Wybór tokarki do małych stalowych tulejek

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
liquidboy
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 8
Posty: 19
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:37
Lokalizacja: Warszawa

#21

Post napisał: liquidboy » 27 sty 2011, 17:19

Falownik muszę kupić gdyż tokarka ma silnik na 3 fazy a ja mam w domu tylko 1, chyba że są inne opcje podłączenia do 1 fazy, których nie znam.

Zauważyłem jeden problem, bedę potrzebował toczyć takie pierścionki aluminiowe z pręta 18 mm (średnica 16.5mm gotowego wyrobu), jak duży problem to będzie jeśli prześwit wrzeciona ma 16 mm? Czy ktoś się orientuje ile takiego pręta 18 mm mogę wsadzić maksymalnie za szczęki?

Będę musiał wiercić otwory na głębokość max 60 mm. Orientuje się może ktoś jaki tam jest skok konika i jeśli jest mniej niż 60 mm to czy to jest problem?



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7643
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#22

Post napisał: pukury » 27 sty 2011, 17:40

witam.
do wiercenia głębszego niż skok konika można zrobić przystawkę do łapania w imak - jak nóż .
po prostu kostka o odpowiedniej wysokości ze stożkiem w środku .
z prześwitem to problem - będzie większy odpad materiału - musisz pociąć na krótsze kawałki .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1168
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

#23

Post napisał: mike217 » 27 sty 2011, 18:03

Skok w TSA konika jest mniejszy niż 60mm, to jednak nie problem, można wycofac konik i rozpocząc odwiercanie jeszcze raz. Mozna silnik 3 fazowy zasilić z 1 fazy poprzez kondensator, podłączenie jest proste i mozna także zmieniać obroty. Stracisz jednak sporo mocy silnika. Opisz coś wiecej ta tokarke, co wchodzi w rachube za te 3000zł? Przy zakupie i tak musisz tokarnie pomierzyć czujnikiem. Do TSa bywały koniki bez śruby , takie rewolwerowe na wajche. One miały duzo większy skok. Nawiasem poszukuje takiego.


Autor tematu
liquidboy
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 8
Posty: 19
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:37
Lokalizacja: Warszawa

#24

Post napisał: liquidboy » 28 sty 2011, 19:55

Obejrzałem dzisiaj wyposażenie dodatkowe tej tsa 16 i wygląda mniej wiecej tak:

ObrazekObrazek Obrazek Obrazek ObrazekObrazek

Nie wiem jak się nazywa i do czego służy przyrząd na 3 zdjęciu (pionowym).

Sprzedawca (ojciec kumpla) twierdzi, że tokarka jest w super stanie. Ale sam na niej nie toczył, tylko kupił od osoby, która "na pewno o nią dbała". Jak na razie nie ma prądu w garażu, w którym stoi i nie mam jak sprawdzić jej stanu(sam sprzedawca niemalże jest gotów sobie rękę za nią uciąć). Zaproponowałem, żeby zorganizował prąd w garażu lub transportuje ją do mnie i tam ją będziemy mogli jakoś odpalić. Na ile wyceniacie ten sprzęt i czy ma ktoś może poratować DTR gdzie będzie jak sprawdzić geometrie tokarki bo na necie widziałem DTR ale niekompletną.


mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1168
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

#25

Post napisał: mike217 » 28 sty 2011, 20:09

Za 3000 z tym wyposażeniem to okazja ( jesli jest łoże i panewka w dobrym stanie) koszt jednej takiej tuleji zaciskowej a widze, że jest tam cały komplet to 140zł sztuka ( nie do zdobycia z drugiej ręki)
teraz co sprawdzić czy to cos warte jest,

-stan panewki wrzeciona,
- czy wrzeciono proste
-czy łoże jest miejscami wytarte czy też nie
- czy tokarnia nie ciągnie stozka ( tu juz potrzeba prądu zeby cos przetoczyć)
-Czy norton ma wszystkie zęby ( można lusterkiem dentystycznym sprawdzić od dołu ( w tej tokarni doskonale widać)
-Ile regulacji klinem zostało na suporcie poprzecznym

Zeby to sprawdzic trzeba dysponowac jakąś wiedzą i czujnikiem zegarowym ze statywem magnetycznym. Rozpisywanie się tutaj zajmie poł strony. Łoże zawsze można szlifnąć ale jak panewka jest zuzyta to kaplica ( nowa 300zł , plus szlif wrzeciona i zabawa na tydzien w skrobanie tej nowej)

Tokarka z fotek wygląda dobrze ale to tylko zdjęcie. Jeżeli Ci ją pusci z tym wyposażeniem za 2300 to masz chłopie fart... :wink:

ps na fotklach nie widać koł do gitary. jesli ich nie ma to zdobycie bedzie trudne i nie tanie..
ps2 przyżad na 3 zdjęciu nie należy moim zdaniem do wyposażenia tej tokarni.


