Opinia o grubościówkę

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
habit_m_
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 329
Rejestracja: 07 lut 2010, 13:07
Lokalizacja: Toruń

Opinia o grubościówkę

#1

Post napisał: habit_m_ » 03 sie 2011, 21:21

Czy warto zainwestować pieniążki w takowe urządzenie? Gdyż jeżdzenie z dechami po stolarzach i bulenie corusz pieniążka za głupie włączenie maszyny skłania mnie do zainwestowania w takowe urządzenie.

Czy warto?

http://allegro.pl/strugarka-grubosciowk ... 44814.html

maciej

[ Dodano: 2011-08-03, 21:22 ]
Oczywiście amatorska, na potrzeby własne pod cnc i hobby - jakieś sztachetki na płotek i inne duperele.


Jeśli pomogłem wciśnij "pomógł"

Tagi:


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2844
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#2

Post napisał: koala.g » 03 sie 2011, 22:07

A deski mają być równe i ładnie ostrugane ?

>>> Śmieszna waga moja wyrzynarka włosowa jest cięższa.
>>> W opisie pierniczą coś od rzeczy , chyba opis od jakiejś frezarki lub szlifierki częściowo skopiowali.


Bbuli
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 871
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:43
Lokalizacja: Rumia

#3

Post napisał: Bbuli » 03 sie 2011, 22:28

Broń Cie Panie Boże przed tym zakupem! W czerwcu kupiłem w Liroju to samo pod nazwą NuToll za 626 zeta czy coś tak.Wszystko zrobione byle jak.Brakuje nawet śrub spajających to wszystko do kupy.Elementy odlewane-tragedia.Ale najważniejsze-jedna ze stron jest mocniej dociskana i decha w przekroju nie jest prostokątem.A końcówka deski -tak około 6-7cm jest mocniej zjechana. Tak na ogół jeśli miał by być to płot od strony złego sąsiada to tak,ale jeśli chcesz coś dokładniej to zapomnij.
Ja oddałem ten szajs,zresztą niemało nerwów mnie to kosztowało bo wbrew pozorom nie jest łatwo oddać elektronarzędzie.21 dni roboczych na odpowiedz mają.
Ale gwoli prawdy za 1100 zeta stoi na półce heblarka i grubiarko-wyrówniarka w jednym i wygląda na coś lepszego.Stoły podające ma ładnie,solidnie wykonane.Więc może to?
Byle nie to z linku.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#4

Post napisał: IMPULS3 » 03 sie 2011, 22:44

Jakie pieniądze taki sprzęt. :wink:
Ogólnie kupowanie wszelkich maszyn tylko patrząc na zdjęcie, to jak dla mnie jest dużym ryzykiem.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11624
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#5

Post napisał: RomanJ4 » 03 sie 2011, 23:14

Lepiej kolego poszukaj produkowanej kiedyś w Polsce maszyny o nazwie "DYMA 8" Masz tam i heblarkę i grubościówkę i frezarkę (jako przystawka)
Solidna, przemyślana i wytrzymała konstrukcja. Służyła mi wiele lat do amatorskich zastosowań.
Obrazek
Teraz sprzedaje się podobna pod nazwą "DYMC-8" http://www.elmet-rzeszow.pl/index2.php? ... 20-%20REMA
http://www.e-manta.eu/forum/viewtopic.php?t=1860
pozdrawiam,
Roman


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7643
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#6

Post napisał: pukury » 03 sie 2011, 23:17

witam.
jak by s kupował coś takiego to - koniecznie obejrzyj w tzw . "realu "
dowiedz się jak tam z nożami - można się wpuścić w niezłe maliny .
kumpel kupił strug ręczny ( elektryczny - oczywiście ) i buja się teraz z ceną noży .
tak że - spokojnie .
pozdrawiam
Mane Tekel Fares


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#7

Post napisał: Mariuszczs » 04 sie 2011, 07:28

Ja kupiłem grubościówko heblarkę w praktikerze za ciut ponad 700 zł. Regulacja heblarki trwała długo, ale jest regulacja i teraz deseczki wychodzą prościutkie.
Grubościówka robi do kąta, ale końcówkę deski podcina tak ok 3 cm. Znajomy ma podobną i kupę lat coś na niej dłubie. Tak ogólnie to jest to za lekkie itd. Grubościówką to po 2 mm max można brac bo inaczej deska się zatrzymuje. Szukałem kompletnej DYMA ( DYMB lub DYMC ), ale jak to zwykle potrzebowałem na już.
Silnik szczotkowy i to chyba będzie najsłabszy punkt - ale to okaże się za jakiś czas.


