Frezarka do alu 500x500x200

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Krzysiek3miasto
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 02 sie 2006, 03:12
Lokalizacja: Gdańsk

Frezarka do alu 500x500x200

#1

Post napisał: Krzysiek3miasto » 05 sie 2006, 10:31

Witam


Planuje zrobic frezarke do alu i mam kilka pytan...

1) Z czego ja zrobic ? Czy przy stosunkowo malych rozmiarach warto pakowac sie w MDF i inne pochodne tworzywa ? Mam na mysli frez 3 max 5mm i zaglebianie w material ok 5mm oczywiscie w kilku suwach.

2) Czy podparte prowadnice fi20mm i otwarte lozyska liniowe zdadza tu egzamin ?


3) Jakie zastosowac sruby ? Bardziej zalezy mi na dokladnosci niz predkosci posuwu. Nakretki napewno bede brazowe bez kolnierza umieszczone w obudowie z alu.


4) Silniki 1.98Nm starcza do obrobki alu ? Jesli nie to jakie zastosowac ?


5) Czy jako wrzeciono moze byc cos takiego ? -> http://allegro.pl/item117071913_multisz ... _gwar.html



Dodam ze frezarka mam zamiar robic miedzy innymi takie elementy z alu ->

Obrazek

I nie jest to mechanika precyzyjna poprostu wszystko musi ladnie wygladac ;)


Ps : Prosze o wyrozumialosc bo mam 15 lat a w temacie siedzie od 3 dni ;)



Tagi:


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#2

Post napisał: pit202 » 05 sie 2006, 10:55

1) alu moze byc , mdf lepiej nie
2) calkiem mozliwe ze tak, ale gwarancji nie ma
3) kulowe, brazowe nie maja dokladnosci
4) tak
5) nie
Dodam ze frezarka mam zamiar robic miedzy innymi takie elementy z alu -> I nie jest to mechanika precyzyjna poprostu wszystko musi ladnie wygladac ;)
i wlasnie w tym jest caly problem, zeby uzyskac dobrą jakość musisz miec bardzo sztywna maszyne , dobre wrzeciono i bardzo dobre frezy aby nie dochodzilo do wibracji , drgań i podcieć w materiale , ew. mozna to potem szlifować ręczeni ;/
Prosze o wyrozumialosc bo mam 15 lat a w temacie siedzie od 3 dni
to zdecydowanie za mało - nie pchaj sie z motyką na słońce
wiecej czytaj , wiecej oglądaj, zbieraj kase
PiteR

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#3

Post napisał: gmaro » 05 sie 2006, 11:24

Krzysiek3miasto pisze:Ps : Prosze o wyrozumialosc bo mam 15 lat a w temacie siedzie od 3 dni
jeszcze jak ci się to wszystko uda i dopiszesz że wszystko cie kosztowało z 1300 zł to napewno będzie sensacja ..

ale teraz na poważnie :

..żeby wszystko było spełnione to przede wszystkim:
- sztywna solidna konstrukcja,
- zdecydowanie prowadnice liniowe (mniej problemów więcej plusów)
- śruby kulowe
- dobre wrzeciono
- dobre chłodzenie
- dobre sterownie nie wspomne o serwach

oczywiście punktów można wymienić wiecej .. aż strach pomyśleć ile na to potrzeba kasy :cry:
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#4

Post napisał: webserver » 05 sie 2006, 11:24

Witam staraj sie zrobic jak najbardziej sztywna kontstukcjie no i im wiecej bedzie wazyc tym lepiej ;) co do wrzeciona to zapomnij. Musisz miec stale obroty a takie male gowienko tego nie zapewni nawet przy amlutkim frezie;(
Pozdrawiam PlotComplex.com

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#5

Post napisał: gmaro » 05 sie 2006, 11:25

Krzysiek3miasto pisze:a w temacie siedzie od 3 dni
acha jak posiedzisz trochę wiecej i poczytasz sam przekonasz się w czym problem :mrgreen:
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

