Rolka do napędu paskowego - jak zrobić?

Dyskusje na temat elementów przeniesienia napędu oraz przekładni


Autor tematu
silmido
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 22
Rejestracja: 07 sty 2011, 23:52
Lokalizacja: łódzkie

Rolka do napędu paskowego - jak zrobić?

#1

Post napisał: silmido » 12 kwie 2011, 23:00

Witam,
Mam pytanie czy da się w warunkach amatorskich zrobić rolkę podobną do tej osadzonej na silniku na zdjęciu. Buduję dla moich dzieci pojazd elektryczny i aktualnie wykorzystuję przekładnię łańcuchową jednak czasami mimo zastosowanego naciągu, łańcuch spada. Napęd paskowy byłby lepszy i stąd pomysł by samemu coś takiego zrobić. jako materiał użyłbym poliamid lub może tekstolit. Mam małą tokarkę więc sam kształt rolki wytoczę i centralnie nawiercę. Jak jednak zrobić na niej ząbki? Jakie narzędzia byłby potrzebne? Czy da radę w warunkach przydomowego warsztatu?
Wiem że można takie rolki prawdopodobnie kupić (tak samo jak cały pojazd) ale większą frajdę miałbym z wykonania samodzielnie.

Obrazek

Obrazek



Tagi:


pixes2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 582
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:38
Lokalizacja: Zgierz

#2

Post napisał: pixes2 » 12 kwie 2011, 23:24

silmido pisze:Jak jednak zrobić na niej ząbki?
Bez podzielnicy i frezarki będzie trudno. Może jakieś dodatkowe wyposarzenie na tokarkę.... ale to kłopotliwe. Do Zgierza masz blisko, jeżeli to pod pasek T5 to mogę Ci pomóc . Zobacz jeszcze gotowce w sklepie sponsora, może się coś nada.
Pozdrawiam.
Tomek.


Autor tematu
silmido
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 22
Rejestracja: 07 sty 2011, 23:52
Lokalizacja: łódzkie

#3

Post napisał: silmido » 13 kwie 2011, 14:23

Dzięki za odpowiedź i chęc pomocy.
Planuje kupic pasek o symbolu HTD575-5M-15 lub ewentualnie dłuższy to wtedy może reczywiście T5 i u sponsora..
Bez podzielnicy i frezarki będzie trudno
Trudno - to znaczy nie niemożliwe? Jaki byłby ten trudny sposób (poza wypiłowywaniem rowków pilnikiem :smile: ) aby to zrobić w warunkach amatorskich?


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7643
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#4

Post napisał: pukury » 13 kwie 2011, 14:55

witam.
piłowanie pilnikiem i podobne " zabiegi " są raczej przejawem krańcowej desperacji .
może po prostu kupić kółko zębate pod ten pasek ?
wyjdzie taniej - nerwy , zepsute paski , nieuchronna kompromitacja w oczach potomstwa , itp :lol:
pozdrawiam .


Autor tematu
silmido
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 22
Rejestracja: 07 sty 2011, 23:52
Lokalizacja: łódzkie

#5

Post napisał: silmido » 13 kwie 2011, 15:02

Czyli nic innego tylko kupować? :sad:


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#6

Post napisał: rynio_di » 13 kwie 2011, 15:18

Samo wykonanie ,manualnie nie będzie stwarzało problemu bo masz tokarkę ,tylko jak podzielić ,jeżeli tokarka nie ma koła podziałowego tak jak np.tokarka zegarmistrzowska. Aby wykonać nacięcia ( zęby) to po wstępnym obrobieniu pod wymiar dalej robisz tak.
Nóż ostrzysz tak jaki ma być zarys zęba , mocujesz go w imaku leżąco o posuwem wzdłużnym ,strugasz ząb, wracasz dodajesz 0,05 ,lub więcej zależy od materiału i strugasz głębiej itd,itd. aż ząb nabierze odpowiedniego kształtu. Przekręcasz wrzeciono o ... i tu problem i strugasz następny ząb ,zabawy do ... ale jest to możliwe ,nie jedne koło pasowe z wcięciem ( rowkiem) na klin tak wykonałem a więc dlaczego by nie można wykonać całego koła? Pamiętać należy o włączeniu największych obrotów to wrzeciono się nie przesunie.
Nie wiem ile tych kół potrzebujesz ,ale jedno- dwa to można się pobawić.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7643
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#7

Post napisał: pukury » 13 kwie 2011, 15:37

witam.
wszystko pięknie -ale ..
na koniec okazuje się że ostatni " ząbek " jest troszkę za wąski( szeroki ) - i du...a .
lepiej kupić .
swoją drogą -skąd przekonanie że pasek nie będzie przeskakiwał - skoro łańcuch
miał " problemy " ?
może napinacz jest nie taki ?
pozdrawiam .


Autor tematu
silmido
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 22
Rejestracja: 07 sty 2011, 23:52
Lokalizacja: łódzkie

#8

Post napisał: silmido » 13 kwie 2011, 15:40

Nóż ostrzysz tak jaki ma być zarys zęba , mocujesz go w imaku leżąco o posuwem wzdłużnym ,strugasz ząb, wracasz dodajesz 0,05 ,lub więcej zależy od materiału i strugasz głębiej itd,itd. aż ząb nabierze odpowiedniego kształtu. Przekręcasz wrzeciono o ... i tu problem i strugasz następny ząb ,zabawy do ... ale jest to możliwe ,nie jedne koło pasowe z wcięciem ( rowkiem) na klin tak wykonałem a więc dlaczego by nie można wykonać całego koła? Pamiętać należy o włączeniu największych obrotów to wrzeciono się nie przesunie.
Czy mógłbys mi to wytłumaczyć (a może narysować) łopatologicznie bo nie rozumiem :oops:
Coś w rodzaju koła pasowego na klin robiłem ale rowek był nacinany po obwodzie a nie wzdłuż ściany koła. Tutaj rowki maja być wzdłuż więc jeśli element będzie się kręcił we wrzecionie wokół własnej osi to sie nie uda... Nie łapię tego...


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#9

Post napisał: rynio_di » 13 kwie 2011, 15:56

To taki nóż przekręcasz w imaku o 90* ( kładziesz) , z zachowaniem wzniosu do osi. I jadąc suportem strugasz ząb ,To tak jak na strugarce lub dłutownicy ,ale bardziej prymitywnie. Wrzeciono musi stać w miejscu ( jak się da to zablokować ) Suport robi ruchu posuwisto-zwrotne , a nóż skrawa kanał.
Może ja źle to tłumaczę , ale inaczej nie potrafię.


Autor tematu
silmido
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 22
Rejestracja: 07 sty 2011, 23:52
Lokalizacja: łódzkie

#10

Post napisał: silmido » 13 kwie 2011, 16:02

Dzięki. Teraz już rozumiem. Wcześniej napisałeś że wrzeciono ma być ustawione na największe obroty i stąd nieporozumienie :lol: Chodziło Ci o to że wtedy jest jakby bardziej zblokowane...

[ Dodano: 2011-04-13, 16:15 ]
@pokury
swoją drogą -skąd przekonanie że pasek nie będzie przeskakiwał - skoro łańcuch
miał " problemy " ?
może napinacz jest nie taki ?
Pewności nie mam. Na razie będę jeszcze próbował z łańcuchem bo wiem w czym tkwi problem. Chciałem jednak w niedalekiej przyszłości dostosować napęd do paska i wypróbować.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate”