Pierwszy projekt (mam 17 lat)

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#11

Post napisał: Zienek » 06 lip 2012, 09:41

I Mitek i Gaspar i jeszcze paru innych robią na nim pieniądze. Jest przyjemniejszy i prostszy w obsłudze niż Mach.

http://pikocnc.com/

Ściągnij dokumentację i program - bez płytki nie zasymulujesz sobie pracy, ale z DXFa da radę sobie G-kod zrobić za pomocą PIKO CAM.

Program możesz sprawdzić za freeko - jest do ściągnięcia.



Tagi:


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#12

Post napisał: diodas1 » 06 lip 2012, 15:29

PikoCNC tylko z nazwy jest piko. Tak naprawdę to porządne profesjonalne narzędzie, na dodatek pozwala na użycie współczesnych komputerów bo sygnały pobiera przez złącze USB a nie przez LPT które posiada coraz mniej komputerów. Dodatkowym atutem jest to że jest polskojęzyczny a jego twórca- aktywny kolega z forum chętnie pomaga w razie kłopotów czy dostrzeżonych błędów w funkcjonowaniu. Tych błędów w ostatnim czasie dzięki sygnałom od dużej już rzeszy użytkowników właściwie już chyba nie ma. Program jest do pobrania i testowania za darmo ale żeby w pełni z niego korzystać trzeba kupić płytkę z elektroniką pośredniczącą w przekazie informacji. Potrzebne też są nadal sterowniki silników ale już bez tzw płyty głównej bo temat izolacji optycznej jest już załatwiany na tej płytce wchodzącej w zestaw PikoCNC. Sterowniki dobierasz do swoich potrzeb i rodzaju silników oraz według zasobów finansowych bo wybór i rozpiętość parametrów jest spora.


Kaz_Kaz
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 66
Rejestracja: 30 mar 2011, 15:00
Lokalizacja: Tarnów

#13

Post napisał: Kaz_Kaz » 06 lip 2012, 21:45

Witam!

Młody kolego nie pomyśl sobie że chcę cię zniechęcić do budowy takiej frezarki. Ala mam do czynienia z ludźmi w twoim wieku i jeżeli nie jesteś "geniuszem" (wybitnym uczniem), to nie podołasz temu zadaniu. To zadanie przerasta możliwości niejednego studenta kierunku mechanicznego (obecnej szkoły wyższej). Sterowanie to sprawa drugorzędna wybierz najtańsze, Ja osobiście polecam Mach3 jest w wersji darmowej, z pewnymi ograniczeniami, (bo nie wiadomo jak się będzie kręcił biznes), a koszty jego rozruchu są dla wielu "zabójcze").
Prawdziwym problemem jest mechanika, jej zrobienie samemu wymaga sporej wiedzy praktycznej (tu teoria książkowa nie wystarczy).
Moja rada jest taka jeżeli masz odpowiednią kasę, kup sobie taką frezarkę.
Jeżeli natomiast masz na tyle samozaparcia i zdecydujesz się ją zbudować to Koledzy z forum na pewno pomogą.
Oby tylko nie skończyło się na projektach, tak jak u wielu przed Tobą.

Pozdrawiam
Kaz_Kaz


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#14

Post napisał: diodas1 » 06 lip 2012, 22:43

To fakt że młody wiek i od razu apetyt na dużą profesjonalną maszynę przy minimalnej na razie wiedzy to trochę dziwne ale nie skreślałbym od razu. Poznałem już młodego człowieka z podobnie chaotycznym sposobem działania który liczył na szczodrobliwość starszych kolegów i ich pomoc nie tylko teoretyczną. Zadawał zaskakujące pytania, tworzył na kolanie tokarkę z gwoździa... Dość szybko stał się właścicielem drogiego sprzętu robionego dla niego "na miarę" bo okazało się że wbrew wszelkiej logice znalazł sponsora. Może i w tym wypadku ktoś z zasobniejszym portfelem chce wykorzystać fakt że młody uczy się w określonym kierunku więc powinno mu być łatwiej okiełznać nowoczesność. W sumie to nie nasza broszka. Chce niech robi. Wielu przed nim się powiodło a nie wszyscy byli inżynierami.


