Emc2 na plazmę

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.
Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#11

Post napisał: markcomp77 » 24 sty 2011, 17:06

cnccad pisze:wysokość palnika była by kontrolowana przez cnc
na tym polega THC.. aby stabilizować wysokość palnika nad materiałem
a w wersji najprostszej... jak w machu - bada się napięcie na plujce...
przy założeniu, że strumień plazmy - to jakby rezystor(o regulowanej długości regulowany)...a agregat to stabilizator prądu... to mamy zmiany napięcia przy zmianie wysokości plujki (czyli rezystor się wydłuża)

prosty moduł THC - daje sygnał UP i DOWN, które oznaczają, że napięcie przekracza dolny lub górny próg napięcia.. a to oznacza zmianę wysokości którą trzeba skorygować...

no i powstaje pętla regulacji...


SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm

Tagi:

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#12

Post napisał: cnccad » 24 sty 2011, 17:20

hm ... jak to działa to się domyślam. Tyle że tak ...macie rację bo przecież tam są krokówki i coś nimi musi rządzić ... to racja.
Tylko czy palnik nie będzie "szyć" :?:
W sumie jak wolno to pójdzie to i kroki nie będą za szybkie.

w sumie to taka zabawka. Osobiście bym to zrobił na PWM i żeby tylko wykorzystać "start" plazmy.
mam płynną regulację góra/dół a po zakończeniu szybkie wycofanie palnika w górę a podczas przebijania zachowanie płynności przebijania.
Czyli osobny moduł który zdecydowanie zmniejszy zuzycie dysz.
Ostatnio zmieniony 24 sty 2011, 17:25 przez cnccad, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

Awatar użytkownika

ArturM
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 160
Rejestracja: 12 kwie 2008, 07:53
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#13

Post napisał: ArturM » 24 sty 2011, 17:24

http://www.linuxcnc.org/component/optio ... g,english/

Tu jest identyczny problem :) - co prawda na kinematycze gantry ale objawy identyczne - zero ruchu, a jak się trochę pokręci to w kółko following-error :D

Chyba trzeba samemu rzeźbić od najgłupszych do trochę mądrzejszych rozwiązań.


Autor tematu
kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 16248
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#14

Post napisał: kamar » 24 sty 2011, 18:04

cnccad pisze:hm mam płynną regulację góra/dół a po zakończeniu szybkie wycofanie palnika w górę a podczas przebijania zachowanie płynności przebijania.
Czyli osobny moduł który zdecydowanie zmniejszy zuzycie dysz.
Płynna regulacja góra/dół ma być a wyjazd i płynność przebicia jest ustawiane w zakresie od F1 do F1200

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#15

Post napisał: cnccad » 24 sty 2011, 22:19

w sumie to jest tanie rozwiązanie .... to trochę bez sensu taka kontrola płynność przebicia nie jest w sumie niczym kontrolowana tak naprawdę.
Skoro THC steruje wejściami góra / dół a płynność ruchu zadana jest w kodzie to tak naprawdę nie ma kontroli przebicia. Jedynie to w trakcie cięcia jest trzepanie jedynek i zer a szybkość ruchu ustawiona na komendzie "F".

To taką kontrole można zrobić na przekaźnikach czasowych , gdzie cyklami steruje czas.
Plazma nie potrzebuje płynnego ruchu osi X ,Y przy przebiciu a układ pomiarowy napięcia łuku jest uruchomiony po ustawieniu palnika na "zgrubnej" wysokości a następnie PWM do reguluje wysokość i układ faluje ruchem zgodnie z szybkością i wysokością +/- 1mm ( standardowa klasa dokładności dystansu elektrody od materiału przy zużyciu 0,1mm rdzenia elektrody ) ruchu cienkiej blachy lub nie równości żebra stołu materiałowego. Szybkość ruchu osi "Z" jest właczona dopiero po przebiciu ale w opóźnieniu "T" i sterowana już dalej PWM-em.

Oczywiście nie krytykuję poruszonego rozwiązania ale daleki jestem od zastosowania go w profesjonalnych maszynach.
Ale ok. Nie mieszam dalej ... bo pytającemu zrobi się mętlik w głowie :wink:
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 16248
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#16

Post napisał: kamar » 24 sty 2011, 22:30

Moja wypalarka nie aspiruje do miana profesjonalnej ale na moje potrzeby jest az natto.Jeśli się uda jeszcze trochę usprawnić to dobrze, jeżeli nie - będzie palić tak jak dotąd. Nie zapominaj ,że kosztowała około 1/2 wartości porządnego palnika.

O mętlik się nie obawiaj, pytałem bo może ktoś się juz z tym borykał, byłoby łatwiej. Wiemy czego chcemy i jakoś pomalu do tego dojdziemy.
I jak dojdziemy to poinformujemy :)

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#17

Post napisał: cnccad » 25 sty 2011, 21:15

więc powodzenia przy pracach.
Ja zamieszczę układ THC jaki dawno...dawno temu zaprojektowałem.
tyle że też z wyjściami cyfrowymi :???:
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”