No niestety nowy problem z MACH3

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
kennyg
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 10
Rejestracja: 16 wrz 2009, 02:12
Lokalizacja: warszawa

No niestety nowy problem z MACH3

#1

Post napisał: kennyg » 23 maja 2011, 22:31

Mam maszynę w której wrzeciono jest tylko na osi Z a ruchy XY załatwia stolik. Skonfigurowałem macha właściwie , ale w tym układzie element po frezowaniu jest obrócony o 180 stopni w osi x i y. Oczywiscie jest menu bazowanie i krańcowki , ustawiłem maszynę tak że to co w pliku i okienku macha to w tej samej orientacji widzę po skończeniu frezowania ALE : w okienkach pozycji mam wartości o zmienionym znaku , jaja jak berety w oznaczeniu SOFTWARE LIMITS - w zasadzie nie działają i żadne kombinację wpisów SOFT MAX i SOFT MIN nic nie dają. A najdziwniejsze jest to że zmiana klawiszy strzałek , żeby osie chodziły zgodnie z nimi powoduje zablokowanie działania skryptów centrowania/ wysokości narzędzi. Ogólnie ten Mach - nie tani przecież to marnie wydane pieniądze - grafika - dziadostwo , okienko podglądu maszyny mikroskopijne. Próbuje oczywiscie zrobiś swoje ekrany , ale przecież za coś zapłaciłem - przyciski znajdowania środka , brzegu materiału nie działają - ZNAJDZ SE PAN SKRYPTA , tyle że te też nie zawsze działaja. Po paru dniach coś tam możn ustawić , ale do końcowej satysfakcji jeszcze daleko.

Proszę o jakąś podpowiedż , napewno czegoś nie wiem , ale to coś nie jest napewno w instrukcji do programu.



Tagi:


romgol
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 72
Rejestracja: 02 sty 2007, 20:14
Lokalizacja: Słubice

#2

Post napisał: romgol » 23 maja 2011, 22:50

Najprościej odwrócić obroty przełączając kabelki na silnikach,jest też taka opcja w ustawieniach ,niestety nie pamietam gdzie,ale poszukaj na forum ,na pewno było.
romgol


Autor tematu
kennyg
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 10
Rejestracja: 16 wrz 2009, 02:12
Lokalizacja: warszawa

#3

Post napisał: kennyg » 23 maja 2011, 23:08

no odwróciłem , ale bliżej opisze problem -

jak mamy frezarke z ruchomym wrzecionem to wykonanie komendy x10 spwoduje przesuniecie wrzeciona w prawo o 10mm - w obrabianym materiale wytniemy kreskę w prawo

ja mam frezarkę w której porusza się stolik a nie wrzeciono i wykonanie tej samej komendy x10 spowoduje przesuniecie STOLIKA w prawo - w obrabianym materiale wytniemy kreskę w lewo.


chodzi mi o to żeby program poruszał stolikiem w lewo a wyświetlał że idzie w prawo (= 10 a nie - 10)
Ustawienie różnych kombinacji w sygnałach na silnik i w bazowaniu i krańcowkach niby załatwia temat , ale powoduje szereg kłopotów z klawiszami ,makrami i wyświetlaniem pozycji maszyny.

Dzięki za posta

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#4

Post napisał: bartuss1 » 23 maja 2011, 23:17

m ustawieniach (config) przy zakładce z silnikami wystarczy odhaczyc na zielono bądz czerwono dir low activ, a w przypisaniach w menu rozwijalnym ustawien - ustawić sobie strzałki na klawiaturze.
drugi sposób to tam gdzie się ustawia krancowki - mozna zmienić kierunek pracy osi haczykiem

co do podglądu, wchodzisz w tools, klikasz na obrazek i powiekszasz kółkiem, a lewym obracasz se w 3d, a naciskając kółko przesuwasz.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


creative1agh
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 264
Rejestracja: 25 sty 2009, 21:11
Lokalizacja: Kraków

#5

Post napisał: creative1agh » 23 maja 2011, 23:22

config -> homing limits -> w tabelce zaznaczyć zielonego "ptaszka" przy danej osi w kolumnie Rewersed. Program wyświetla wtedy normalnie, a maszyna odwraca daną oś/osie.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#6

Post napisał: tuxcnc » 23 maja 2011, 23:42

kennyg pisze:jak mamy frezarke z ruchomym wrzecionem to wykonanie komendy x10 spwoduje przesuniecie wrzeciona w prawo o 10mm - w obrabianym materiale wytniemy kreskę w prawo

ja mam frezarkę w której porusza się stolik a nie wrzeciono i wykonanie tej samej komendy x10 spowoduje przesuniecie STOLIKA w prawo - w obrabianym materiale wytniemy kreskę w lewo.
Nie.
Po prostu silnik musi się kręcić w drugą stronę.

.


Autor tematu
kennyg
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 10
Rejestracja: 16 wrz 2009, 02:12
Lokalizacja: warszawa

#7

Post napisał: kennyg » 23 maja 2011, 23:46

Robiłem tak , jak w home/limits dam reversed to odwraca układ współrzędnych , ale i kierunek silnika , wtedy w wyjsciach zamieniam level dla kierunku na sterownik , i w tym momencie przestają działać skrypty pozycjonowania głowicy (środek , boki , wysokość)
To logiczne dla mnie było ale niestety nie działa w przypadku mojej maszyny.
Dzięki za posta.
Robert

jutro zmienie koordynaty bazowania na stole teraz mam lewy dół , a zrobie prawy dół , czyli teraz mam

0,200




0,0 200,0


a przeniose baze

0,200







200,0 0,0


Może to coś da. Ale jak by nie kombinować to zmiana mapingu klawiszy tak żeby się zgadzały z osiami , blokuje mi skrypty i to sprawdziłem na 100 procent.
Ostatnio zmieniony 23 maja 2011, 23:53 przez kennyg, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#8

Post napisał: tuxcnc » 23 maja 2011, 23:49

Zamiast kombinować jak koń pod górę zamień miejscami dwa kabelki od silnika.

.


Autor tematu
kennyg
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 10
Rejestracja: 16 wrz 2009, 02:12
Lokalizacja: warszawa

#9

Post napisał: kennyg » 23 maja 2011, 23:55

jak zmienie kierunek silnika czy to na uzwojeniu czy w pinach wyjsciowych , to muszę zmienic kierunek bazowania i układ osi i wtedy zaczynają się jaja.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#10

Post napisał: tuxcnc » 24 maja 2011, 00:09

kennyg pisze:jak zmienie kierunek silnika czy to na uzwojeniu czy w pinach wyjsciowych , to muszę zmienic kierunek bazowania i układ osi i wtedy zaczynają się jaja.
Przestań kombinować.
Silnik się kręci w prawo, albo w lewo, zależy jak przewody podłączysz.
Krańcówkę HOME dajesz z prawej, albo z lewej strony.
Co tu może nie działać ?

.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”