Frezarka CNC na ster. Bosh CC220 - problem z pozycjonowaniem

Dyskusje na temat innych obrabiarek i systemów sterowania stosowanych w maszynach przemysłowych

Autor tematu
lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1449
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Frezarka CNC na ster. Bosh CC220 - problem z pozycjonowaniem

#1

Post napisał: lepi » 09 lip 2012, 20:48

Witam, od kilku miesięcy używam frezarki ze sterownikiem Bosch CC220. Jest to sprzęt z 1995 roku więc trochę latek już ma. Jest to unikatowy wynalazek o nazwie "Klink". Od jakiegoś czasu mam poważny problem. Oś X zachowuje się tak, jakby cały czas była w ruchu. Brakuje sygnału (nie wiem dokładnie jak to działa), że wrzeciono dojechało na zadaną pozycję. Pozycja oczywiście jest osiągana, napęd zatrzymuje się ale na wyświetlaczu nie pojawia się "gwiazdka" obok pozycji, co oznacza, że oś jak by wciąż jechała. Uniemożliwia to zrobienie przejazdu referencyjnego. Oś dojeżdża do krańcówki, potem wyjeżdża kawałek zatrzymuje się a sterownik czeka.... Mam podejrzenie, że może coś jest nie tak z pomiarem położenia. System pomiaru to Heidenhein LS403. Kiedyś zdarzało sie to sporadycznie, teraz cały czas. Maszyna stoi bezużytecznie.
Ma ktoś jakiś pomysł? A może ktoś czuje się na siłach rozwiązać problem na miejscu?
Pozdrawiam.



Tagi:


Autor tematu
lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1449
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: lepi » 11 lip 2012, 15:20

Pogrzebałem przy maszynie i dowiedziałem się trochę więcej. Winnym całej sytuacji jest LAG. Jest większy niż tolerancja. Tolerancja to jakieś 0,004mm a lag ma 0,060 i co gorsza faluje. Mógłbym ustawic w parametrach maszyny offset i wtedy przez jakiś czas działa ale skoro lag faluje to raz działa raz nie. W dodatku po wyłączeniu i włączeniu napędów lag zmienia się skokowo do różnych wartości. Gdzie szukać błędu?


wieslawbarek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 847
Rejestracja: 05 gru 2006, 22:28
Lokalizacja: Bielsko Biała

#3

Post napisał: wieslawbarek » 14 lip 2012, 19:53

Kiedys mialem podobny problem na innym sterowaniu i innej maszynie dlatego też nie musi pasować :mrgreen: pomogło zmiana Dryft i Zeroint czyli integracja około zera i też nie chciaało mi zrobić referencji a dla mnie było najdziwniejsze że sterowanie nie wysyłało komunikatu o błędzie po prostu stanęło koło zera i nic.Odczyt pozycji jest w porzadku coś takiego sterowanie wykrywa najpierw.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#4

Post napisał: cnccad » 14 lip 2012, 20:43

jak masz ten sterownik , to pewnie serwa też :?:
jak tak , to serwo wymaga regulacji. Miałem maszynę do cięcia wodą 1000x1000 na tym cnc i ten sam problem.
Dopiero jak dopadłem się do serw , problem ustąpił.
Również wymieniłem elektrolity na karcie regulacji.

mój cnc miał tylko dwie osie.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1449
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: lepi » 15 lip 2012, 09:52

Szukałem przyczyn a w sumie problem było łatwo namierzyć (ale nie rozwiązać).
Zamieniłem miejscami wzmacniacze serwa osi X i Y. X działa ja nowa a na Y faluje pozycja. Silnik serwa cały czas chodzi wokół zadanej pozycji. Czyli na 99% jest to wina wzmacniacza.
Załączyłem fotkę, może ktoś wie do czego służą te wszystkie widoczne potencjometry regulacyjne? Warto tym kręcić?

Nie widać obrazka, może za duży? 2.5 MB

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#6

Post napisał: cnccad » 15 lip 2012, 09:57

no... nie widać.
pomniejsz go.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Inne obrabiarki przemysłowe”