Autor tematu
liquidboy
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 8
Posty: 19
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:37
Lokalizacja: Warszawa

#26

Post napisał: liquidboy » 28 sty 2011, 21:32

Kół do gitary na 90% nie ma bo nie pokazywał mi ich sprzedawca. Wiem jak sprawdzić czy nie ciągnie stożka (wytoczyć coś dłuższego i zmierzyć po obu stronach średnice, mam mikromierz mitutoyo 0.001 mm to powinienem sobie poradzić z tym).

Stan panewki wrzeciona to się sprawdza czy jest bicie na wrzecionie czujnikiem zegarowym? Czy wrzeciono proste to tak samo?

Czy łoże jest miejscami wytarte to czy się zacina suport lub ciężej chodzi miejscami a najlepiej to przymocować czujnik zegarowy do suportu i jeździć nim łożu, sprawdzać ile się odchyla?

Bez kół gitary 2300 zł to dobra cena? Czy na trzecim miejscu to nie jest przyrząd do obcinania materiału? Bo tam jest taka wajha, ktora popycha tłoczek na dół i do tego tłoczka można coś zamocować. Do tego cały ten przyrząd można kątowo ustawić i zablokować.


mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1168
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

#27

Post napisał: mike217 » 28 sty 2011, 21:53

-Panewka wrzeciona ma regulacje luzu, sa na niej 2 nakrętki, jedna od strony uchwytu, druga od strony koła zebatego na rzecionie. Luz kasuję się poprzez dociągniecie tej od strony uchwytu a popuszczenie tej w skrzynce wrzeciona. Dośc łatwo można stwierdzić ile jeszcze zostało tej kasacji, zdejmuje się uchwyt odkręcając nakrętke która trzyma zabierak na wrzecionie, nastepnie odkręca się nakrętke z przodu wrzeciona z panewki i już widać czy kraniec panewki jest już dociągniety do końca czy jeszcze jest schowany w gniezdzie wrzeciennika. Jezeli jest rant panewki zrównany z rantem wrzeciennika ( to znaczy ze już jej bardziej nie można wciagnąc i tym samym skasowac luzu) to daj sobie luz bo dorobienie nowej panewki to trudna sprawa a doskrobanie jej do wrzeciona to dopiero zabawa...

-samo wrzeciono może być krzywe i tu wystarczy zdjąc uchwyt i zmierzyć zegarem czoło wrzeciona oraz wsadzić kieł ( poprzez tulejke co się wala w pudle z zaciskami) i na kle zmierzyć dalej zegarem. Jak jest proste ok, jak krzywe szmelc.

-łoże czy jest wytarte czy nie trzeba sprawdzić tak jak mówisz, jak suwa się równo po całej długosci suport moze i jest dobre. Tez by jednak trzeba mierzyć to, chociazby przymiarem stalowym jakimś.

tak czy inaczej bez zegara się nie obejdzie, nie ma kół zmianowych ( dorobić mozna według DTR, koszt pewnie spory bo koł chyba 13 jest, moge jeszcze w domu to sprawdzić.
tuleje zaciskowe co ma facet z tokarką są drogie i nawet jak bedziesz chciał je sprzedawac to zrobisz to bez problemu i drogo..( ale to towar cenny o czym sie przekonasz jak zaczniesz tego uzywać)

moja rada, na forum na pewno jest ktoś kto mieszka blisko Ciebie i ma pojęcie jak sprawdzić tokarnie, poproś kogoś żeby z Tobą pojechał bo widze, że sam masz nikłe pojęcie a szkoda, żebyś się wpie...


Autor tematu
liquidboy
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 8
Posty: 19
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:37
Lokalizacja: Warszawa

#28

Post napisał: liquidboy » 03 lut 2011, 21:20

Tokarkę mam w pokoju, mogę sprawdzić ją na wszystkie możliwe sposoby tylko nie wiem jak. I koła od gitary się znalazły 8 sztuk. Czy ktoś z Warszawy pomógłby mi ją przetestować?

Dobrze kombinuje z tymi wymiarami?
Obrazek

Ciężko to pomierzyć tak naprawdę.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”