Kaz_Kaz
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 66
Rejestracja: 30 mar 2011, 15:00
Lokalizacja: Tarnów

#15

Post napisał: Kaz_Kaz » 06 lip 2012, 23:25

diodas1 pisze: Dość szybko stał się właścicielem drogiego sprzętu robionego dla niego "na miarę" bo okazało się że wbrew wszelkiej logice znalazł sponsora.
Moim celem nie było zniechęcenie młodego Kolegi, tylko uświadomienie Mu trudności które go czekają. Zgadzam się też z opinią, że w życiu nie wystarczy mieć wiedzę, aby osiągnąć sukces trzeba mieć jeszcze "farta". Szczerze życzę Mu powodzenia (dodałem wątek do ulubionych), a w miarę swojej wiedzy chętnie pomogę.
Kaz_Kaz


Autor tematu
boles_94
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 15
Rejestracja: 04 lip 2012, 09:25
Lokalizacja: Brodnica

#16

Post napisał: boles_94 » 09 lip 2012, 10:26

Kaz_Kaz pisze:Witam!

Młody kolego nie pomyśl sobie że chcę cię zniechęcić do budowy takiej frezarki. Ala mam do czynienia z ludźmi w twoim wieku i jeżeli nie jesteś "geniuszem" (wybitnym uczniem), to nie podołasz temu zadaniu. To zadanie przerasta możliwości niejednego studenta kierunku mechanicznego (obecnej szkoły wyższej). Sterowanie to sprawa drugorzędna wybierz najtańsze, Ja osobiście polecam Mach3 jest w wersji darmowej, z pewnymi ograniczeniami, (bo nie wiadomo jak się będzie kręcił biznes), a koszty jego rozruchu są dla wielu "zabójcze").
Prawdziwym problemem jest mechanika, jej zrobienie samemu wymaga sporej wiedzy praktycznej (tu teoria książkowa nie wystarczy).
Moja rada jest taka jeżeli masz odpowiednią kasę, kup sobie taką frezarkę.
Jeżeli natomiast masz na tyle samozaparcia i zdecydujesz się ją zbudować to Koledzy z forum na pewno pomogą.
Oby tylko nie skończyło się na projektach, tak jak u wielu przed Tobą.

Pozdrawiam

Mechanika to gruba sprawa. Wiem to. Ale tym zajmuje się osoba bardzo doświadczona. Ma ok 50 lat i robi takie rzeczy, o których mogę tylko śnić. Co do programu. W piątek wyjechaliśmy porozmawiać z profesjonalistami i zaczynam testować triala Mach 3. Jeśli wyjdzie fajnie, to zamawiamy licencję. Mam tylko małą wątpliwość. Korzystam z AutoCADa 2010 w WERSJI EDUKACYJNEJ. Zauważyłem tylko, że na krawędziach wydruku program dowaje napis"UTWORZONO W WERSJI EDUKACYJNEJ PROGRAMU AUTODESK" Czy to nie wpłynie na konwersję z dxf'a w programie?


bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 894
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

#17

Post napisał: bh91 » 09 lip 2012, 11:27

Mechanika to gruba sprawa. Ale by nauczyć się wiele, trzeba złożyć samemu, potem zobaczyć co się skopało i złożyć 2 raz - doświadczenie zostanie.

Kto zacznie za młodu temu na pewno wyjdzie na dobre :) również kibicuję koledze.
Co do sterowania - polecam PikoCNC - sam przechodzę na ten system
Puki co używam licencjonowanego Step2CNC - prosty i łatwy - bez milionów funkcji, ale denerwuje mnie tam kilka rzeczy i brak paru opcji które ma piko cnc.
Jest trial również możesz przetestować - pełna funkcjonalność - lecz obsługuje jedynie 500 lini programu.
Jest robota - jest pinonc :wink:


Kaz_Kaz
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 66
Rejestracja: 30 mar 2011, 15:00
Lokalizacja: Tarnów

#18

Post napisał: Kaz_Kaz » 09 lip 2012, 16:53

Proponuję zacząć porządnie czyli od początku.
Od założeń projektowych.

1. Jakiej wielkości przedmiot ma być obrabiany.
2. Z jakiego materiału.
3 Z jaką dokładnością
4. Z jaką wydajnością (ilość sztuk/ na jednostkę czasu).
i.t.d.
Kaz_Kaz


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16275
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#19

Post napisał: kamar » 09 lip 2012, 17:06

bh91 pisze:Co do sterowania - polecam PikoCNC - sam przechodzę na ten system
Puki co używam licencjonowanego Step2CNC .
Zabrzmiało jakby kol. przechodził co najmniej z Heidenhain-a :)


raster 555
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 34
Rejestracja: 15 kwie 2011, 19:07
Lokalizacja: Zapytaj

#20

Post napisał: raster 555 » 09 lip 2012, 17:18

Hwała za upór i wytrwałość ,budowa w pełni działającej i powtarzalenj maszyny cnc niestety prosta nie jest ,ale nie jest to też fizyka kwantowa kibicuję kOLEDZE

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”