Po tym jak na forum pojawił się już wiadomość o stronie
www.hobbycnc.com.pl a dociekliwy oprawcafotografii doszukał się, że gmaro tam miesza pasuję wątek budowy przedstawić tutaj na forum i tak:
Maszyna którą budujemy opisana jest w skrócie na
http://www.hobbycnc.com.pl/portal/index.php/stcnc3d
ale do rzeczy:
Główne założenia którymi kierowaliśmy się podczas projektowania to :
- Główne założenia projektowe to:
Małe gabaryty zewnętrzne maszyny przy maksymalnie dużym polu pracy .
Kompaktowa budowa , profesjonalny wygląd oraz bezpieczeństwo podczas pracy.
Duża sztywność maszyny .
Ochrona elementów techniki liniowej .
Możliwość łatwej rozbudowy oraz łatwy montaż przewidzianych dodatków .
Wybór sprawdzonych podzespołów do budowy obrabiarki ,który zapewni bardzo dużą jakość produktu .
Rozbudowa maszyny o 4 i 5 oś obrotu .
Wyeliminowanie słabych punktów na etapie projektowym .
Przygotowanie dokumentacji techniczno-ruchowej .
Na jakie rozwiązania zdecydowaliśmy się :
Technika liniowa - aby zrealizować powyższe założenia definitywnie odeszliśmy od zastosowania wałków i obudów ,które tutaj na forum są często w złym świetle opisywane a jakość tych elementów przy tej klasie urządzenia zepsuła by całą zabawę dlatego słabe ogniowo zostało wyeliminowane .
Ochrona elementów ruchu - tutaj rozwiązanie stołu zaczerpnięte z rozwiązania jakie zastosowaliśmy w maszynie nabiurkowej. Stół osi Y chroni śrubę napędową oraz prowadnice,wózki przed zanieczyszczeniami. Rozwiązanie to daje nam totalną przewagę nad utrzymaniem czystości samych prowadnic. Zapytacie co z wystającym prowadnikiem i silnikiem - zdecydowaliśmy się na napędzaną nakrętkę w osi Y po czym problem wystającego prowadnika kabla znikł. W osi X zastosowaliśmy osłonę śruby napędowej.
Do wszystkich miejsc trudno dostępnych zastosowaliśmy centralne punkty smarownicze które umożliwiają łatwy proces smarowania!!!Kto trzymał w ręku choć raz smarownice wie czym to grozi
Rozbudowa i wyposażenie - mają do dyspozycji sporo podzespołów zakupionych oraz modeli urządzeń mogliśmy przewidzieć , wrysować w projekt te elementy. Wymiana wrzeciona na inny model, chłodzenia, chłodzenia wrzeciona, montaż elementów takich jak oś obrotu, czujnik pomiaru narzędzia teraz to nie przypadek, że tylko się da wymienić zamocować po czym okazuję się, że coś nie pasuję coś trzeba przerobić.
Wrzeciona - popularne wrzeciona oraz mocowania zostały dopasowane do płyty montażowej osi Z.
Tutaj dodam że udało się w korpusie zmieścić zbiornik na wodę , pompkę , chłodnicę i wentylator do coraz bardziej popularne wrzeciono zwane "mokry chińczyk"
Postaram się opisać oraz udostępnić trochę materiałów z budowy a tym czasem wstępne zrzuty z projektu ...
