potrzebuje porady jaki wybrać migomat i stół spawlaniczy

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
rokare
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 162
Rejestracja: 27 gru 2005, 13:19
Lokalizacja: okolice Radomia

potrzebuje porady jaki wybrać migomat i stół spawlaniczy

#1

Post napisał: rokare » 01 lut 2011, 19:00

Witam

Przymierzam się do zakupu migomatu, interesowała by mnie funkcja spawania z pulsem (nie jest to warunek konieczny), spawarka będzie służyć w warsztacie ślusarski do mało seryjnej produkcji. przewidziany budżet to ok 20tyś zł, ( materiał jaki chciałbym nią spawać to 99% stal czarna o grubości od 3 do 10mm)

zastanawiałem się nad tym kempact

co myślicie o tej spawarce i czy ktoś miał z tym modelem do czynienia, i jak się sprawuje??
nie musi to być kemppi ale interesowały by mnie raczej markowe urządzenia nie chińszczyzna.

jeśli chodzi o stół interesuje mnie taki STÓŁ SPAWLNICZY

cena trochę powala ale niesamowicie by mi ułatwił pracę
czy ktoś miał do czynienia z takim stołem i mógł by coś na jego temat napisać
proszę o jakieś porady.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 03 lut 2011, 10:41 przez rokare, łącznie zmieniany 1 raz.


hmm

Tagi:


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#2

Post napisał: Mariuszczs » 01 lut 2011, 21:57

Ten stół to przesada - lepiej będzie może kupic arkusz blachy np 10 mm lb grubszy i dac do wycięcia na tzw waterjeta tych otworów. Migomat już będzie to można nogi przyspawac i boki jeśli wogóle są potrzebne.
Ciekawy ten stół ale jak on sobie radzi z odpryskami i przyspawanymi elementami ? Sądze że po jakimś czasie będzie trochę ściorany .

Przy własnym wykonaniu powinno starczyc na lepszy migomat.

wogóle w tej cenie to jest jakiś osprzęt ?


szamann1
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 42
Rejestracja: 04 paź 2010, 14:25
Lokalizacja: Ryglice

#3

Post napisał: szamann1 » 01 lut 2011, 22:19

Witam, pracowałem na podobnym stole spawalniczym, oferuje on duże możliwości w ustawianiu różnych nie standardowych konstrukcji, a siatka i otwory wraz z oferowanym oprzyrządowaniem pozwalają na dokładne jej ustawienie(zależnie ile wyposażenia oferuje akurat ten producent). Jest odpowiedni do produkcji małoseryjnej, można szybko zmienić konfigurację i montować inną konstrukcję. Jeżeli jest oferowany z oprzyrządowaniem nie ma potrzeby nic do niego spawać, a powierzchnię można zabezpieczyć preparatem antyodpryskowym, i posłuży na lata.Odnośnie spawarki, miałem możliwość spawania takim modelem, tylko w troszku innej konfiguracji(miała uchwyt chłodzony cieczą). Posiada możliwość spawania pulsem(estetyczniejsze spoiny, lepsze wtopienie przy mniejszym nagrzewaniu materiału), podwójnym pulsem(przydatne przy spawaniu cienkich materiałów, przy niskich parametrach zapewnia ładny wygląd spoiny, ułatwia spawanie aluminium i stali stopowych) poza tym posiada gotowe programy do spawania przetopów i spawania w wymuszonych pozycjach. Ogólnie sprzęt uniwersalny i posiadający duże możliwości, do warsztatu według mnie idealny, spoiny nie wymagają praktycznie czyszczenia, w razie konieczności możemy spawać bezproblemowo aluminium i stal nierdzewną.


