Kilka pytań początkującego...

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Petti
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 02 sty 2005, 14:30
Lokalizacja: podkarpacie

Kilka pytań początkującego...

#1

Post napisał: Petti » 08 sty 2005, 19:04

Witam
Jestem prawie zielony, jeśli chodzi o maszyny CNC, a w szczególności sprawy silników i sterowania nimi. Ale może później z tej działki będę miał pytania. Dziś z innej beczki.
1. Czy ma sens zastosowanie silników krokowych o różnych mocach dla każdej osi z osobna? Tak sobie pomyślałem: silik osi X ciągnie ze sobą konstrukcję osi Y i Z, a Y ciągnie konstrukcję osi Z. Na dodatek, oś X (po długości stołu) mogłaby mieś dwie śruby pociągowe po obu stronach stołu. Czy z racji tego ma sens stosowanie mocnijszego silnika dla osi X?

2. Jaki komputer, a raczej jakiej mocy potrzebny jest do płynnego (i z lekkim zapasem na przyszłość) sterowania obrabiarką i przetwarzania danych. Zaznaczam, że modele CAD 3D i ewentualnie CAM byłyby robione na innym sprzęcie. Pytam się, bo mam wolnego laptopa 486, z niezbyt dyżym ekranem, dysku ze 2 GB, pamięci 16 MB RAM, chyba jest SCASI.

3. Na jakim porcie komputerowym odbywa się sterowanie maszyną, przesyłanie informacji: szeregowym czy równoległym? A jeśli na obu, to co wybrać, co jest lepsze, jakie są "+" i "-" każdego z nich?

Przepraszam, jesli moje pytania są beznadziejnie proste, ale FORUM czytam dopiero od niedawna.



Tagi:

Awatar użytkownika

ottop
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 346
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

#2

Post napisał: ottop » 08 sty 2005, 19:42

Zakładając, że zostaną zastosowane w miarę przyzwoite prowadnice o małych oporach ruchu masa osi Y i Z będzie miała wpływ jedynie na wartość przyśpieszenia jaką będzie trzeba dobrać dla osi X. Podczas obróbki masa tych osi nie będzie miała już tak dużego znaczenia więc o max parametrach i tak będzie decydowała moc najsłabszego silnika. Tak więc dysponując trzema różnymi silnikami najmocniejszy można zastosować do osi poruszającej największą masę.
Jaki komputer – odpowiedź prosta – jaki program, opisany komputer z dosowymi programami powinien sobie dać radę, natomiast w przypadku programów pod win mogą być już problemy.
Większość programów stosuje do sterowania port równoległy. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość maksymalnego uproszczenia samego sterownika silnika (maksymalnie prosty sterownik to 4 tranzystory podłączone do portu dla jednej osi :lol: ). Sterownik na port szeregowy niestety musi być już dużo bardzie skomplikowany.

Awatar użytkownika

chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#3

Post napisał: chomikaaa » 09 sty 2005, 00:21

patrzac z punktu dynamiki to po pominieciu oporow prowadnic(lub uwzgledniajac je) wypadaloby aby kazdy z silnikow dysponowal podobna moca poniewaz zwazajac na to ze frez porusza sie w 3 osiach w materiale powinno mu sie zapewnic podobna dynamike we wszystkich osiach a to dlatego ze moze wystopic efekt gubienia krokow na ktorejs(najslabszej) z osi
co do kompa to wiadaomo im szybszy tym lepiej jak masz pracowac w turbocnc na poczatek mozesz go uzywac jak stwierdzisz ze musi byc szybszy to go zmien jak chcesz pracowac w srodowisku graficznym to komp musi byc odp do wymagan aplikacji
co do sposobu teransmisji musisz wziac pod uwage jaki program jaki rodzaj tramsmisji obsluguje prostsza wykozystuje mozliwosci lpt skomplikowana port szeregowy jak podejmiesz decyzje to bedziesz wiedziec jaki program musisz uzyc i jaki ma wymogi odnosnie pc

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”