Awatar użytkownika

chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#6

Post napisał: chomikaaa » 05 sie 2006, 12:58

takie rzeczy to tylko na porzadnej maszynie stop alu do klamek to nie zwykle alu a wiec i wymagania odnosnie obrobki sa inne

ten dremelek nadaje sie tak naprawde to zabawy w obrubce modeli do sklejania a nie pracy w metalu

pozatym jego ciagle dzialanie nie moze pewnie przekroczyc 30min a obrobka takiej klamki to pare godzin

samo wrzeciono bez falownika to wydatek ok 2000zl

siedzisz 3dni to tyle co nic muszisz duzo poczytac postow na forum na moje oko maszyna zdolna wykonywac te detale jest pokazana w postach piotra_jub na tym forum szukaj o niej tematow w dziale maszyna o konstrukcji metalowej

jestes osoba bardzo mloda i ambitna jak kazdy w twoim wieku na twoim miejscu zastanowilbym sie nad prostym ploterkiem grawerujacym w plexi na tym tez zarobisz o prawdziwej maszynie mozesz narazie zapomniec

jak poczytasz forum sam sobie to uzmyslowisz

[ Dodano: 2006-08-05, 13:05 ]
tu masz link ktory ci uzmyslowi co potrzeba zeby wykonac to co chcesz zapoznaj sie tez z konstrukcjami piotra_jub

https://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?p ... cbfd#19926


Autor tematu
Krzysiek3miasto
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 02 sie 2006, 03:12
Lokalizacja: Gdańsk

#7

Post napisał: Krzysiek3miasto » 05 sie 2006, 19:50

Dzieki za wszystkie rady... Chyba sobie odpuszcze budowanie frezarki do alu. Nie chodzi tu o koszta bo kasa na to wszystko by sie znalazla ale nie mam zamiaru czekac kilka lat na to az frezarka sie zwroci i zacznie na siebie zarabiac... Docelowo mam zamiar powoli rozkrecac zaplecze firmy produkujacej czesci tuningowe do motocykli i skuterow wiec frezarka do plexy bedzie mi kompletnie w tym temacie zbedna i niepotrzebna...


Skoro ostudziliscie juz moj zapal co do budowania frezari do alu :D Mam pytanie co do innego typu maszyny a mianowicie sprzetu rzezbiacego w piance poliuretanowej. Material duuuzo latwiejszy w obrobce wiec i budowa maszyny powinna pojsc latwiej. I prosil bym o rade odnosnie tych samych pytan ktore zadalem na poczatku tyle ze odnosnie frezarki do poliuretanow. A w alu i tak bede robil tyle ze wszystkie prace bede zlecal firmie. Apropo moze ktos z was mogl by wykonywac dla mnie takie elementy ?

Awatar użytkownika

kot1979
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 533
Rejestracja: 05 lip 2006, 09:01
Lokalizacja: Sulejowek
Kontakt:

#8

Post napisał: kot1979 » 05 sie 2006, 22:21

dziwne a ja myslalem ze kasa to podstawowy problem:) bo na dobrej jakosci maszne z wrzecionem elty i wozkami liniowymi i innymi bajerami to wydac nalezy lekko 10 tys:) i to bedzie krotko:)
Mowiac ze kasa to nie problem nie rozumiem po co sam sie bawisz w budowe maszyny jesli ma na siebie tylko zarabiac?
Mysle ze najpier przeczytaj cale forum kilka razy i dopiero pytaj , bo pytania sa wazne jesli sa z glowa zadane:)
A co do budowy to chyba najpierw jest ci potrzebny projekt. To podstawa :)
Nauczycielem wszystkiego jest praktyka.
www.galerianastrojow.pl


Autor tematu
Krzysiek3miasto
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 02 sie 2006, 03:12
Lokalizacja: Gdańsk

#9

Post napisał: Krzysiek3miasto » 05 sie 2006, 23:49

kot1979 pisze:dziwne a ja myslalem ze kasa to podstawowy problem:) bo na dobrej jakosci maszne z wrzecionem elty i wozkami liniowymi i innymi bajerami to wydac nalezy lekko 10 tys:) i to bedzie krotko:)
Mowiac ze kasa to nie problem nie rozumiem po co sam sie bawisz w budowe maszyny jesli ma na siebie tylko zarabiac?
Mysle ze najpier przeczytaj cale forum kilka razy i dopiero pytaj , bo pytania sa wazne jesli sa z glowa zadane:)
A co do budowy to chyba najpierw jest ci potrzebny projekt. To podstawa :)


Nie mowie ze mam nieograniczony budzet zreszta nawet gdybym mial to nie wydal bym na frezarke wiecej jak 5-6tys. Poprostu bardziej oplacalo by sie zlecac wykonanie podzespolow podwykonawcom i pozniej rozszerzajac oferte firmy zrobic lub kupic wlasna maszyne...

A co do projektu ... ja narazie nie rozpoczynam budowy... Pytam poniewaz chce sobie to w glowie poukladac zanim zaczne cokolwiek robic...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”