Autor tematu
habit_m_
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 329
Rejestracja: 07 lut 2010, 13:07
Lokalizacja: Toruń

#8

Post napisał: habit_m_ » 04 sie 2011, 08:57

Jak bywam u stolarza to on ma potężną konstrukcję ale wyglądem przypomina tą którą podałem z linku. Nawet jak deska jest krzywo przycięta to znaczy na jednym końcu grubości ma p 20 mm a na drugim 24 (tak strzelam z przesadą) to on reguluje to urządzenie i w pierwszym przejeździe np. równa deskę do całej 20 mm, a potem koryguje wymiar w drugim przejeźdze mam np. ocheblowaną dwustronie desunie 18 mm. Dlatego właśnie podałem taki link.

A jak to wygląda na tych maszynkach zaproponowanych przez was, tzn. typ DYMA. Widziałem to urządzenie też u stolarza choć znacznie większe, ale tobiło chyba jako frezarka.

I teraz mam pytanie. Jeżeli wał jest na środku tego blatu i śmigają tam ostrza to jak się wyprowadza na takim urządzeniu równą grubość deski? Samo heblowanie to od biedy robiłem też ręczną maszynką, ale właśnie chodzi o wyprowadzenie wymiaru z krzywo przycietej tarcicy.

A może lepiej zainwestować w lepszej klasy sprzęt ręczny, w sumie do płaskorzeźb to tylko trzeba by wyrównać stronę tylną bo od frontu i tak prawie wszystko zostanie zjedzone frezem?

Aha wszystko typowo amatorsko na potrzeby jakby to mówiąc własne :mrgreen:


maciek

[ Dodano: 2011-08-04, 09:04 ]
Ostatnio jak byłem w innym zakładzie to na środku deski został taki ślad nadmiaru materiału, coś jakby nóż był wyszczerbiony.

Generalnie różnie to bywa z heblowaniem w zakładach z doskoku. Oczywiście chodzi o efekt jak najbardziej wizualny. Często bywa że dochodzę do wniosku, że ręczną maszyną chyba bym to zrobił dokładniej - a może się mylę, gdyż narazie tylko jakiej miekkie drewka tak strugałem.

Z takich dużych maszyn - raz powierzchnia jest idealna, na innej miałem wypukłe rowki wysokości jakiegoś 1 mm, a kiedyś to powierchnia była taka, że fakt była równa ale porowata jakby.

maciek
Jeśli pomogłem wciśnij "pomógł"


Bbuli
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 871
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:43
Lokalizacja: Rumia

#9

Post napisał: Bbuli » 04 sie 2011, 12:26

Jak podasz maszynie skręcona deskę to wyjdzie także skręcona ale gładka. Ja musiałem obrobić trochę drewna-kupiłem frez fi14,materiał mocowałem na podkładkach tak by nie niwelować skręcenia i jazda.Wyszło bardzo ładnie i prościutko ale znacznie dłużej .


jendrol9
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 17
Rejestracja: 16 lip 2008, 08:18
Lokalizacja: Polska

#10

Post napisał: jendrol9 » 05 sie 2011, 08:34

Jeżeli chce się uzyskać jednakową grubość,a przy tym wyrównać wypaczoną powierzchnie,to najpierw należałoby jedną stronę "przejechać " na blacie,a potem,drugą stronę puścić przez gruboścówkę,do tego celu najlepiej mieć dwie maszyny,żeby ciągle nie trzeba było blatów zdejmować .... :roll:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”