Zmiana kolejności wektorów

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu cncGraf

Autor tematu
felo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 01 cze 2011, 12:46
Lokalizacja: 3City

Zmiana kolejności wektorów

#1

Post napisał: felo » 27 sie 2012, 07:11

Witam,

Od kilku tygodni pracuję na cncGraf z ploterem frezującym serii MFG. Chcę wykonać w tworzywie sztucznym wzór na kształt grilla samochodowego - w celach zapewnienia wentylacji. Poniżej dodaję widok z cncGraf po wykonaniu korekcji narzędzia.
Program wykonałem tak, że każdy z otworów wentylacyjnych jest osobnym narzędziem, które mają zadeklarowane powtarzanie obróbki 1 raz - biorę grubość materiału na 2 razy. Teraz chciałbym zoptymalizować pracę cnc. Kolejność wykonywania operacji jest następująca:
otwór1 - głębokośćx0.5
otwór1 - głębokośćx1
otwór2 - głębokośćx0.5
otwór2 - głębokośćx1
itd
W taki sposób frezuję kolejne otwory po sobie.
Teraz działa tak, że po wyfrezowaniu na głębokość 0.5 frez wraca na początek wektora i robi korektę na głębokość 1. Czy jest jakaś opcja aby frez nie wracał do punktu startowego tylko robił korektę od końca wektora tak aby nie musiał niepotrzebnie jechać na jego początek? Wiem, że jakbym zadeklarował na każdy otwór dwa narzędzia (jeden na 0.5 drugi na 1 głębokości), które pokrywałyby się ze sobą to mógłbym uzyskać taki efekt jaki chcę (rysując jeden wektor od lewej, drugi od prawej), ale to trochę roboty. A po drugie przy większej ilości otworów mogłoby mi nie wystarczyć narzędzi dostępnych w cncGraf.

Obrazek



Tagi:


Andrzej_kw
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 265
Rejestracja: 10 paź 2010, 15:33
Lokalizacja: Gdansk
Kontakt:

#2

Post napisał: Andrzej_kw » 27 sie 2012, 07:45

Witam
Kolego, przy starcie pracy (tam gdzie pokazywana jest kolejność narzędzi przy obróbce) masz domyślnie zaptaszkowaną opcję "obróbka wzlędem obiektu". Po jej odznaczeniu narzędzie przejdzie wszędzie, a następnie wykona ponowny ruch w uwzględnieniem korekty

pozdrowienia
Andrzej

PS. Trochę to inaczej niż pytałeś, ale w ten sposób osiągnie się podobny efekt
A.


Autor tematu
felo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 01 cze 2011, 12:46
Lokalizacja: 3City

#3

Post napisał: felo » 27 sie 2012, 08:39

Witam,

Z tego co zrozumiałem to najpierw wykona wszędzie zagłębienie na głębokośćx0.5 a potem zacznie od nowa tylko na głębokośćx1? Tylko, że w takim przypadku maszyna wykona większą drogę bo między kolejnymi otworami będzie jechać 2x.
W takim przypadku jak mam to maszyna jedzie tylko raz między kolejnymi otworami tylko, że przy korekcie jedzie z początku wektora a ja chciałbym od końca wektora do jego początku. Tak żeby nie musiała bezproduktywnie jeździć.
Mam nadzieję, że jest jakaś metoda aby to wykonać ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „cncGraf”