Obróbka wału korbowego na obrabiarce 5osiowej


Autor tematu
BlackKnight
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 13
Rejestracja: 08 wrz 2011, 15:02
Lokalizacja: Starachowice/Kielce

Obróbka wału korbowego na obrabiarce 5osiowej

#1

Post napisał: BlackKnight » 16 paź 2011, 16:26

Witam,

tak jak w temacie mam wykonać kilka programów do obróbki wału korbowego na obrabiarki CNC. Mam kilka typów obrabiarek 5osiowych.. jedne są z przeciwwrzesionem inne z konikiem. Mam pytanie, bo kiedyś widziałem (trafiłem na film na youtube) na centrum tokarsko-frezarskie 5osiowe z przeciwwrzecionem oraz konikiem (chowało się poprzez obrób o 90stopni). Wie ktoś może jakie to są centra ? konkretne marki, modele, bo nie mogę odnaleźć co to było.

Ale mianowicie mam inny problem. Wiedząc, że wał będzie miał długość prawie 400mm i wykonany z wała o średnicy 160mm zastanawiam się jak zabrać się za to od początku. wiadomo, że wrzeciono główne nie utrzyma z jednej strony takiego wału, więc trzeba albo konika albo przeciwwrzeciona. Problem w tym, że nie wiem w jaki sposób wywiercić otwory w osi C czoła przy takim dużym elemencie. Przecież nie złapię wrzecionem w połowie długości wału i nie wywiercę (by zblansować ciężar)... chodzi o to, że wkładam zwykłą "belę" stali i wyciągam wał korbowy. Czy przed włożeniem owej "beli" do maszyny muszę ją jakoś wstępnie obrobić ? wykonać jakieś otwory, szlify itd? Wykonanie nakiełków na czym mogę wykonać przed wrzuceniem do tejże obrabiarki?

Może ktoś ma jakieś sugestie jak się do tego zabrać.

dziękuję i pozdrawiam ;)

W razie czego wrzucam zdjęcie wału, którego obróbkę chcę zaprogramować.

Obrazek



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 18 paź 2011, 12:08

Takie wały seryjnie robi się chyba z odkuwek i obrabia te powierzchnie istotne, które współpracują z innymi elementami. Toczy się i szlifuje powierzchnie cylindryczne, również te wykorbione. Frezowanie tego z bliku mija się z celem. Chyba że to jakieś edukacyjne zagadnienie. Na maszynie 5AX i obróbce symultanicznej to interpolacja kołowa marnie wyjdzie i błędy powstałe na pow. walcowych będą duże. Dodatkowo odprężanie sie materiału i samoistna jego deformacja już po obróbce. Nadcinasz też włókna materiału walcowanego przez co wytrzymałość wału będzie mała i powstałe karby spowodują jego pękanie.
Jeśli masz mocną tokarkę to można dużą część materiału na niej usunąć i zatoczyć bazy.


Autor tematu
BlackKnight
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 13
Rejestracja: 08 wrz 2011, 15:02
Lokalizacja: Starachowice/Kielce

#3

Post napisał: BlackKnight » 19 paź 2011, 09:16

Dzięki za odpowiedź, ale by sprecyzować mój problem rozchodzi mi się o coś podobnego :

Wszystko musi być robione na CNC oczywiście i najlepiej centrum tokarsko-frezarskim. Chyba, że wykonam ten element w kilku fazach. Obróbka jednej strony, potem odwrócenie detalu, obróbka drugiej strony..

Innego wyboru chyba mieć nie będę. Najgorsze to znaleźć dosyć długie frezy walcowe co by wykonać wykorbienia przez całą długość wału (obróbka 4osiowa). Na filmie widać o co mi chodzi. Czy ktoś miał do czynienia z narzędziami firmy SANDVIK Coromant ? Jak się sprawdzają w praktyce ?

Moim zadaniem jest zaprojektowanie programu do obróbki tego wału, proces wykonawczy wykona ktoś inny.


figofago
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 70
Rejestracja: 10 gru 2008, 22:36
Lokalizacja: świętokrzyskie

#4

Post napisał: figofago » 23 paź 2011, 22:45

Kolego, zadanie technologiczne, które przedstawiłeś ma charakter praktyczny, czy jest to zadanie czysto teoretyczne tzn praca dyplomowa itp.?

Co do narzędzi Sandvika to jest to uznana firma. Jakość jest wprost proporcjonalna do ceny, natomiast cena odwrotnie proporcjonalna na ogół do możliwości kupującego, pewnie są droższe i na pewną są tańsze. Wszystko jest kwestią moæliwosci.

