Chłodzenie wrzeciona woda?

Dyskusje na temat elektrowrzecion do napędu narzędzi skrawających

Misiu15go
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 69
Rejestracja: 02 sie 2005, 06:35
Lokalizacja: Pozna?

#11

Post napisał: Misiu15go » 25 paź 2006, 00:25

XERA pisze:Ta pompke z allegro juz ogladalem - teoretycznie by sie nadala bo nie jest za mocna ...

A czy bedzie potrzebna jakas chlodnica?
Nie wystrczy tylko bezwladnosc zbiornika z woda - np. kolo 15 litrow?
Mam taka pompke i jest mocna w stosunku do pompek akwariowych to demon :wink:
Nie wiem czy nie jest za mocna ja bym zastosował pompke akwariowa



Tagi:

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#12

Post napisał: ALZ » 25 paź 2006, 00:45

Te wrzeciona aż tak mocno się nie grzeją i w zupełności wystarczy pojemnik na ok 10 l dla jednego wrzeciona. Jeśli temperatura się ustabilizuje na ok 30 stopni to będzie ok. Tak jak wspominałem- przepływ wody nie może być pod zbyt dużym ciśnieniem bo wrzeciono się rozszczelni, a więc pompka akwariowa taka jak w chłodzeniach komputerów wydaje się odpowiednia a jej trwałość przy ciągłej nieprzerwanej pracy kilka lat.


ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#13

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 25 paź 2006, 03:28

ALZ pisze:przepływ wody nie może być pod zbyt dużym ciśnieniem
mozesz podac cisnienie w jakiejs jednostce?
POZDRAWIAM

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#14

Post napisał: ALZ » 25 paź 2006, 10:09

Nawet producent nie podaje ciśnienia więc pozostaje zdrowy rozsądek.

Awatar użytkownika

termit_tm
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 702
Rejestracja: 01 lis 2005, 20:02
Lokalizacja: Leszno

#15

Post napisał: termit_tm » 25 paź 2006, 15:33

XERA pisze:Ta pompke z allegro juz ogladalem - teoretycznie by sie nadala bo nie jest za mocna ...

A czy bedzie potrzebna jakas chlodnica?
Nie wystrczy tylko bezwladnosc zbiornika z woda - np. kolo 15 litrow?
można zastosować zbiornik na ta ciecz wykonany z aluminium bedzie to swego rodzaju chlodnica


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#16

Post napisał: diodas1 » 27 paź 2006, 01:05

Witam. Przeczytałem z zainteresowaniem wszystkie posty dotyczące zagadnienia chłodzena wrzeciona i nasunęły mi się pewne sugestie. Chłodzenie cieczą stosuje się też do oziębiania laserów CO2 wykonanych ze szkła. Tam także nie należy z oczywistych względów przesadzać z ciśnieniem wody w szklanej konstrukcji. Z drugiej strony chłodzenie musi być intensywne żeby skutecznie odebrać laserowi kilkadziesiąt % doprowadzonej energii traconej na ciepło. Po pierwsze obieg cieczy chłodzącej może być ze względów praktycznych zamknięty ale nie hermetyczny, bo ciśnienie w obwodzie będzie rosło w związku z termiczną rozszerzalnością cieczy. Piszę celowo "cieczy" ponieważ woda nie jest najszczęśliwszym medium (korozja, osadzanie kamienia kotłowego...) Praktycy laserowi często stosują zwykły samochodowy płyn do chłodzenia silnika. Następne zagadnienie to dobór właściwych rurek w obwodzie chłodzenia. O ile elastyczna rurka doprowadzająca płyn do wrzeciona może być, oczywiście w rozsądnych granicach, dowolnie długa i cienka, to rurka odprowadzająca powinna być możliwie gruba i krótka. To na tej właśnie wypływowej rurce pod wpływem szybkości przepływu cieczy oraz jej oporów przepływu wytwarza się ciśnienie które może zaszkodzić uszczelnieniom wrzeciona. Jest w tym pewna analogia do zjawisk znanych z prawa Ohma. Dlatego też należy zadbać aby w wyniku przemieszczania się wrzeciona nie nastąpiło załamanie(przygniecenie) tej rurki. Z tego samego względu, gdyby zaszła jednak konieczność dołączenie w obwodzie dodatkowej chłodnicy to lepiej ulokować ją na drodze dopływu cieczy do wrzeciona. Tam wniesione przez nią dodatkowe opory nie zwiększą ciśnienia w samym wrzecionie. Inny temat który pojawił się w wątku to parametr "wysokości podnoszenia" charakteryzujący pompę. Jeżeli jest to słaba pompka akwariowa lub fontannowa do oczka wodnego to wystarczy zainstalować zbiornik z płynem wraz z pompką na wysokości średniego położenia wrzeciona. Wtedy nawet zupełne maleństwo poradzi sobie z wymuszeniem wystarczającej cyrkulacji.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektrowrzeciono”