Projekt: budżetowy driver silnikików krokowych

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
poorchava
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 61
Posty: 327
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:32
Lokalizacja: Festung Breslau

#181

Post napisał: poorchava » 14 lip 2012, 22:20

Nie nie..... Tzn oni to pewnie tez mogą załatwić, ale ja mam okazję załatwić przez znajomego znajomego tutaj, w Polsce :)



Tagi:


Autor tematu
poorchava
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 61
Posty: 327
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:32
Lokalizacja: Festung Breslau

#182

Post napisał: poorchava » 23 sie 2012, 01:08

Nowa wersja PCB i kilka zmian:
-przeportowanie projektu pod Diptrace 2.2.9 z okazji końca licencji na Altiuma
-upchnięcie wszystkich elementów na jednej stronie dla łatwiejszego montażu ręcznego i tańszego automatycznego
-lokalizacje elementów mniej wiecej niezmienione
-poprawiony routing
-większa ilość viasów łącząca ścieżki prądowe
-więcej viasów łączących masy górna i dolną
-inny design otworów mocujących

Projekt praktycznie skończony, jeszcze muszę posprawdzać dokładnie wszystko, trochę "upiększyć", wygenerować gerbery i wio za chiński mur.

Awatar użytkownika

blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#183

Post napisał: blue_17 » 23 sie 2012, 01:12

Gatauluje konstrukcji
ale oby chińskie kopie nie wyprzedziły kolegi na allegro zanim przyjdą zamówione PCB kolegi :D
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D


Autor tematu
poorchava
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 61
Posty: 327
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:32
Lokalizacja: Festung Breslau

#184

Post napisał: poorchava » 23 sie 2012, 01:41

Ogólnie to poważnie rozważam zrobienie z tego 'Open Hardware" na jakiejś licencji Creative Commons czy coś. Nie da rady z tego zrobić działalności na pelen wymiar pracując jednocześnie po 9-10h dziennie. A w każdym razie nie w takim wymiarze, żeby ZUS mnie nie zabił (a na pewno nie na tym jednym projekcie). Z prostych obliczeń wynika, że musiałbym spać chyba minus trzy godziny na dobę ;p

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#185

Post napisał: syntetyczny » 23 sie 2012, 08:27

poorchava pisze:Nie da rady z tego zrobić działalności na pelen wymiar
Nie na jednym rodzaju sterownika. Trzeba by mieć np. 3 wersje:) Poza tym, na początku jest "mały ZUS" czyli w okolicach 500zł, więc nie jest najgorzej przez pierwsze 2lata:P
Chyba wrzucę swoje sterowniki na attiny13 i TIP122, tylko skąd czas na to wezmę:P
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


Autor tematu
poorchava
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 61
Posty: 327
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:32
Lokalizacja: Festung Breslau

#186

Post napisał: poorchava » 21 wrz 2012, 01:37

Mały update:
Płytki Rev.4 przyszły wreszcie z chin. Zmiany (większość była wymieniona wcześniej):
-przeniesienie wszystkich elementów na stronę 'top'
Zrobione. Płytka jest na tyle 'pick-and-place friendly' na ile się dało. Za to zrobiło się znacznie mniej 'hand assembly friendly' bo jak się zamontuje elementy w złej kolejności, to niektóre nastepne elementy cholernie ciężko polutować.
-mniej więcej niezmieniony layout
Poniekąd zrobione. Ogólne rozmieszczenie bloków takie jakie było, ale rozmieszczenie komponentów i prowadzenie ścieżek zmienione dość znacznie.
-zmieniony design otworów montażowych
Zrobione. Nie ma viasów na odsłoniętym metalu. Większy odstęp soldermaski od krawędzi otworów.
-porting pod DipTrace 2.2.9
Zrobione w 100%

Aktualnie pracuję nad jakąś metodą półautomatycznego montażu domowego. Będę kombinował z wycinaniem szablonów do pasty frezarką albo dorobię aparat nakładający pastę wymienny z wrzecionem. Układanie elementów dalej niestety ręczne. Piecyk się robi (tzn toster idzie pocztą, muszę dorobić albo dokupić regulator PID).

Fakapy:
Elektrycznych narazie nie stwierdziłem. Za to skopałem design warstwy opisowej. Litery są znacznie za duże, muszę je poprawić. Dałem trochę za duże otwory pod wyprowadzenia rezystorów pomiarowych. Chciałem osiągnąć lepszy przepływ cyny, ale chyba osiągnąłem odwrotny efekt :/.

Jak narazie zmontowałem jeden egzemplarz i podmieniłem na miejsce jednego z driverów Rev.3. Negatywnych zmian nie zaobserwowałem. Silnik trochę mniej szumi, ale to pewnie dlatego, że dałem kondensator oscylatora 100pF zamiast 150pF (150pF gdzieś mi się zapodziało).

Jutro porobię zdjęcia :)

Awatar użytkownika

pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#187

Post napisał: pascalPL » 22 wrz 2012, 01:36

Nadal przeniesienie sygnałów dir/step na goldpinach?


Autor tematu
poorchava
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 61
Posty: 327
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:32
Lokalizacja: Festung Breslau

#188

Post napisał: poorchava » 22 wrz 2012, 02:16

Tak. Ja u siebie co prawda używam złączy z kluczem, ale raster jest 2.54 i normalne goldpiny oraz inne złącza o tym rastrze powinny wejść (jest bardzo ciasno).

http://download.maritex.com.pl/pdfs/co/WFXXS.pdf
http://www.maritex.com.pl/pl/shop/products/ggid/9222

Na inne złącza jest mało miejsca. Jakbym wywalił wyjscie/wejście 5V to można by dać jakieś złącze kątowe na brzegu płytki, ale to pod warunkiem zostawienia tylko step, dir i enable (m0, protect i reset odpadają). Można by kombinować z konektorami audio podobnymi (jakieś XLR-o-podobne) albo np. telefoniczne RJ-11.

Robiłem małe próby z cięciem szablonów frezami grawerskimi. Narazie próbowałem w dość sztywnej folii plastikowej i nawet udało mi się nanieść pastę na pady. Zamówiłem kilka formatek mosiężnych 0.15mm (0.0059") i będę eksperymentował dalej. Grubość może być trochę mala do tych elementów (sito 0.006" to z tego co pamiętam typowa wartość dla elementów 0603 i sop 0.5mm), ale to sie okaże w praniu. Mam w zasięgu jeszcze 0.2mm i 0.3mm.

Awatar użytkownika

AOLEK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 376
Rejestracja: 17 lip 2011, 20:27
Lokalizacja: Świdnica

#189

Post napisał: AOLEK » 19 paź 2012, 15:54

Przymieżam się do zamówienia PCB ale mam kilka pytań:
Note: You will have to cut the boards by yourself if you fabricate a panelized design.
tłumacz wujek: Uwaga: Trzeba będzie ciąć płyty samodzielnie, jeśli produkować panelized projekt. Czy to znaczy, że mogę zaprojektować tak aby na jednej płytce było kilka sztuk tylko, że bez cięcia będzie ? Czy przelotki u siebie mogę zaprojektować więsze ? Czy mają mieć jakieś określone wymiary ? Tak samo ścieżki - czy muszą być 10 mils?
I tak naszybko cotoznaczy:
HASL
Lead free HASL
ENIG (RoHS)
SPRZEDAM dwie nakrętki kulowe 20x5 więcej w dziale GIEŁDA !

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 8102
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#190

Post napisał: tuxcnc » 19 paź 2012, 16:49

AOLEK pisze:Note: You will have to cut the boards by yourself if you fabricate a panelized design.
Gdzie to jest napisane ?
Rozmawialiśmy tu o firmie która tanio robi PCB, ale tam pisali, że ma być 5x5 lub 10x10 cm i zadnej panelizacji.
Czy to o tą samą firmę chodzi ?

.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”