Mach3 + silnik krokowy pierwsze uruchomienie problem.

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

Mach3 + silnik krokowy pierwsze uruchomienie problem.

#1

Post napisał: lolo2 » 10 maja 2012, 22:11

Tak jak wyżej, zakupiłem cały zestaw do sterowania silnikiem krokowym i mam problem z uruchomieniem.

Zestaw:
zasilacz MZ-01 + transformator TT-120
SSK-MB2
SSK-B03
SILNIK KROKOWY FL86ST94-4008A

Po kolei co jak podłączyłem:
Zasilanie 230v do zasilacza MZ-02 + transformator, to chyba dobrze.

Z zasilacza 2 kabelki 12V do płyty SSK-MB2 pod wyjście PWR
Z zasilacza do te boczne wtyki chyba 35V o ile dobrze pamiętam do sterownika SSK-B03 podłączone do +V do plusa i GND do minusa.
Jeżeli chodzi o zasilanie to chyba wszystko, tu chyba nie powinno być źle podłączone bo w instrukcji pisze że jakby było źle to by sie zepsuło :).

Podłączanie do SSK-MB2 z SSK-B02
podłączam tylko jedną oś X
+v z płyty MB2 mostkuje 2 kabelki i podłączam do PUL+ (+5V) i do DIR+ (+5V).
CLK z płyty MB2 podłączam do PUL- minus
DIR z płyty MB2 podłączam do DIR- minus
ENA nie podłączam żadnych kabli

Podłączenie B03 do silnika (tutaj może być coś skopane bo nie wiem)
http://www.akcesoria.cnc.info.pl/silniki_krokowe.htm
SILNIK KROKOWY FL86ST94-4008A

Silnik ma takie oto kabelki
czerwony
żółty
niebieski
czarny

biały
pomarańczowy
brązowy
zielony

Wybrałem połączenie szeregowe
Żółty z niebieskim zmostkowany
pomarańczowy z brązowym zmostkowany
4 pozostałe przewody podłączyłem do sterownika B03, czy jak pomieszałem te cztery przewody to silnik nie będzie się kręcił? Jak sprawdzić czy dobrze podłączone?

Ustawienie sterownika B03
Mam ustawione:
2.84A 2.03A RMS
Pulse/rev 400
Czawarty pin próbowałem raz tak raz tak.
Próbowałem także na maksymalnym prądzie i nic.

Silnik nie chce się ruszyć, prąd go trzyma, bo ręką wirnika nie obkręce ale machem nie mogę zasterować.

Rozumiem że port mam dobry wpisany?
Jakieś sugestie? Czemu nie działa?

Za chwile podam jeszcze konfiguracje Macha,ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek



Tagi:


hurtownik144
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 27
Rejestracja: 22 sie 2010, 10:49
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: hurtownik144 » 10 maja 2012, 22:32

Witaj

Sam z rok temu miałem problem z uruchomieniem tego zestawu.
Metodą prób i błędów doszedłem do tego ze pomotane były wyprowadzenia na płycie z tymi z LPT MACH... posprawdzaj wszystkie wyprowadzenia zaczynając od LPT w kompie a kończąc na wejściu w sterowniku. Drugi wariant to pomotałeś wyprowadzenia w silniku i podłączyłeś go go tak ze kreci się jednocześnie w dwie strony co daje efekt trzymania.


Autor tematu
lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

#3

Post napisał: lolo2 » 10 maja 2012, 22:58

No właśnie prześwietlam wszystkie piny LPT na niektórych mam 5v a na niektórych 0V. Wciskam klawisz strzałki na klawiaturze i Mach pokazuje że niby kręci osią X, to któryś z pinów (bynajmniej ten odpowiedzialny za kierunek) powinien się zmienić co?
A tu nic sie nie zmienia.

Ten port ma być wpisany 0x3f8? z "iksem" czy bez iksa trzeba go wpisać?


Nie mam pojęcia co jest nie tak.


krzysiekgrab
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 741
Rejestracja: 16 lip 2008, 15:07
Lokalizacja: Polska, Augustow

#4

Post napisał: krzysiekgrab » 11 maja 2012, 07:31

wszystko wygląda ok. dla pewności, tutaj jest opis konfiguracji http://akcesoria.cnc.info.pl/pliki/mach ... glowna.pdf Macha z tą płytą główną. Skonfigurować przekaźniki i zobaczyć czy się załączają. czy drivery portu LPT poprawnie się zainstalowały podczas instalacji macha? był ponowny restart kompa przed uruchomieniem macha? W głównym folderze programu Mach3 jest plik exe driver test. proszę go uruchomić. programik sprawdzi, czy mach może przejąć kontrolę nad portem LPT, jeżeli tak, a nadal jest źle, to może w biosie trzeba zmienić tryb pracy portu LPT. Powodzenia.
„Jeżeli nie znasz portu do którego płyniesz,
to żadne wiatry nie będą Ci sprzyjać”

Programowanie sterowników PLC Fatek, HMI Weintek, sterowniki maszyn CNC, Mach3;


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#5

Post napisał: Leoo » 11 maja 2012, 20:21

Jeśli silnik trzyma, to trzeba poszukać sygnału STEP. Można to zrobić nawet zwykłym woltomierzem. Kiedy na pinie LPT pojawia się ciąg impulsów STEP (trzymamy odpowiedni klawisz i Mach pokazuje zmiany) mierzone napięcie będzie większe od 0V i mniejsze od przykładowo 5V. Kiedy zwolnimy klawisz napięcie pinu osiągnie 0V lub 5V w zależności od ustawienia stanu aktywności. W ten sposób można "prześwietlić" wszystkie piny wyjściowe LPT. Da nam to podstawę do szukania w sofcie lub sprzęcie.


Autor tematu
lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

#6

Post napisał: lolo2 » 11 maja 2012, 21:03

No właśnie prześwietlałem z myślą że na trafie na sygnał DIR - kierunku. Tego bez problemu powinien miernik wykryć? Mierzyłem miernikiem podczas pomiaru ruszając osią w machu raz w lewo raz w prawo i puszczając przycisk z myślą że coś mi miernik pokarze na którymś z pinów ale nie pokazał. Więc sądzę że może być problem z LPT.

mach podczas instalacji napisał Succesful i sie zrestartował więc powinien był wykryć port,,,, no ale jak jest w praktyce..

@krzysiek właśnie według tej konfiguracji robiłem.

Myślę że to problem ze strony komputera ale jak sprawdzić czy LPT działa, czy dobry port wpisałem w machu? Ma być wpisane z "Iksami - X" 2 pierwsze zdjęcia które wstawiłem. bo ja mam 03F8 a nie jak w instrukcji 0x378.

Jeszcze spróbuje coś w biosie poszukać no ale nie wiem co tam szukać.


JEST.!!!!!!!!!!
Działa dzięki.
Jednak w BIOSIE było wyłączone, myślałem że ten port nazywa się COM, a jednak nie. W windowsie to sie nazywa port LPT. A ten port był w BIOSIE wyłączony.

Tylko zastanawia mnie że ta krokówka tak czasami (nie zawsze) na postoju dziwnie piszczy dodatkowo trochę się nagrzała. Nawet jak silnikiem nie kręcę to wydaje mi się że sie nagrzewa też.

Jak powinienem ustawić zworki na jaki prąd?
Jest jakiś tutorial do macha?

I następne może trochę głupie pytanie ale jak w machu napisać 2 linijki Gcode? Jak oddzielić jedną linijkę od drugiej? Bo pisze kody w notatniku ale wczytuje tylko pierwszą.

Też nie za bardzo rozumiem tego dostrajania silników.
PS. Tak czytam tą instrukcje 0 konfiguracje macha z linku powyżej ale mało informacji na ten temat.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”