Autor tematu
rokare
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 162
Rejestracja: 27 gru 2005, 13:19
Lokalizacja: okolice Radomia

#4

Post napisał: rokare » 02 lut 2011, 00:39

jeśli chodzi o stół to w tej cenie nie było osprzętu( po wejściu w odpowiednie zakładki są szczegółowe ceny wszystkich możliwych akcesorii do tych stołów a jest tego naprawdę nie mało http://www.siegmund-group.com/pl/Produk ... icze,3.php ), faktem jest że cen spora ale zależy mi właśnie na produkcji mało seryjnej a te stoły oferują szybkie i łatwe przezbrojenia. osprzęt planowałem wykonać sam, jeśli chodzi o budowę takiego stołu od podstaw to planowałem w przyszłości wykonać moduły do tego w celu powiększenia pola pracy, ale wolał bym żeby jednak baza była gotowa.
do tych stołów się nic nie spawa tylko korzysta ze sprzętu ustawczego w celu przygotowania szablonu ( co widać na zdjęciach http://www.siegmund-group.com/pl/Inform ... ch,160.php ) a przed odpryskami zabezpiecza chemia u której pisał kolega wyżej.
trochę po googlowałem i dopiero pod hasłem stoły montażowo-ustawcze znalazłem więcej ofert sprzedaży takich stołów, (czyli na początku nie prawidłowo się wyraziłem co mi potrzebuję) a jutro popytam jakie ceny u innych producentów takich stołów.

pierwszy raz widziałem te stoły bardzo dawno za miedzą przez chwilę w jakimś warsztacie ale że wtedy jeszcze języka nie znałem to nic nie mogłem dopytać co i jak

dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam
hmm


Tech4art
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 210
Rejestracja: 05 sie 2009, 14:51
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: Tech4art » 02 lut 2011, 00:55

taki stól jest tam strasznie łatwo wykonać a jescze mając kempacta to czysta przyjemność... na laserze bądz water jet wytną Ci te arkusze bez problemu, a dospawać 4 rury do tego... calość godzina roboty aż szkoda za to płacić 10 razy tyle co to warte.
141 T BW 1.1 S t5.0 D60.3 H-L045 ss nb
141 T BW 8.1 S t1.2 D38.0 H-LO45 ss nb


Autor tematu
rokare
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 162
Rejestracja: 27 gru 2005, 13:19
Lokalizacja: okolice Radomia

#6

Post napisał: rokare » 02 lut 2011, 01:55

oki to zapytam może tak jaki był by przybliżony koszt wycięcia 200 otworów fi28 w arkuszu blachy 1000x2000 (to byłby blat)

oraz boczków tego stołu w uproszczonej wersji tj 2 boczki o wymiarze 200x2000x razy 40 otworów każdy
oraz 2 boczki 200x1000 razy 20 otworów każdy.

koszty orientacyjne prosił bym podać dla cięcia waterjet i laser i dwóch grubości materiału 15 i25mm ( w tym gatunku stali co jest u producenta St52/3) co dało by mi jakiś pogląd o kosztach wykonania takiego stołu

tak żeby to było gotowe do pospawania razem z materiałem.
hmm


szamann1
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 42
Rejestracja: 04 paź 2010, 14:25
Lokalizacja: Ryglice

#7

Post napisał: szamann1 » 02 lut 2011, 17:35

Trzeba jeszcze dodać, że po zespawaniu takiego stołu wypadałoby zastosować obróbkę na głównej płaszczyźnie, bo raczej nie wyjdzie idealnie prosty. Oferowane "gotowce" mają od spodu dospawane wzmocnienia, obrabianą górną powierzchnię z naniesioną siatką małych rowków(bodajże co 50 mm), obrabiane są również boki. Pracuje się na takim stole wyśmienicie, można składać bardzo precyzyjne konstrukcje. Wiadomo zrobić samemu można, tylko pytanie jakie będą koszty i jaką dokładność osiągniemy bez obrabiania, sama blacha już bez spawania nie jest za prosta.


Tech4art
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 210
Rejestracja: 05 sie 2009, 14:51
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: Tech4art » 03 lut 2011, 01:33

szamann1 pisze:Trzeba jeszcze dodać, że po zespawaniu takiego stołu wypadałoby zastosować obróbkę na głównej płaszczyźnie, bo raczej nie wyjdzie idealnie prosty. Oferowane "gotowce" mają od spodu dospawane wzmocnienia, obrabianą górną powierzchnię z naniesioną siatką małych rowków(bodajże co 50 mm), obrabiane są również boki. Pracuje się na takim stole wyśmienicie, można składać bardzo precyzyjne konstrukcje. Wiadomo zrobić samemu można, tylko pytanie jakie będą koszty i jaką dokładność osiągniemy bez obrabiania, sama blacha już bez spawania nie jest za prosta.
i tutaj nie do końca masz racje... można kupić niemalże idealnie proste arkusze blachy (widziałem na własne oczy taki arkusz 10mm grubości były chyba od rukkiego) a starszej daty spawacze robili tak że pod spód blachy dawali plaskoniki i spawając blat do nich prostowali krzywą blache... równieć widziałem taki stól...

co dalej... jakby dospawać do stołu tylko boki a do blatu mocowania srubowe na rury to można go oddać na szlif na gładko i i tak to wyniesie mniej niż kupienie tego stołu.
141 T BW 1.1 S t5.0 D60.3 H-L045 ss nb
141 T BW 8.1 S t1.2 D38.0 H-LO45 ss nb


Autor tematu
rokare
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 162
Rejestracja: 27 gru 2005, 13:19
Lokalizacja: okolice Radomia

#9

Post napisał: rokare » 03 lut 2011, 09:45

zastanawiam się jak by to wyszło cenowo kiedy za wszystkim oprócz spawania musiał bym się pofatygować aby mi ktoś to wykonał (cięcie a potem przefrezować czy też przeszlifować)
a przy tych wymiarach 1000x2000 to już mało kto będzie wstanie obrobić mi to i tanie raczej nie będzie. dlatego pytałem o koszty poszczególnych operacji

co do samego spawania to wiem co potrafią zawodowi spawacze a za takiego się nie uważam i podejrzewam że mogę więcej powyginać przy spawaniu niż wyprostować :oops:

ale jeśli koszty zamknęły by się wraz z poświęconym czasem tak między 1/2 a 2/3 ceny to warto by było robić, tylko boje się że jeśli większość zlecę to już tak atrakcyjnie nie będzie.

a odnośnie spawarki orientuje się ktoś jak przedstawia się firma fronius? i jak wychodzi w porównaniu do keppiego(cena i jakość do możliwości) ewentualnie jakieś inne firmy (esab, oerlikon, lincoln)?? prosił bym o porady ludzi którzy mieli styczność z tym sprzętem bo handlowcy to mi mówią to co chce usłyszeć :grin:
hmm


szamann1
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 42
Rejestracja: 04 paź 2010, 14:25
Lokalizacja: Ryglice

#10

Post napisał: szamann1 » 03 lut 2011, 20:08

Przy stole 1000x2000 i blachą 10mm koniecznością będzie wspawać pod spodem stężenia bo nie będzie sztywny, a jako że ma być to stół montażowo-ustawczy raczej byłoby to wskazane. Wspawanie tych stężeń(w postaci kratownicy z płaskowników) nie wpłynie dobrze na płaskość powierzchni blachy, można prostować ale idealnie nie wyjdzie, zależy jaka dokładność komuś odpowiada. Co do spawarek Fronius - dla mnie sprzęt bezkonkurencyjny, niestety w Polsce rzadko używany, zapewne z racji ceny. Pracowałem na maszynach z tej serii: http://www.fronius.com.pl/migmag/transp ... -3200-4000
Spawanie tymi maszynami to sama przyjemność. Miałem okazję pracować kilka lat przy produkcji zbiorników ciśnieniowych i wypróbować kilka marek sprzętu spawalniczego. Kemppi i Esab też solidne firmy, jednak w porównaniu z Froniusem wypadają gorzej a Lincoln na końcu stawki, z Oerlikonem nie miałem styczności. Oczywiście wypowiadam się w temacie spawarek MIG/MAG.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”