Natomiast system CAPTO pozwala wydłużać narzędzia w zależności od potrzeb.




Zwróć uwagę, że pewne powierzchnie są już przygotowane wcześniej.


ivan_basso
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 17
Rejestracja: 25 lis 2008, 09:13
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: ivan_basso » 24 paź 2011, 08:47

Podzielam zadanie Zibi’ego. Obróbka odkuwek, a nie frezowanie / toczenie z pełnego materiału.

Widziałem kiedyś w Poznaniu obróbkę wałów korbowych do silników okrętowych. Na tokarkach.
Gabaryt zupełnie inny. Wał długości 6 metrów. I dla ciekawości dodam, że wał był unieruchomiony. Obracała się głowica narzędziowa w kształcie koła. Wewnątrz której rozmieszczone były noże skrawające.

Obróbkę mniejszych wałów korbowych widziałem na specjalistycznych tokarkach firmy Boehringer.


Autor tematu
BlackKnight
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 13
Rejestracja: 08 wrz 2011, 15:02
Lokalizacja: Starachowice/Kielce

#6

Post napisał: BlackKnight » 25 paź 2011, 16:52

Witam,

dziękuję za odpowiedzi.

Macie rację, że takie wały SERYJNIE robi się z odkuwek...

To ma być teoria.. tzn, nie jest zaznaczone jaka to produkcja ma być (seryjna czy jednostkowa), konkretny kształt wału korbowego ( motocyklowy, samochodowy i inny), wielkość, materiał...

mam zaprojektować różne programy obróbki wału korbowego na obrabiarki CNC.. czemu zdecydowałem się na obróbkę wału od A do Z (z beli do wału ?) ? Ano dlatego, że jednym wałem załatwię te kilka programów obróbkowych. Wpierw toczenie jednej strony, potem przełożenie wału (odwrotnie), toczenie drugiej (to już kolejny program), frezowanie (kolejny program) i będzie ok.

Wiem, że takie wały robi się też TYLKO na tokarkach bez używania obrabiarek 4osiowych, ale problem jest taki, że raczej w MasterCAM'ie tego nie zrobię a to w nim właśnie muszę to wszystko zrobić (brak odpowiednich narzędzi, maszyny, głowic itd).

Dlatego też chciałbym to wykonać na obrabiarkach 4/5osiowych (z czego 5oś niepotrzebna) przy narzędziach Sandvik'a, bo dla tokarki są już wrzucone do bazy mastercama, a dla frezarki dodam sobie odpowiednie do bazy (mam katalogi, więc dobiorę sobie odpowiednie).




Jest inny sposób obróbki wykorbień od ścieżki wieloosiowej dla frezarki : "obrotowo 4 osie" ? Problem jest taki, że ta ścieżka wspiera tylko kuliste frezy, pozostają karby i nie wiem za bardzo jak potem to wykończyć (skoro nie jest to w osi, to tego nie przetoczę...) oraz głębokość skrawania zamiast skokowa (po 3mm przypuśćmy) to leci do końca (docelowego kształtu). Wiem, że jest tam zakładka głębokości, ale cokolwiek bym nie ustawił to jest tak samo niestety :/...

Z tym teraz mam właśnie największy problem :/

[ Dodano: 2011-10-25, 22:19 ]
Posiada ktoś może tą pozycję książkową : http://www.emastercam.com/board/index.p ... tem&id=145 ??

Potrzebuję rozdziału na temat rotary 4-axis ... może tam znajdę rozwiązanie jak prawidłowo ustawić tą ścieżkę....

mam 2 książki z mastercam'a po polsku (kupione u polskiego oficjalnego dystrybutora), ale każdy wie chyba, że nic tam nie znajdziemy na ten temat ;)

[ Dodano: 2011-11-20, 18:57 ]
Po długiej przerwie (inne projekty na głowie czekały na skończenie) siadłem w końcu do tej obróbki wału. Rozwiązałem problem dotyczący przyrostowego zagłębiania się w materiał przy obróbce wykorbień :)

W razie czego chętnym podsyłam plik z MasterCAM X3 z zapisaną ścieżką. Można sobie podejrzeć parametry i zobaczyć co i jak :)

Pozdrawiam,
Karol

PS : nie zwracajcie uwagi na dokładność obróbki czy wymiary narzędzia itd. Dałem tylko przykład by pokazać jak to wygląda i jak to zrobić.

Link :

Kod: Zaznacz cały

http://speedy.sh/PcRHN/BLACKKNIGHT.MCX

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mastercam”