedynczych procentów i można je pominąć.

Najważniejsze jest aby nie kupić pompy o zbyt niskiej mocy ponieważ im mamy większą moc pompy tym najczęściej mamy wyższe ciśnienie i większa wydajność która przekłada się na szybsze cięcie.

Szybciej tnąc zużyjemy mniej garnetu czyli czynnika generującego najwyższe koszty techniczne cięcia. Czyli mając większą pompę tniemy więcej i taniej.


A co do głowicy pięcioosiowej to za naszą głowicę z osiami A i B otrzymaliśmy złoty medal na targach. Innowacyjność tego rozwiązania polega na tym, że nie da się ukręcić kabli ponieważ nic się nie obraca dookoła osi tak jak to się zdażyło w maszynach z Techjetu, oraz wszystkie kable zasilające serwonapędy są całkowicie zabudowane.


Praca waterjeta z głowcą pięcioosiową A i B


Autor tematu
macopolo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 28 sie 2012, 21:47
Lokalizacja: Gdynia-Hamburg

#9

Post napisał: macopolo » 30 sie 2012, 13:07

Witam

Na wstępie chciałem wyjaśnić, że absolutnie nie miałem intencji aby w jakikolwiek sposób cokolwiek tu komuś zasugerować a już w ogóle nic reklamować a wręcz odwrotnie sam poszukuje informacji bo nie uznaje nie bo nie.
Sam niem mam doświadczenia bo do tej pory korzystać tylko z usług i nic wtym złego ale przy realizacjach jakie prowadzę jest problem, że to nietypowe i czasem coś nie pasuje wymaga poprawki czy całkowitego przerobienia i wożenie się z tym tam i nazad jest czasem bardziej kosztowne niż sama usługa. Ale dziękuje za informacje o 2 zepsutych to już cenna informacja, że mają problemy z jakością i serwisem. Sam nie wiem jak w PL więc po to założyłem ten tema aby może znaleźć kogoś kto coś wie.
Pewno jak większość stchórzę i kupie coś tradycyjnego ale z drugiej strony ktoś musi być pierwszy.
Mam jeszcze 3 miesiące do czasu gdy będę wybierał i ten czas poświęcam na zbieranie informacji.
Nigdy nie pokusiłem się o przeliczanie mocy strumienia tnącego myślę, że trzeba to obliczyć z prawa Bernoulliego, jeśli faktycznie tak jest że to 27KW to minimum co pompa musi pobrać to >27KW. To oczywiste.
Tak czy tak jak będę kupował to chce coś wiedzieć na ten temat bo każdy sprzedawca co zresztą jest całkiem naturalne i ludzkie jest piewcą swojego produktu a my kupujący musimy się nie dać złapać.
Serdecznie pozdrawiam obu panów czekając na kogoś kto otarł się o te pompy.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Wodna / Water Jet”